Skip to main content

Āboltiņa: koalīcija ar SC VIENOTĪBAI nav pieņemama ideoloģisku, nevis etnisku apsvērumu dēļ; aicina ZRP līdz pirmdienai pārdomāt savu lēmumu

VIENOTĪBA ir gandarīta par Zatlera reformu partijas (ZRP) augsto novērtējumu Ministru prezidenta Valda Dombrovska darbam un pateicas par viņa kandidatūras izvirzīšanu valdības vadītāja amatam. VIENOTĪBA ir arī gandarīta, ka ZRP par svarīgu uzdevumu ir izvirzījis sabiedrības vienotību un tiesiskas valsts nostiprināšanu. Tomēr piedāvājums veidot koalīciju ar Saskaņas centru (SC) VIENOTĪBAI arvien nav pieņemams ideoloģisku, nevis etnisku apsvērumu dēļ, norāda partijas VIENOTĪBA priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

„Iemesls, mūsuprāt, ir acīmredzams visiem – nacionālas valsts ideja nav pakļaujama riskam, jo riskam nevar tikt pakļauta valsts pastāvēšanas ideja. Šis tiešām ir vēsturisks un valsts pamata jautājums,” uzsver Āboltiņa.

„Mēs visi zinām, ka ikviena tauta ir tik stipra, cik stipra ir tās pašapziņa, kuru rada cieņa pret savu vecvecāku centieniem, pret sevi, pret savu bērnu nākotni. Bez skaidra mērķa nav iespējama nevienas nācijas nākotne. Ideoloģiskās pretrunas ar SC redzamas tieši valsts pamatjautājumā – izpratnē par Latvijas valsts vēsturi un turpināšanos, izpratnē par Latvijas mērķi – attīstītu nacionālu Eiropas valsti,” pauž VIENOTĪBAS priekšsēdētāja.

Tāpat Āboltiņa norāda, ka nevienam atsevišķam politiskam spēkam nav izsniegts mandāts mainīt šo mērķi, jo saruna par to sabiedrībā nav notikusi, un neviens politiskais spēks šādu sarunu pirms vēlēšanām nav veicis.

Pat gluži pretēji – VIENOTĪBAS vienīgais mandāts ir turpināt eiropeiskas un nacionālas valsts attīstību, kuras neapšaubāms sākums ir 1918. gads. Pēdējo 20 gadu laikā Latvija ir atguvusi 50 okupācijas gados zaudēto – veiksmīgi atgriezusies Eiropā, mūsu dzīves līmenis ir gandrīz pieckāršojies.

Visi zina, ka Ziemeļeiropā ir pasaulē augstākais dzīves līmenis, augstākā sabiedrības attīstības pakāpe un tiesiskums, uz kuru paļaujas visi iedzīvotāji. VIENOTĪBA ir pārliecināta, ka tieši Ziemeļvalstu piemērs ir tas, pēc kā Latvijai ir jātiecas, attīstot savu valsti turpmāk.

Ir acīmredzami, ka neviena kaimiņvalsts Latvijas austrumos nav labs piemērs valsts attīstībai. Tam pierādījums ir gan mūsu pašu vēsture, gan austrumu kaimiņa ekonomiskās attīstības un demokrātijas zemais līmenis, salīdzinot ar Ziemeļvalstīm.

Tieši pamatojoties kopīgā izpratnē par valsts nākotnes modeli, ir jāliek pamats sabiedrības vienotībai. Latvijas sabiedrībai ir jābūt vienotai tajā, ka mūsu mērķis ir Ziemeļvalstu modelis. Neviena reforma nevar būt attaisnojums riskam, lai mainītu valsts virzību uz austrumiem, uzsver Āboltiņa.

VIENOTĪBAS Ministru prezidents un Saeimas priekšsēdētāja skaidri noraidīja eksprezidenta aicinājumu veidot koalīciju ar Saskaņas centru dienā, kad tika izziņots rīkojums nr. 2. VIENOTĪBA konsekventi nepiekrīt veidot koalīciju ar ideoloģiski pretēju partneri arī šobrīd, jo cena ir neatbilstoši augsta – tā ir nacionālas valsts nākotne, par kuru lemt drīkst tikai visa tauta, nevis atsevišķi politiķi, uzsver Āboltiņa.

Reformas nevar būt attaisnojums, ja risks ir pati valsts pastāvēšanas jēga. Jauns sākums, ja tas ved austrumu virzienā nav VIENOTĪBAI pieņemams. Tāpēc VIENOTĪBA aicina līdz pirmdienas tikšanās brīdim ZRP pārdomāt savu lēmumu.

„Mūsu argumenti ir šādi,” norāda VIENOTĪBAS priekšsēdētāja,

„1) 11.Saeimā ir visas iespējas izveidot stabilāku koalīciju, nekā 10.Saeimā, jo balsu skaits tiesiskuma koalīcijai ir pietiekams – V+ZRP+NA ir 56 balsis, un tas ir pilnībā pietiekams vairākums stabilam darbam 3 gadu garumā.

2) Tiesiskuma koalīcija dos reālus uzlabojumus, jo būs praksē pārbaudīti partneri, kuri, esot opozīcijā, vienmēr ir nešaubīgi atbalstījuši tiesiskumu – tā ir Nacionālā apvienība.

SC tādos pašos opozīcijas apstākļos balsoja pret tiesiskumu.

3) Visi galvenie sarunās izvirzītie valsts uzdevumi ir minēti ZRP, NA un Vienotības priekšvēlēšanu programmās, to risināšana ir apsolīta vēlētājiem un ir saņemts vēlētāju mandāts.

SC saviem vēlētājiem ir solījis pretēju politiku.

4) Ja, vienojoties par reformām, būs nepieciešams konstitucionāls vairākums Saeimā, tad atbalsts ikvienam tādam lēmumam ir panākams arī ārpus koalīcijas. Turklāt nepieciešamības gadījumā var rīkot referendumu.

Ja jautājums skar valsts pamatus, referendums pat būtu vēlams. Tehnisku iemeslu dēļ veidot ideoloģiski pretēju koalīciju nav attaisnojami.”

VIENOTĪBAS biedri, dome un valde, kā arī VIENOTĪBAS Ministru prezidents ir gatavi nekavējoties uzņemties visu atbildību par valsts tālāku attīstību un reformām koalīcijā ar NA un ZRP.

VIENOTĪBA kā partija pašreiz nepiekrīt veidot koalīciju ar SC, jo īpaši tāpēc, ka ir iespējama cita – ideoloģiski un tiesiski vienota stabila vairākuma koalīcija, norāda Āboltiņa, uzsverot, ka VIENOTĪBA ir pārliecināta, ka attīstītas un mūsdienīgas Latvijas nākotne ir meklējama Eiropas ziemeļu virzienā, nevis Latvijas austrumos. To saprast aicinām visus Latvijas iedzīvotājus, neatkarīgi no tautības. Sabiedrības vienotība būtu jāveido tieši uz šīs platformas.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
Partijas VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.: 29373547
[email protected]

 

Dalies ar ziņu