Ventspilij ir skaistums, bet vajag arī dvēseli. Intervija ar Uģi Goldmani
Uģis Goldmanis ( 38), jurists, AS Baltic Coal terminal nodaļas vadītājs. Maģistra grādu tiesību zinātnēs ieguvis Biznesa augstskolā Turība.
Ziņās, ko pašvaldību deputāta kandidāti par sevi sniedz Centrālajai vēlēšanu komisijai, kā savu darba vietu esat norādījis Baltic Coal terminal, ko ventspilnieki pazīst kā akmeņogļu pārkraušanas kompleksu. Vai ostā vērojamā ogļu putēšana, par ko nepārtraukti sūdzas tuvējo mikrorajonu iedzīvotāji, ir arī jūsu atbildība?
Nekādā ziņā. Iekraujot putekļi rodas no iepretī vecpilsētai Ventas pretējā krastā sabērtajiem akmeņogļu kalniem un par šo tranzīta kravu ir atbildīgs pavisam cits uzņēmums — Ventspils Tirdzniecības osta. Mūsu terminālis atrodas tālāk uz jūras pusi, tā ir ļoti moderna, privāta būve, kuras celtniecība izmaksāja ap 70 miljonu eiro, un tajā iekraušanas un izkraušanas darbi notiek slēgtā veidā, neradot nekādu gaisa piesārņojumu. Taču pilnībā saprotu ventspilnieku neapmierinātību ar šo situāciju, tai ir pamats. Nonākot domē, Vienotība pie tās labvēlīgas atrisināšanas solās strādāt daudz enerģiskāk, nekā līdzšinējā vara.
Esat cauri un cauri “Ventspils zēns”, te dzimis un mācījies pamatskolā un arodvidusskolā, arī darba mūžs tepat vien paiet. Varat novērtēt, kā Ventspils pa šo laiku ir mainījusies?
Jā, protams. Ārēji pozitīvi. Neatkārtošu visu, ko pirms katrām pašvaldību vēlēšanām kā vienīgi savu nopelnu pasniedz nepārtraukti valdošā partija Latvijai un Ventspilij (L un V). Daļēji tam var piekrist, kaut gan stipri izklausās pēc lielīšanās. Bet gribētos, lai mēs, ventspilnieki, ar savu pilsētu varētu ne vien lielīties, bet arī lepoties. Un tās ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas.
Kā to saprast?
Ar piemēriem atšķirību grūti ilustrēt, tā vairāk tāda emocionāla kategorija. Manuprāt, būtība slēpjas apstāklī, ka Ventspilī, lai ko arī par iedzīvotāju atbalstu domei saka socioloģiskās aptaujas, vara un tauta nav vienotas.
No malas izskatās, ka valdošie patiešām daudz dara pilsētnieku labā. Taču ne jau tikai mani vien nepamet sajūta, ka pilsētas tēvu gādības pamatā pirmām kārtām ir savtīgas rūpes par sevi, par savu palikšanu amatā. Vai gan citādi tieši pašvaldību vēlēšanu gadā un tiešā to priekšvakarā pilsētā būtu jāgriež lentītes jaunatklātajos objektos, jāziņo par panākumiem citās jomās, neaizmirstot piebilst, ka te nopelns ir tādam un tādam L un V biedram. Tas izskatās pēc laika ziņā rūpīgi izskaitļotas vēlētāju pirkšanas un aizvaino katra saprātīgi domājošā pašcieņu: vai tad tiešām tiekam uzskatīti par tik stulbiem, ka rūpes par sevi pamanīsim tikai vēlēšanu kontekstā, bet pārējā laikā nē?
Un vēl kāda nianse. Gādāts par pilsētniekiem tiek šķietami daudz, publiski to pasniedzot tā, it kā nevienā citā Latvijas pilsētā neko tamlīdzīgu nedarītu. Diemžēl, šīs manā skatījumā ir tikai tādas uz ciniski izskaitļota emocionāla rezultāta sasniegšanu mērķētas, nevis patiesi cilvēciskas un dvēseliskas rūpes par līdzpilsoņiem. Ar zemtekstu — hei, jūs tur, lejā ! Protieties novērtēt, ko mēs jums dodam, un esiet pateicīgi!
Nav brīnums, ka arī šo rūpju adresāti par to pauž vairāk gan tikai formālu prieku. Jā, jau it kā pierasts, ka pašvaldība var atļauties par bargu naudu ” uzsaukt” saviem iedzīvotājiem pasaulslavenus māksliniekus, krāšņus daudztūkstošu salūtus svētkos, noorganizēt Ginesa rekordu, pat jaunus uzņēmumus uz Ventspili atvest…Bet, ja par to stāstām tuvākiem vai tālākiem ciemiņiem, viņu reakcija gandrīz vienmēr ir paredzama : “Nu-ū, jā, jums jau tur ir Lembergs, tad jau tā var!” Un tālāk gandrīz nemainīgi tiek jautāts: “Vai tad viņš vēl nav iesēdināts? Tas nu gan ir baigais…” Var, protams, lielīties, ka mums patiešam ir “baigais” mērs, bet vai vairākums no mums ar viņu tādu grib un var arī lepoties?
Tās vairāk tādas emocijas, priekšvēlēšanu gaisotne prasīt prasa, lai L un V konkurenti nāktu ar priekšlikumiem un reāliem solījumiem situāciju mainīt.
Mēs piedāvājam risinājumus savā programmā un tiekoties ar iedzīvotājiem. Tālākais ir atkarīgs tikai un vienīgi no vēlētājiem. Atkārtošu Vienotības nodaļas vadītājas Ventspilī, pilsētas domes deputātes Daces Kornas sacīto — diemžēl, mums nav visaptverošas informācijas par situāciju pašvaldībā, jo tās iegūšana no valdošo puses ar dažādiem ieganstiem pat opozīcijas deputātiem tiek traucēta. Tikai saņemot vēlētāju mandātu vairākumam domē, mēs pilnībā izanalizēsim stāvokli un varēsim plānot tālāko rīcību. Iedzīvotāji tādā gadījumā var nešaubīties par vienu — viņiem tiks sniegts pilns patiesās situācijas izvērtējums un rīcības plāns turpmākajam. Mūsuprāt, tieši atklātības trūkums ir tas, kas ļāvis līdzšinējai varai tik ilgi pastāvēt, jo tai netīkamā informācija tiek vienkārši noklusēta. Bet vēlamā ar varai lojālu mediju palīdzību tiek viennozīmīgi pozitīvi izcelta, kaut gan daudz kam no slavētā ir arī negatīvas blaknes.
Lai gan tagad strādājat privātā uzņēmumā, Ventspilī Uģi Goldmani daudzi atceras kā likumības aizstāvi: savulaik esat strādājis gan valsts policijas Ventspils pārvaldē, gan finanšu policijā. Vai saredzat savām zināšanām un pieredzei pielietojumu Ventspils domē?
Tas jau notiek, turklāt otro sasaukumu pēc kārtas. Pēc Jaunā laika ieteikuma darbojos likumības komisijā. Prieks, ka tajā partiju savstarpējās attiecības parasti tiek liktas malā, jautājumus risinām kā speciālisti. Domāju, ka līdzīgi vajadzētu rīkoties arī deputātiem. Vienotības sarakstā ir pietiekami erudīti un valstiski domājoši cilvēki, lai saimniecisko jautājumu kārtošanā starp partijām nevilktu sarkanās līnijas. Ļoti ceru, ka mūsu pašvaldībā turpmāk nebūs vietas līdz šim neoficiāli paustajam uzskatam, ka jebkurš pie valdošās partijas vai tās atbalstītājiem nepiederošs cilvēks automātiski tiek uzskatīts par svešo. Un ka ar tādu nebūtu vēlams kontaktēties vispār, bet lielas nepieciešamības gadījumā tikai minimāli. Un arī tad tikai tā, lai citi neredzētu.
Esat pārliecinājies par to arī savā pieredzē?
Diemžēl. Un zinu, ka pret dažiem citiem ir līdzīga attieksme. Lai arī cik izglītots un zinošs tu būtu, lai arī kādu pienesumu tu gribētu un varētu dot pilsētas izaugsmei un sakārtošanai, tavi priekšlikumi tiek ierindoti nevēlamo sarakstā tikai tāpēc, ka pārstāvi nevis valdošo, bet citu politisko spēku.
Un sākas. Tiek meklēti dažnedažādi iemesli, lai ne-savējos kritizētu, noraidītu jebkuru viņu iniciatīvu. Piemēram, ja “nepareizais’ saka, ka vajadzētu pārskatīt tā vai cita sporta objekta lietderību un grib iegūt par to papildus informāciju, tiek paziņots, viņš vispār ir pret sportu Ventspilī. Manuprāt, ar šādu attieksmi tiek degradēta pati izpratne par demokrātiju, cilvēks savā veidā tiek sodīts nevis par to, ka pārkāpis kādas sabiedrībā vispārpieņemtas normas, bet savu atšķirīgo politisko uzskatu dēļ. Piemēram var minēt kaut vai patreizējās domes deputātes Daces Kornas publisku kritizēšanu par it kā mazaktīvu piedalīšanos domes darbā. Pozīcijas līdera izteiktais priekšvēlēšanu zemteksts skaidrs — nebalsojiet par Kornu! Bet ne vārds netiek bilsts, vai viņa domes komisiju sēdes tiešām ir kavējusi neattaisnoti. Un vai L un V pārstāvju rezultāti domes un komisiju sēžu apmeklējumu ziņā nav līdzīgi vai pat sliktāki.
Kā Ventspils iedzīvotājam man ir tiesības un arī pienākums ņemt aktīvu līdzdalību tādu lēmumu pieņemšanā, kas skar visus pilsētniekus. Demokrātiskā sabiedrībā šo procesu paredzēts realizēt ar politisko partiju starpniecību. Es neuzskatu, ka šajā ziņā kāda partija drīkst būt vienlīdzīgāka par citām, kā tas ir Ventspilī.