Iesūtīja: Sāpīgs viedoklis
Labdien, A. god. Jāni Rozenberga kungs! Rakstu Jums tādā jautājumā - vai Jums nešķiet savādi, ka Cēsu kultūras projektu konkursā gadu no gada uzvar vieni un tie paši subjekti, kas nereti ir saistīti ar pašiem konkursa organizētājiem. Vai šāda politika atbilst vienlīdzības principam (tiesībām uzvarēt, ja projekts ir būtisks, svarīgs un kvalitatīvi sagatavots) un vai te nav vērojams interešu konflikts? Ja ir tādas kultūras aktivitātes, kas ik gadus ir svarīgas Cēsu pilsētai, to taču var ielikt iekšā Cēsu pilsētas pamatbudžetā kā pastāvīgo izdevumu pozīciju, savukārt uz tā rēķina Cēsu kultūras projektu konkursā paliks mazāk līdzekļu, taču tie, kas pretendēs uz tiem, pretendēs godīgākā konkurencē, par to, kas ir šobrīd. Savādi, ka šogad, publiskojot rezultātus, vairs nav pievienoti punkti. Turklāt nav saprotami arī noteikumi, pēc kādiem piešķir punktus. Man šķiet, ka šie jautājumi prasās pēc sakārtošanas. Arī Valsts kontrolei noteikti būtu šis tas sakāms par šo sistēmu, par kuru rodas visai pamatotas aizdomas, ka liela daļa līdzekļu automātiski tiek izdalīti savējiem. Neskaidri ir arī pāris citi jautājumi. Ja konkursa mērķis ir- "Konkursa mērķis ir noteikt Cēsu novadam būtiskos, atbalstāmos kultūras projektus, kas tapuši pēc iedzīvotāju vai radošo organizāciju iniciatīvas un kas bagātina Cēsu kultūrvidi, sniedzot ieguldījumu Cēsu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un jaunu kultūras tradīciju radīšanā", vai tiešām ir uzskatāms, ka, piemēram, SIA "Pils Suvenīri" ir radoša organizācija? Vai iedzīvotāji, kas nav pratuši nodibināt biedrību? Ja SIA "Pils suvenīri", kā paši saka, "ir suvenīru veikals Cēsīs, kas piedāvā iespēju iegādāties dažādus ar Cēsīm un Latviju saistītus suvenīrus - magnētus, T-kreklus, keramiku, dzintara izstrādājumus un citas lietas" un šogad organizēs Cēsīs Lieldienu pasākumu, ar ko šajā laikā nodarbosies Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs, kuram patiesībā vajadzēja uzņemties šādas aktivitātes rīkošanu? Ja pilsētas vadība ir lēmusi, ka Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs šajā laikā ir noslogots ar kādiem citiem uzdevumiem un svētku organizācija ir jānodod ārpakalpojumā, tad kas ir šie būtiski daudz svarīgākie un ievērojamus cilvēkresursus paģērošie uzdevumi, kuru dēļ Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs nevar pievērsties saviem tiešajiem darba pienākumiem - reklamēt Cēsis organizējot Lieldienu svinības ar atrakcijām un suvenīru tirdziņu?

Ja ir skaidri zināms, ka biedrība "Art Cēsis" ierosinājumiem ik gadus tiek piešķirti līdzekļi, varbūt tiem nemaz nevajag piedalīties konkursā, arī šos izdevumus var pārnest uz jau prognozējamo izdevumu pozīciju. Tādējādi neikgadēju projektu iesniedzējiem radot objektīvāku sāncensības lauku, kur viņi var drošāk veltīt resursus labu projektu radīšanai, cerībā, ka viņu iesniegtie projekti tiks atbalstīti un tādējādi būs realizējami, atnesot Cēsu pilsētas kultūras dzīvei un tūrismam kaut ko jaunu.

Šīs problēmas, laicīgi neidentificētas un nerisinātas, var tikai laist dziļākas saknes, tāpēc gribētos, lai šis jautājums tiktu izskatīts Cēsu domē. Konstruktīvā un labvēlīgā gaisotnē, šo formālo konkursu, kurā lielāko daļu finansējumu iegūst jau iepriekš zināmas personas, pārveidojot par objektīvu konkursu, kurā ikgadējie uzvarētāji nepiedalās, būdami pārcelti garantētā finansējumā no pilsētas budžeta līdzekļiem, savukārt jebkura cita persona vai biedrība ne tikai Cēsīs, bet arī visā Latvijā redzētu, ka ir vērts gatavot projektu (tas ir ieguldīt laiku un citus resursus) šim konkursam un bagātināt Cēsu dzīvi ar interesantiem projektiem, neuztraucoties par to, ka iespējas gūt finansējumu ir būtiski samazinātas jau ieplānoto uzvarētāju dēļ. Baidoties, ka pret mani var vērsties, vēlos palikt anonīms. Ar cieņu, šī sasāpējušā viedokļa paudējs
Atbild: Jānis Rozenbergs
Labvakar,
Liels paldies par viedokli.
Esmu lūdzis sagatavot informāciju par kultūras projektu konkursu. Tiklīdz tā būs pieejama, varēšu veikt plašāku skaidrojumu.
Ar cieņu, Jānis Rozenbergs
Komentāri: