28.04.2014
Par mūsējiem un Putina krieviem


Autore: Sandra Kalniete

Pagājušajā nedēļā Latvijā ieradās mūsu stratēģiskie sabiedrotie - ASV karavīri. Gaisa telpā un Baltijas jūrā ir pastiprināta NATO spēku klātbūtne. Latvijas zemessardzē ir liels brīvprātīgo pieplūdums un valdība ir gatava būtiski nostiprināt mūsu gaisa un sauszemes robežu drošību. Pienācīgs aizsardzības finansējums beidzot šķiet pašsaprotama prioritāte un cilvēki tā atbalstam vāc parakstus. Visu vecumu un visdažādāko profesiju cilvēki, arī tie, kas agrāk politiku uzskatīja par garlaicīgu sarunu tēmu, tiekoties runā par Latvijas drošību. Pat mans draugs, astoņgadīgais Robītis to ir apspriedis ar saviem klases biedriem.

Arī daudzu drošības analītiķu un politikas komentētāju vārdos dzirdam rūpes, brīdinājumus, prognozes - Latvija ir Rietumu alianses vājākais posms un Putina nākošais mērķis var būt Latvija. Lielākoties gan pašmāju, gan ārvalstu komentētāji šo risku saista ar lielo krievvalodīgo iedzīvotāju īpatsvaru Latvijā un šķietami plašajām tirdzniecības, tranzīta un enerģētikas svirām, kuras ir Krievijas rīcībā.

Par tirdzniecības, tranzīta un enerģētikas jomām ir vieglāk spriest, jo tās ilustrē statistiskas analīzes. Turpretī par krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju noskaņojumu, vērtību sistēmu un saitēm ar izcelsmes valsti kejo daudz mītu un ir maz pētījumu, kas sniegtu pamatotu kopskatu. Tāpēc SKDS nesen veiktā aptauja par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret Krievijas rīcību Ukrainā radīja visai plašu rezonansi pat starptautiskajā presē.

36% Latvijas krievvalodīgo uzskata Krievijas bruņoto iesaistīšanos notikumos Ukrainā par neattaisnojamu un vēl 21% nav viedokļa. Tātad par spīti masīvajai šovinistiskajai propagandai, kas gāžas pār mūsu krievu līdzpilsoņiem pa visiem iespējamajiem plašsaziņas līdzekļu kanāliem, lielākā daļa neatbalsta putinistu avantūru.

Acīmredzot daudzi Latvijas krievi saprot, ka Putins mēģinās iesaistīt viņus, kā bandiniekus savā impērijas atjaunošanas shēmā. Šī aptauja parāda, ka viņi negrib būt ne bandinieki Krievijai, ne «piektā kolonna» Latvijā. Un es ļoti ceru, ka vairākums krievvalodīgo negrib "zaļo vīriņu" ierašanos Latvijā. Savulaik žunālists Andrejs Mamikins pat rosināja vest Latvijas krievus ekskursijās uz Krieviju, jo "padzīvojot nedēļu Maskavā, pat viskaislīgākais mūsu valstiskuma ienaidnieks kļūs par vislielāko Latvijas fanu un sāks mīlēt mūsu valsti nevis spiestā kārtā, uzspiesti un mākslīgi» un ekskursantiem atgriežoties,»viņi skūpstīs Rīgas Centrālās stacijas peronu un viņiem pat latviski runāt sagribēsies".

Šodien pat šādas ekskursijas varētu būt liekas, jo koruptās autokrātijas bīstamību var sajust arī no liela attāluma. Šodien Krievijas iedzīvotāji jau meklē, kā patverties no putinisma Latvijā, nevis otrādi.

Protams, Latvijas sabiedrību joprojām šķeļ dažādā attieksme pret Latvijas valstiskuma būtību, vēsturi un krievu valodas lomu. Tomēr kopumā mūsu līdzpilsoņu vairākums ir imūni pret provokatoru aicinājumiem. Ždanokas-Gapoņenko nožēlojamie piketi to tikai atkārtoti apliecina.

Tajā pašā laikā man pietrūkst šī vairākuma pašorganizācijas un skaidri paustas attieksmes pret Eiropu satricinošajem un tās stabilitāti apdraudošajiem notikumiem, kuros mūs visus ir ierāvusi Putina agresīvā politika. Mani nepārsteidz Saskaņas centra politiķi, kuri attaisno Putina rīcību. Bet man, tāpat kā daudziem latviešiem būtu svarīgi sadzirdēt skaidras alternatīvas šim viedoklim no Latvijas eiropeiskajiem krieviem. Tas mazinātu spriegumu un ļautu mums vienam otru sadzirdēt. Tas paplašinātu to latviešu slāni, kas saprot, ka Latvijas krievi nebūt nav Putina aģenti (lai gan var kļūt par Putina upuriem).

Kamēr tie Latvijas krievvalodīgie, kas neatbalsta Putina politiku, klusēs un savā vārdā ļaus runāt Saskaņas centra politiķiem, tikmēr spekulācijas par Latviju, kā NATO un ES vājāko posmu turpināsies.

Komentāri:
28
APR
2014
Aigars
Aicinājums, uzsaukums, Dadzibao, ja gribat
Latvijas Republikas deputātu kandidātiem uz Eiropas Savienības Parlamenta nedaudzajām siltajām vietiņām

Cienījamie kandidāti!

Jūs startējat vēlēšanās ne tajā vieglākajā laikā un es, Ainis, varu tikai izteikt apbrīnu par Jūsu drosmi un gatavību iet Lielajā politikā, kur, kā zināms, ar baltiem cimdiem ieiet, bet tikai tāpēc, lai tos nākamajās Vēlēšānās nomainītu, jo tamie ar politiskiem sūriem kā pēc kārtīgas talkas palipuši iraiad… Ko mēzt jau pietiek, jāpiekopj Kompromismāksla etc…
Jūsu tur tomēr nabūs daudzi, tik kādi seši septiņi, un tos pašus aprīs visādas lielas frakcijiņas no Vecā Europas.. Makten žēl gan mumsīm, gan Jumsīm!
A moška visiem vispirms apvienoties Latvijas ļaužu -- Jūsu vēlētāju – aizsardzībai un tadiņās aizraut citus jauniņos, lai savu kanti stingri turētu!?!
Ir jau kopīgu interesantu jautājienu bez sava gala:
-)subsīdijas lauksaimniecībā, kur vecās valstis mūs acīmredzami kāš, bet nevien nepīkst uz Lielo Brāli/ -
ļiem
-) fondu sadale, kas bij’ jauka, kad vajadzēja mūs ievilināt šamī ekonomblokā, a tagadiņās - čušs; cik nu atlec s s barskogo stolaetc

Jūsi kā propiņi jau vēl daudzas mazo, Jauno valstu interešu probļemkas atrastu, ka i ne traktorim no Padlaikiem uz Briseļu braukt, ne Ždanokas k-dzei (ko Dziļi cienu!) jāsauc jaunatne tamās galvaspilsētas kāpostus grauzt. Arīdzan Rubika k-gam (kam Pašam Roku essu spiedījis) kā saimnieciskam Ģēnijam būtu ko teikt, a sāo Latvji nezin kāpēc nemīl (laikam, ka to Metro neuzbūvēja – makten labs tagadiņās būtu Reigā…)
Tik lūdzos pie zemes krizdams un kājas Jums skūpstīdams: neņemit savā Bandā grostiņu un žagaru, to, kurš Operas naudu pa vēju palaida. Sporķat pesņ, kā saka Lielā un Gudrā Krievu tauta… Pirmais tas vispār jāizolē orientācijas (politiskās) biežās maiņas dēļ. Bet – tas tik mans viedoklis, kas kā žurnaļugas, var tikt pieņemts kā attaisnojums tiesas priekšā Latvijas Republikā pie patstāvošo Likumu spēka, kas ļāvis ne vienam vien salšanām/-ai apliet Jūs ar dubļiem, par Kakām un Čurām nemaz neminēšu…
Lai veicas!
Patiesā Cieņā—
Vēlētājs
AINIS

N.B. Pasmējāties, BET tagad nopietni:
Nepieciešams izveidot vienotu Latvijas Republikas deputātu ideoloģisko un ekonomisko Platformu startējot ES Parlamenta vēlēšanās, kurai būtu jāietver šādi punkti bez Preambulas.

PREAMBULA
Deputātu bloka izveide, neatkarīgi no to politiskā virziena un valsts piederības, kas gatvi Praktiski risnāt šādus jautājumus:
1. Nekavējoša lauksaimniecības subsīdiju pārskatīšana attiecībā uz „ jaunpienācējām” valstīm”.
2. 2. kopēja aizsardzības Stratēģija Krievijas pierobežas valstīm, t.sk., Baltijai un Polijai ar Es valstu karaspēku daļu steidzamu dislocēšanu Ukrainas Austrumos.
3. 3. Nekavējoša sarunu sākšana ar Krievijas federāciju par karaspēka daļu izvešanas no Ukrainas un ES valstu pierobežas.
4. Gan jau zināt vēl ko, kas Vēlētājam paslīdējis garām bet sāp jūsu elektorātam, e.g,. Nepilsoņu Lielais un Sāpīgais Jautājums, divi Bļauru pasākumi regulāri Pavasaros…
Lai pietiekami spēka un aŗīdzan veiksmes, bez kuras mums Visiem neiztikt! Nestrādā vairs padomju: ka tik nebūtu kara; Jūs zināt, ka esam uz tā roežas un vis, kā Dzejnieks teicis : tik smalkā diegā viss karājas.
Ja nezinat, ko darīt, pajautājiet Prezidentam: viņa nostāja Militārkrīzes pārvarēšanā bija īsta Valstsvīra cienīga, aŗī ķengu lapeles pieminēšanā, piebildīsim nevietā…
Cīnieties aktīvi: PAR MŪSU UN JŪSU BRĪVĪBU!
CILVĒKI ESIET MODRI!
Ievēliet tos, kas paraksta šo petīciju Facebook un draugiem.lv…
Aigars Cinis
Rīgā, Purvciemā, 2014-04-28