07.06.2016
Par korupciju Rīgas pašvaldībā


Autore: Sarmīte Ēlerte

Ušakova Sistēma

Piemērots drošības līdzeklis; veikta kratīšana darba kabinetā; piemērots aizdomās turamā statuss kriminālprocesā par kukuļošanu; KNAB lūdzis sākt kriminālvajāšanu par kukuļošanu; apsūdzēts kukuļņemšanā; šaujamieroču munīcijas nelikumīga uzglabāšana; notiesāts pēc Kriminālikuma panta par par mobilā tālruņa signāla slāpēšanas iekārtas glabāšanu...

Tādas ziņas atskan no Nila Ušakova koptās un lolotā Sistēmas, kuru reiz pa reizei izdodas izgaismot tiesībsargājošajām iestādēm. Lai Sistēma darbotos un attīstītos, tai vajadzīgi uzticami cīnītāji. Izgaismoti tie nepazūd no skatuves, bet tiek sargāti, piesegti, atjaunoti amatos. Ja Valsts kontroles revīzijas atklāj nelikumīgi un nelietderīgi tērētus miljonus slepenajās impērijās - Rīgas kapitālsabiedrībās, Sistēma nenovērš pārkāpumus, tā atšaudās no aizsargpozīcijām. Sistēma ir jāsaglabā un jāattīsta. Lai nostiprinātu varu un būtu kur iekārtot un atalgot Sistēmai uzticamos - kā, piemēram, Rīgas Namu pārvaldnieka mistiskajā departamentā, kur nauda maksāta deputātei un deputātu sievām. Savējo iekārtošanai noder namu pārvaldes un kapu pārvaldes, citas pārvaldes, pašvaldības amati un amatiņi. Profesionālā piemērotība nav svarīga, svarīgi, lai Sistēmai būtu uzticami kalpotāji.
 

Abramovs - nosargāts!

"Anatolijs Abramovs strādājis labi, un viņam ir jāpabeidz vairāki pilsētai svarīgi projekti", LETAi stāsta Ušakovs. Abramovs pēc KNAB prasības ir atstādināts no Centrāltirgus valdes priekšsēdētāja amata, bet ar Ušakova gādību ar pilnu sparu turpina darboties Centrāltirgū. Viņš ir apsūdzētais kriminālprocesā par kukuļošanu, par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu un par šaujamieroča munīcijas glabāšanu bez attiecīgas atļaujas. Kas ir Sistēmas attīstībai tik svarīgie projekti, kurus nevarētu veikt kāds krimināli neapsūdzēts cilvēks?


Aļeksejenko - nosargāts!

Anatolijam Aļeksejenko Sistēmā, šķiet, ir tikpat augsts rangs kā Abramovam. 2014. gadā pēc KNAB prasības Aļeksejenko tika atbrīvots no Mājokļu un vides departamenta direktora amata. Birojs bija ierosinājis lietu saistībā ar Rīgas domes amatpersonu kukuļošanu pašvaldības dzīvokļu īres tiesību piešķiršanā, atklājot sistēmisku korupciju Stabiņas darbavietā. Par šiem noziegumiem notiesātas 11 personas, galvenokārt tie, kuri amatpersonas uzpirka. Galvenā lieciniece augstāku amatpersonu kukuļošanā, Dzīvokļu pārvaldes priekšniece Ārija Stabiņa, Aļeksejenko par laimi, pazuda. Tomēr Aļeksejenko uz brīdi nācās nogaidīt "trimdā", Rīgai daļēji piederošajā Eko Getliņi valdē ar atalgojumu 3240 EUR mēnesī. Pagājušā gada beigās Sistēma atjaunoja Aļeksejenko Mājokļu un vides departamenta diretora amatā. Neraugoties uz to, ka Aļeksejenko tika notiesāts pēc Krimināllikuma 237.1 panta otrās daļas “par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu”. Uzskatot, ka notiesāta persona nevar ieņemt domes departamenta direktora amatu, Vienotības deputāti iesniedza prasību Aļeksejenko atbrīvot. Lēmumprojekts ar Vienotības deputātu prasību tika birokrātiski vilcināts vairākus mēnešus, tā sagatavošanas laikā augsts domes birokrāts atklāti brīdināja - tādu lēmumprojektu jūs vienalga nedabūsiet cauri. Neskatot pēc būtības domes finanšu komitejas sēdē domes valdošās koalīcijas deputāti prasību draudzīgi noraidīja.
 

Reinbahs - nosargāts!

Satiksmes departamenta direktors Vitālijs Reinbahs - vēl viens Sistēmas attīstībai neaizstājams cīnītājs. KNAB Reinbaham ir piemērojis aizdomās turētā statusu kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu lielā apmērā, vēstīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Pirms svarīgiem amatiem Sistēmas ietvaros Rīgas domē, Reinbahs bija Latvijas Apvienoto biedru arodbiedrības (LABA) vadītājs, arodbiedrības, kurā nonāk simti tūkstoši no Rīgas kapitālsabiedību naudas. Arodbiedrības, kuras biedriem jāierodas piketēt Ušakova atbalstam, vai kurus ieģērbtus sarkanos mētelīšos un ar bundziņām rokās var redzēt Sistēmai svarīgā protesta demonstrācijā. Šī gada sākumā Vienotības un Nacionālās apvienības deputāti sasauca ārkārtas sēdi ar prasību Reinbahu atbrīvot no amata, uzskatot, ka cilvēks, kam ir aizdomā turētā statuss krimināllietā, nevar vadīt departamentu. Sistēma un tai paklausīgā balsošanas mašīna, kas sastāv no Saskaņas centra un Gods kalpot Rīgai deputātiem, Reinbahu amatā nosargāja.
 

Netraucē Sistēmu!

Sistēma atriebjas par traucējumu. Uzņēmējs Dainis 2014. gadā ziņoja KNAB par kukuļa izspiešanu, saistībā ar nomas līguma pagarināšanu puķu kioskam pie Meža kapiem. Tika arestēts un notiesāts Kapsētu pārvaldes priekšnieks Jānis Upītis. Uzņēmējs Dainis "Nekā personīgi" žurnālistiem stāsta, ka toreiz pieprasītā kukuļa apjoms ir bijis 13000 un uz jautājumu, kāpēc tik liels, no Upīša saņēmis atbildi, ka "jāmaksā gan Stepaņenko, gan Aļeksejenko kungam, jāatdod daļa vai viss, to es nezinu" (Nekā personīga, 2016.gada 24.aprīlis). Šobrīd ar uzņēmēju Daini netiek pagarināts puķu kioska nomas līgums, Mājokļu un vides departamenta priekšnieks Aļeksejenko ir parakstījis rīkojumu puķu kioskam atslēgt ūdeni un elektrību. Uzņēmējs Dainis uzskata, ka tā ir atriebība.

Ušakova Sistēma ar katru gadu vairo spēkus, pilnveidojas un attīstās. Iedvesmu tā var smelties no lielā brāļa - Saskaņas centra līgumpartneres Vienotās Krievijas un Putina koruptās varas Sistēmas.

Starp citu, ja runājam par attīstību - katram Rīgas domes deputātam ir jāstrādā divās komitejās, deputāts Ušakovs pieteicies darboties domes Pilsētas attīstības komitejā, kurā tiek lemts par visiem svarīgākajiem Rīgas attīstības jautājumiem. Kopš 2015.gada 1.janvāra Ušakovs ir piedalījies divās no komitejas 25 sēdēm. Sistēmas attīstība aizņem daudz laika.

Komentāri: