Skip to main content

A. Ašeradens: Mūsu partijas stiprums ir ikviens tās biedrs – mūsu zināšanas, mūsu pieredze un mūsu komandas gars.

“Drošības krīze, inflācijas šoks, klimata pārmaiņas, mākslīgā intelekta strauja attīstība un sabiedrības novecošanās ir tie izaicinājumi, ar kuriem šobrīd primāri saskaramies. Lēmumi, kā pareizi rīkoties, ir jāpieņem mums pašiem – izsvērti un gudri,” sacīja partijas VIENOTĪBA valdes priekšsēdētājs, Latvijas Republikas finanšu ministrs Arvils Ašeradens, uzrunājot partijas VIENOTĪBA kongresa “Tālredzīgi Latvijas nākotnei” dalībniekus.

Uzrunas sākumā A. Ašeradens runāja par jaunās koalīcijas un valdības veidošanas sarunām un rezultātu, uzsverot, ka sabiedrība vēlas, lai nacionāli domājošas partijas maksimāli sadarbotos, nevis kašķētos, veidotu valdību, kas spētu stāties pretī izaicinājumiem, ar kuriem šobrīd saskaras Latvija:

“Fiziķis Alberts Einšteins ir teicis “Dzīve ir kā brauciens ar divriteni. Ja vēlies noturēt līdzsvaru, tev jāturpina mīties”. Mēs arī turpinām, ļoti sarežģītā, bet strādāt ļoti gribošā koalīcijā!”

Finanšu ministrs uzsvēra, ka valsts drošība un atbalsts Ukrainai ir vienas no galvenajām valsts prioritātēm, ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju:

“Šobrīd izskatās, ka karš būs ilgstošs, un atbalsts var prasīt aizvien lielākus līdzekļus. Ir arī skaidrs, ka Krievija un Baltkrievija iekšpolitiski nemainīsies, bet paliks aizvien agresīvākas un būs primārs drauds mūsu drošībai ilgstošā periodā. Tas, visticamāk, nozīmē būtiskas konsekvences, dzelzs priekškara aizvēršanos un, soli pa solim, pilnīgi jebkādu attiecību, tai skaitā ekonomisko attiecību, izbeigšanos. Ukrainas vajadzības un pieaugoši ārējie draudi Eiropas austrumu flangā nozīmēs aizvien lielāku NATO spēku klātbūtni un Latvijas un Eiropas militārās industrijas spēju un jaudu attīstību.”

Runājot par Latvijas ceļu uz lielāku labklājību, A. Ašeradens norādīja uz pozitīvo, vienlaikus pieminot izaicinājumus: “Kopumā Latvija ekonomiski sāpīgajos inflācijas apkarošanas apstākļos turas labi, šobrīd recesija nedraud un ekonomika lēnām gatavojas jaunam izaugsmes ciklam. Tomēr pastāv milzīgs skaits kompleksu problēmu: drošības krīze, inflācijas šoks, klimata pārmaiņas, mākslīgā intelekta strauja attīstība, iedzīvotāju novecošanās. Nav nevienas gatavas ceļa kartes vai no plaukta paņemamu risinājumu. Pateicoties valsts līdzšinējai konsekventai Eiroatlantiskās integrēšanas politikai, mēs esam daļa no globālajām Rietumu drošības sistēmām, NATO, Eiropas Savienības, Eirozonas, Eiropas fondu mehānisma un citiem, bet lēmumi, kā pareizi rīkoties, ir jāpieņem mums politiķiem pašiem. Izsvērti un gudri!”

Ņemot vērā problēmu dziļumu, pēc A. Ašeradena teiktā, ir jāveido atbilstoši mehānismi sabiedrībā komplekso problēmu risināšanai: “Jāattīsta atbilstošas pētniecības jaudas, spēcīgas universitātes, kā arī jāpieaicina augsta līmeņa analītikas eksperti valsts pārvaldē.”

Ņemot vērā sabiedrības novecošanos un darbaspēka trūkumu, pēc finanšu ministra teiktā, jāstrādā bez kavēšanās: “Mums kopā ar koalīcijas partneriem jāmeklē risinājums izbraukušo valsts iedzīvotāju iesaistei Latvijas darba tirgū, strauji jāuzlabo veselības aprūpes sistēma, atgriežot darba tirgū iedzīvotājus vecuma grupā 50+, jāveido elastīgi nodarbinātības modeļi un jāveido gudra darbaspēka piesaistes no trešajām valstīm politika.”

Īpaši A. Ašeradens uzsvēra izglītības nozīmi: “Dati rāda, ka ekonomika nevar augt, ja no augstskolu absolventiem tikai 11-12% ir STEM spējīgi. Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, neviena nozare šodien nav iedomājama bez liela skaita attiecīgo speciālistu. Pieejamie dati rāda, ka tautsaimniecības izaugsmei ir vajadzīgi vismaz trešā daļa no beidzējiem, kas spēj risināt strauji attīstošos tehnoloģiskos izaicinājumus. Mums ir nepieciešams skaidrs plāns, kā mēs pārkārtosim universitāšu, tehnikumu, skolu un interešu izglītības sistēmu darbu, lai šo mērķi sasniegtu iespējami īsā laikā. Man ir prieks, ka Anda Čakšas kundze ir uzņēmusies nepavisam ne vieglo izglītības nozares vadību un pārliecinoši stūrē to izglītības kvalitātes virzienā!”

Partijas VIENOTĪBA valdes priekšsēdētājs izcēla arī veselības Hosamu Abu Meri kungs, kurš uzņēmies atbildību par vēl vienu ļoti sarežģītu jomu: “Jau sen visiem ir apnicis runāt par viszemāko kvalitatīvi nodzīvoto dzīves gadu rādītāju Eiropas Savienībā. Runājot ar uzņēmējiem, lielo diskusiju par darbaspēka nodokļu samazināšanu aizēno aicinājumi samazināt uzņēmēju neefektīvās izmaksas, kas ir saistītas ar slimojošiem darbiniekiem.”

A. Ašeradens kongresā sveica ne tikai partijas VIENOTĪBA, bet arī partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA biedrus, kā arī pateicās kolēģiem par darbu: “Mūsu partijas stiprums ir ikviens tās biedrs – mūsu zināšanas, mūsu pieredze un mūsu komandas gars.”

Informāciju sagatavoja:
Kontaktpersona informācijai par partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA aktualitātēm:
Anna Ūdre
E-pasts: [email protected]
Tālr.: +371 28607074

Dalies ar ziņu