Skip to main content

NATO aizsardzības ministri vienojas par komandstruktūras reformas modeli

8. un 9. jūnijā Briselē, Beļģijā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube piedalījās NATO aizsardzības ministru sanāksmē, kurā apstiprināja jauno NATO komandstruktūru un tās ģeogrāfisko izvietojumu.

Tikšanās laikā A. Pabriks atbalstīja izstrādāto NATO komandstruktūras un aģentūru reformas modeli, kas ļaus ietaupīt finanšu resursus un padarīs NATO darbu efektīvāku. Tajā pašā laikā ministrs uzsvēra, ka personālsastāva samazinājums nedrīkst ietekmēt NATO komandstruktūras spēju pilnvērtīgi izpildīt tai noteiktos uzdevumus, tai skaitā nodrošināt reģionālo ekspertīzi, kas ir būtiska kolektīvās aizsardzības īstenošanai. Ministrs norādīja, ka vēlētos redzēt lielāku līdzsvaru NATO infrastruktūras ģeogrāfiskajā izvietojumā.

NATO – Krievijas padomes sēdē, kas notika pirmo reizi pēc triju gadu pārtraukuma, A. Pabriks norādīja uz Latvijas pozitīvo pieredzi sadarbībā ar Krieviju, nodrošinot nemilitāro kravu tranzītu uz Afganistānu. Tāpat ministrs informēja par Latvijas finansiālo ieguldījumu NATO – Krievijas padomes projektā narkotiku apkarošanai. Runājot par sadarbību starp NATO un Krievijas pretraķešu sistēmām, ministrs norādīja, ka mūsu kopīgais mērķis ir veicināt drošību Eiroatlantiskajā telpā, tādēļ lielāka atklātība no Krievijas puses veicinātu sadarbību.

Pārrunājot NATO dalībvalstu daudznacionālo pieeju projektiem, A. Pabriks norādīja uz Baltijas valstu pozitīvo sadarbību aizsardzības jomā. Tajā pat laikā ministrs piekrita daudziem kolēģiem, ka daudznacionālās pieejas nespēs pilnībā segt iztrūkstošās militārās spējas, ko rada aizsardzības finansējuma samazinājumi.

Sanāksmes ietvaros A.Pabriks ar Horvātijas aizsardzības ministru Davoru Božinoviču (Davor Božinović) parakstīja divpusējās sadarbības līgumu aizsardzības jomā starp Latviju un Horvātiju, kas nosaka sadarbības pamatus militārās un aizsardzības jomās un iespējamās sadarbības tēmas. Sadarbības līgums tika parakstīs arī ar Beļģijas aizsardzības ministru Pīteru de Kremu (Pieter de Crem).

Turpinot 2010. gadā aizsākto tradīciju, notika arī Ziemeļvalstu – Baltijas valstu tikšanās, pieaicinot Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Polijas un Vācijas ministrus. Tajā tika pārrunāta pirātisma problēma pie Somālijas krastiem, kā arī situācija Lībijā.

Foto no tikšanās

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: +371 67335254
[email protected]

 

Dalies ar ziņu