07.11.2016
Sabiedrībai ir spēks!


Autors: Valdis Gavars

Pateicoties sabiedrības spiedienam, Rīgas domes vadība ir uzsākusi Lielo kapu sakopšanu. Līdz šim to veica Lielo kapu draugi un citi rīdzinieki, kuri brīvprātīgi, bez atlīdzības, bet ar vēlmi sargāt un saglabāt Latvijas galvaspilsētas dižgaru kapavietas un kopumā kapus kā kultūras un vēstures pieminekli. Nu jau vairākas dienas Lielajos kapos rosās Rīgas izpilddirektoram pakļauti darbinieki, kuri vāc lapas zem krītošā sniega un tīra celiņus. Dažam galvā cepurīte ar uzrakstu LABA, kas ir Saskaņas centra kabatas arodbiedrība. Sarunā noskaidroju, ka brīdinājumu par nepieciešamību kapos strādāt īpaši uzmanīgi, lai nesabojātu pieminekļus, darba rūķi nav saņēmuši, tādēļ ir satraukums, vai netiks sagandēti Lielo kapu pieminekļi.

Protams, ir jau apsveicams, ka Nils Ušakovs beidzot ir ķēries pie Lielo kapu sakārtošanas, tikai šo kvēlo vēlmi aptumšo acīmredzamā politiskā vēlme mazināt Lielo kapu draugu un citu atbalstītāju protestu pret domes bezdarbību, bet kas vissvarīgākais, atvieglot kapu tramvaja izbūvi. Ja zeme būs pašvaldības īpašumā, daudz vieglāk būs manipulēt ar zemes gabaliem gar Senču ielu, mēģināt rakšanas darbus veikt slēpti no sabiedrības, lai neatklātos patiesais sapostīto apbedījumu apjoms. Turklāt, ja mērķis būtu tikai sakārtoti Lielie kapi, tad darbus varēja veikt jau sen, jo diskusija starp baznīcu un pašvaldību ilga gadu gadiem un lēmuma pieņemšana kavējās domes noraidošās attieksmes dēļ.

Rīga nav Ušakova dzimtmuiža, un tādus lēmumus kā kapu pārņemšanu vai īpašumu maiņu ar luterāņu baznīcu, viņš nevar pieņemt viens vai tikai konsultējoties ar Kuzju un Muri. Deputāti Mājokļu un vides komitejā, Pilsētas īpašuma komitejā vai domes sēdē šo jautājumu nav skatījuši, nav zināms uz kāda juridiskā pamata tiek veikti sakopšanas darbi kapos, kādi pašvaldības īpašumi tiks samainīti pret Lielajiem kapiem. Visi Latvijas patrioti vēlas, lai Lielie kapi godam sagaidītu Latvijas simtgadi, tomēr tam jānotiek tiesiski un likumīgi.

Lai izvairītos no juridiskiem un politiskiem riskiem, domāju ka Lielajiem kapiem ir jābūt valsts īpašumā, un Kultūras ministrijai būtu jāuzņemas rūpes par šo kultūrvēsturisko mantojumu.

 

Komentāri: