Skip to main content

“5G Techritory” atklāj ar pirmo attālināti vadīta drona lidojumu

28. novembrī “5G Techritory” foruma atklāšanā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un LMT prezidents Juris Binde Latvijas un starptautiskajai sabiedrībai demonstrēja pirmo attālināti vadīta drona lidojumu Latvijā, izmantojot mobilo sakaru tīklu. Kariņš un Binde no foruma norises vietas Rīgas centrā vadīja dronu, kurš pacēlās Ādažu lidlaukā un lidoja iepriekš iestatītā, automātiskā lidojuma maršrutā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš: “5G sniedz mums vēl nebijušas iespējas, kuras noteiks nākotnes attīstību. Latvijai un Baltijas jūras reģionam ir visi nepieciešamie priekšnosacījumi, lai būtu 5G attīstības līderos – radoši un izglītoti cilvēki, spēcīga tehnoloģiju tradīcija un biznesa gatavība izstrādāt un ieviest 5G balstītas inovācijas, vienlaikus meklējot risinājumus atbilstošai datu un privātuma prasību nodrošināšanai. Strādāsim kopā, lai mūsu reģions kļūtu par nākotnes attīstības līderi.”

Šobrīd dronu lidojumi ārpus tiešās redzamības zonas vēl nav atļauti, taču industriālo dronu izmantošana nākotnē ir tieši saistīta ar lidojumiem ārpus tiešās redzamības loka. Tam nepieciešams atbilstošs normatīvais regulējums, kā arī jāatbilst stingrām drošības prasībām. Mobilo sakaru tīkla izmantošana var būtiski uzlabot dronu lidojumu drošību ārpus redzamības zonas.


Lai to demonstrētu, LMT kopā ar Latvijas programmatūras izstrādātāju SPH Engineering, kas attīsta automatizētu dronu lidojumu maršrutu risinājumus, jau ir veicis testa lidojumus, mērot mobilā tīkla pārklājumu dažādos augstumos (uz zemes, 50 m un 120 m augstumā). Veiktie testa lidojumi apliecināja, ka mobilo sakaru tīklā ir iespējama droša attālināta dronu vadība. Turklāt, sadarbojoties ar Austrijas programmatūras izstrādātāju Dimetor, LMT izmēģināja arī rīku, kas ļauj redzēt prognozējamo tīkla pārklājumu gaisā un tādējādi sniedz papildu drošību attālināto drona lidojumu plānošanā.

LMT prezidents Juris Binde: “Mobilo tehnoloģiju un aviācijas nozares risinājumu integrācija būs pagrieziena punkts jaunu pakalpojumu attīstīšanai – no dronu izmantošanas preču piegādē vai lauksaimniecības teritoriju pārvaldīšanā līdz pat cilvēku meklēšanai un glābšanai. Līdzšinējos LMT testos konstatēts – mobilo sakaru tīkls jau tagad ir par 97,6 % piemērots drošas attālinātas dronu vadības risinājumiem, vienlaikus ir aktīvi jāstrādā arī pie atbilstoša normatīvā regulējuma valstu un starptautiskā mērogā.”

Interese par dronu izmantošanu un attālinātu vadību ir plaša. Piemēram, mežu apsaimniekošanā, kur gandrīz katrs lidojums pāri kokiem jau ir ārpus redzamības,  attālināti lidojumi ar dronu ļautu vienkāršāk apsekot jaunaudzes, vējgāzes un ugunsgrēka vietas, kā arī ātrāk identificēt tādu pēdējo gadu problēmu kā mizgrauži, kas radījuši lielus postījumus Eiropas mežos. LMT un Latvijas Valsts Meži šobrīd aktīvi sadarbojas, pētot dronu risinājumu izmantošanu mežu apsaimniekošanā.

LMT attālinātā drona lidojuma testa video.

Baltijas jūras reģiona valstu 5G ekosistēmas forums “5G Techritory” tiek rīkots jau otro gadu, un tas vienkopus pulcē politikas, biznesa un zinātnes līderus no visas pasaules, lai apspriestu  Eiropas līderības iespējas 5G attīstībā. Līdz ar to šonedēļ Rīga kļūs par 5G galvaspilsētu. Tā organizatori ir valsts akciju sabiedrība Elektroniskie sakari sadarbībā ar Vides un reģionālās attīstības ministriju, Satiksmes ministriju un Ekonomikas ministriju, Starptautisko telekomunikāciju savienība (ITU) un Ziemeļvalstu ministru padome. LMT ir foruma stratēģiskais partneris.

PAR LMT

LMT ir klientu skaita, apgrozījuma un tīkla pārklājuma ziņā lielākais mobilo sakaru operators Latvijā ar plašāko klientu apkalpošanas tīklu. Kā inovāciju līderis tirgū, LMT jau šobrīd klientiem piedāvā pilna spektra, augstas kvalitātes telekomunikāciju pakalpojumus – balss sakarus, ātrgaitas mobilo internetu bez apjoma ierobežojumiem, kā arī mobilo televīziju LMT Straume un LMT Mājas viedtelevīziju.

Papildu informācija:
Elīna Lidere | LMT preses sekretāre
Tālr.: +371 29 248 420
E-pasts:
www.lmt.lv

Dalies ar ziņu