20.05.2016
Sabiedriskā apspriešana – kam interesē iedzīvotāju domas?


Autors: Olafs Pulks

Ja arī 100% no visiem rīdziniekiem, kas piedalās sabiedriskā apspriešanā iebilst pret vērtīgu koku ciršanu, kā izrādās, tas vēl nav iemesls, lai koku izciršanu atceltu, un iedzīvotāju viedokli ņemtu vērā. Lūk sabiedriskajā apspriešanā par koku izciršanu Rīgā, Etnas ielā 5 un 3, kas notika no 3. līdz 16. februārim piedalījās 67 vietējie iedzīvotāji, un visi iebilda, uzskatot koku izciršanu par apdraudējumu apkaimei un tās vides kvalitātei. Tomēr aptaujas rezultātu nebija arguments, lai RD Apstādījumu saglabāšanas komisija atļautu vērtīgo koku izciršanu siltumtrases pārbūves vārdā.

Argumentācija? Kā parasti šādos gadījumos – dīvaina un “vajadzīgajam” lēmumam pieskaņota. Piemēram, komisija sprieda, ka Brasas rajonā dzīvojot vairāk nekā 13 tūkstoši cilvēku, un 67, kas bija pret, ir tikai niecīga daļa. Pirmkārt, plakāts par sabiedrisko aptauju bijis izvietots tikai vienā pagalmā. Informācija par to nebija pieejama citur Brasas apkaimē, arī iedzīvotāji Meža kapu tuvumā par to nebija informēti. Otrkārt, saprotams, ka lielākā interese piedalīties apspriešanā un izteikt savu viedokli ir cilvēkiem, kuri dzīvo apdraudēto koku tuvumā, kuru ekosistēmu ietekmē šie koki un kuru elpojamais gaiss pasliktināsies, ja kokus nocirtīs. Treškārt, PAR izciršanu nebija neviens!

Par pašvaldības attieksmi pret pilsētas ekosistēmu liecina arī aprēķini eiro, cik pašvaldība ir gatava maksāt zemes īpašniekiem par nocirstajiem kokiem. Tie ir kādi 800 eiro par koku, kas ir tikpat cik viena divdesmitgadīga un caurcaurēm izrūsējusi automašīna. Koki ir nozīmīga pilsētas ekosistēmas daļa. Tie aug lēni, un nocirsta koka vietā jauns izaugs pēc gadiem simts. Brīvības ielas rajonā, kur plānots kokus cirst, zaļā zona ir niecīga, tvana gāze un izmeši piesārņo atmosfēru, nosēžas uz ēku sienām, pa logiem iekļūst dzīvojamās telpās. Koku skaits rajonā tikai samazinās, dažādu būvniecību rezultātā. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka kopējā atmosfēras piesārņotība Rīgā jau izraisījusi ES ekspertu aizrādījumus. Būtībā veselīgs, simtgadīgs koks Rīgas centrā ir nenovērtējams.

Iepazīstoties ar pašvaldības vienaldzību attiecībā pret iedzīvotāju 100% noraidošo attieksmi, rodas loģisks jautājums – kādēļ ir nepieciešams tāds farss kā sabiedriskā apspriešana, ja iedzīvotāju domas tiek ņemtas vērā tikai tad, ja tas ir izdevīgi? Saprotams, ka ir nepieciešams remontēt un atjaunot infrastruktūru, arī siltumtrases, tomēr jābūt elastīgākiem un siltumtrases rekonstrukcijas vārdā nedrīkst apdraudēt vietējo iedzīvotāju veselību. Jāmeklē citi, rīdziniekiem pieņemami risinājumi.

 

Komentāri: