27.05.2013
Būt vai nebūt/sportot vai sēdēt...

 

Autors: Kristiāns Avotiņš

„Reiz sensenos laikos...” Ceru, ka nākotnē, atsaucoties uz šo rakstu, to nedēvēs par „pasakām”, bet realitāti. Visos laikos tiek runāts, ka jaunieši un bērni ir mūsu un Jūsu nākotne. Tiešā nozīmē – jā, pēc ilgāka vai īsāka laika ikviens kļūst pieaudzis, zinošs un kompetents, lai spētu nomainīt tos, kuri savas zināšanas izsmēluši. Mēs visi vēlamies, lai bērni augtu veseli, zinoši un inteliģenti. Liela nozīmē tajā ir sportam. Daļa pagalmā spēlē futbolu, brauc ar riteņiem, iet skolas pulciņos, bet vairums trenējas sporta pulciņos. Esmu par to, lai pašvaldības sporta iestādēs tiktu ieviesta bezmaksas apmācība.

Pirmkārt, ir jāatšķir privātās un pašvaldības sporta iestādes. Jā, privātajām ir jāatpelna izdevumi, treneriem ir jānopelna nauda iztikai, tieši tādēļ šī noteiktā maksa ir adekvāta. Savukārt, pašvaldības struktūrās audzēkņiem jāmaksā zināma naudas summa mēnesī. Kādam tas ir daudz, kādam maz. Bez šaubām, ir labāk un ne tik labi situētas ģimenes, tādēļ jādomā, lai vienmērīgi līdzsvarotu šo ģimeņu izdevumus par gudru un veselu bērnu audzināšanu. Ja parēķinam, gadā uz ģimeni viena bērna laišana sporta pulciņā izmaksā gandrīz 100 latu (ja maksa ir 20 latu, tie jau būs 240 latu gadā). Ja ģimenē ir divi, trīs un vairāk bērni, izmaksas aug. Lielākā daļa no audzēkņiem trenējas vairākus gadus, tātad 5 gadu periodā tie jau būs gandrīz 500 Ls. Kas par naudu! Varētu nopirkt kaudzi grāmatu skolas vajadzībām, bumbas visiem sporta veidiem pēc kārtas un vasarā vēl saldējumam paliktu pāri. Pilsētai un tās vadībai mūsu nākotnē būtu jāinvestē viss tas labākais, jo bērni taču dod neizmērāmu pienesumu visai Jūrmalai – atpazīstamību, sporta un mācību sasniegumus, kā arī dzīvību. Mēs maksājam lielus nodokļus, tādēļ pašvaldībai jāmeklē iespējas, lai to risinātu.

Kā to izdarīt? Bez šaubām, šī maksa sporta iestādēs sastāda lielu daļu no budžeta. Pieņemsim, ka tie varētu būt 25 tūkstoši latu gadā kādai sporta iestādei. Ikviens loģiski domājošs cilvēks saprot, ka tie ir ieņēmumi, ar kuriem segt izdevumus. Tā kā sporta iestādēm tiek piešķirts stingri strukturēts budžets, jāprot ar to operēt, lai pietiktu visiem izdevumiem. Šī liekā naudiņa palīdz „izdzīvot”. Ja mēs skatāmies, kādas naudas summas tiek piešķirtas dažādiem projektiem, celtniecībām un pašvaldības īpašumā esošajiem uzņēmiem (skaitļi mērāmi miljonos latu), tas nav praktiski nekas. No iepriekšminētajām pozīcijām pilsētas iedzīvotāji tiešu labumu negūst, taču šis varētu būt veids, kā konkrēti palīdzēt Jūrmalas iedzīvotājiem un ģimenēm. Budžeta sadalei jābūt godīgai un līdzvērtīgai. Tāpat tas atrisinātu bērnu lietderīgu brīvā laika pavadīšanu un visas pārējās ar audzināšanu un veselību saistītās lietas. Valsts jau sen ir deklarējusi, ka prioritāri ir atbalstāms bērnu un jauniešu sports. Ja reiz gribam atbalstīt, tad to arī darīsim. Būsim vienoti un strādāsim kopēju mērķu vadīti!
 

Komentāri:
 
Organizācija Twitterī
Kopā atzīmējam Lāčplēša dienu. Paldies visiem tiem, kas aizstāvējuši, aizstāv un aizstāvēs mūsu valsti un brīvību!… https://t.co/8pxgLwujGf
11.11.2018
Viss skaidrs
04.10.2018
VJO pārstāvis @EdmundsJurevics piedalās Satori diskusijā: Jauns cilvēks politikā. Tiešraide pieejama šeit:… https://t.co/Y6r5jHSCfA
26.09.2018