01.04.2013
LM: portālā Latvija.lv ir aplūkojama pensijas prognoze
Portālā Latvija.lv ikviens cilvēks var iegūt prognozi par iespējamās vecuma pensijas apmēru, nevis aprēķināt reālo pensiju, atgādina Labklājības ministrija (LM).

Portāla Latvija.lv piedāvātais e-pakalpojums ļauj sekot līdzi savas pensijas prognozes izmaiņām, veicot sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo informācija tiek aktualizēta divas reizes mēnesī.

Proti, ņemot vērā tos datus, kas ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) rīcībā (informāciju par katra cilvēka darba un tam pielīdzinātajiem periodiem līdz 1996. gadam un sociālās apdrošināšanas iemaksām, sākot no 1996. gada), katrs sociāli apdrošinātais cilvēks var iepazīties ar provizorisko savas vecuma pensijas apmēru. Tikai dodoties pensijā, tiks veikts reālais pensijas aprēķins, uzsver LM.

Atgādinām, ka cilvēka pensijas apmērs ir atkarīgs no katra individuālās algas (no oficiāli deklarētās un no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas) un pensijā došanās vecuma. Vienlaikus cilvēkiem, kuri ir strādājuši vai mācījušies līdz 1996. gadam, nozīmīgs ir arī šis periods.

Tāpēc, izmantojot e-pakalpojumu par prognozēto pensijas apmēru, nepieciešams ņemt vērā sekojošo:

1) vai VSAA ir iesniegta darba stāžu apliecinošā informācija līdz 1996. gadam (skat. e-pakalpojumu „Informācija par reģistrēto darba stāžu”);
2) sistēma automātiski aprēķina pensijas apmēru uz pakalpojuma izmantošanas dienu, bet, lai noteiktu apmēru savā pensijas došanās gadā, attiecīgais gadu skaitlis jāievada manuāli;
3) prognozētais apmērs ir aprēķināts, neņemot vērā 2. līmeņa uzkrājumus (kas arī ir pensijas sastāvdaļa).

Tāpat jāņem vērā, ka prognozētā pensijas apmēra aprēķinam tiek ņemtas vērā tikai tās iemaksas, kas veiktas līdz šim brīdim, taču cilvēkam, turpinot strādāt, tās katru mēnesi papildināsies, un uzkrātais pensijas kapitāls katru gadu tiks indeksēts atbilstoši darba algas fonda izmaiņām, kā rezultātā pensijas apmērs palielināsies, salīdzinot ar šodienas prognozi.

Lai pārliecinātos, no kādas algas darba devējs ir veicis valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, LM aicina aplūkot e-pakalpojumā "Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem" ietverto informāciju.

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr67021581, 29538825
marika.kupce@lm.gov.lv

Komentāri:
 
Aptauja
Kādām jābūt Latvijas deputātu prioritātēm Eiropas Parlamentā?
enerģētiskās neatkarības veicināšanai (39%) Balsot
modernas, konkurētspējīgas izglītības veidošanai (12%) Balsot
aktīvai Latvijas lauksaimnieku interešu pārstāvēšanai (9%) Balsot
Latvijas aizsardzības stiprināšanai (10%) Balsot
valsts ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanai (24%) Balsot
Latvijas kultūras bagātību pārstāvēšana Eiropā (5%) Balsot
23
AUG
Staļinisma un nacisma upuru atceres diena
23
AUG
Baltijas ceļa atceres 25.gadadiena
01
SEP
Zinību diena
22
SEP
Baltu vienības diena