Skip to main content
Hosams Abu Meri: iedzīvotājiem ir tiesības zināt

Foto: Saeima

Abu Meri uzruna Ārpolitikas debatēs 2018

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze!
Augsti godātais Valsts prezidenta kungs!
Godātais Rinkēviča kungs,
Ekselences, kolēģi, dāmas un kungi!
 

Frakcijas VIENOTĪBA vārdā es vēlos pateikt lielu paldies Ārlietu ministram, Saeimas Ārlietu un Eiropas lietu komisiju priekšsēdētājiem, Latvijas diplomātiem un Ārlietu ministrijas darbiniekiem par padarīto darbu Latvijas pozīciju stiprināšanā un nosargāšanā, kā arī Latvijas vārda, darbu un domu nešanu pasaulē īpaši šajā – Latvijas simtgades gadā! Tāpat es vēlos pateikt paldies visiem ārvalstu diplomātiem par draudzību un sadarbību, atbalstu un padomu.

Frakcija VIENOTĪBA uzskata, ka 2017.gads bijis viens no veiksmīgākajiem gadiem Latvijas ārpolitikā. Uzsākot Latvijas simtgadi, esam lepni par Latviju kā nozīmīgu starptautisku partneri, ne tikai saņemot sabiedroto atbalstu, bet arī uzņemoties savus pienākumus pret tiem.
 

Mums ir liels prieks, ka šis ziņojums ir vērsts nākotnē, īpaši izceļot vienu no būtiskākajiem Latvijas ārpolitikas uzdevumiem – piederības un saiknes spēcināšanu ar tautiešiem, kuri atrodas ārpus valsts robežām. Mūsdienu globalizācijas apstākļos šie cilvēki ir mūsu bagātība un neatņemama sabiedrības sastāvdaļa. Latvijas pienākums ir iesaistīt šos cilvēkus valstij svarīgos notikumos.


Pēdējā gadā Latvija ir meklējusi jaunus eksporta tirgus, palīdzot saviem uzņēmējiem realizēt savus pakalpojumus un preces. Iespējams, atbalstot starptautiskās sankcijas pret mūsu austrumu kaimiņiem, mēs esam atļāvušies pateikt, ka iestājamies par demokrātiskām vērtībām, cilvēktiesību ievērošanu un asi nosodām valstu starptautiski atzīto robežu ignorēšanu un jebkādus pārkāpumus pret pamattiesībām. Esam kopīgi raduši iespēju mūsu cilvēkiem piemēroties situācijai un apgūt jaunus eksporta tirgus. Es vēlos uzsvērt ne tikai valsts augstāko amatpersonu, bet arī parlamentāriešu un uzņēmēju iesaisti šīs sadarbības veicināšanā, veidojot ciešas ekonomiskās saites, tai skaitā ar vairākām Āzijas, Līča un Āfrikas valstīm. Latvijas valsts uzdevums ir nodrošināt iespējas godīgiem uzņēmējiem attīstīt savu uzņēmējdarbību un panākt to, ka atbalsts tiktu sniegts arī tajās valstīs, kuras ir gatavas palīdzēt šiem uzņēmējiem pielāgoties un izvērst savu darbību.


Frakcija VIENOTĪBA vienmēr ir iestājusies un arī turpmāk darīs visu, lai stiprinātu Latvijas vietu un lomu kopējā Eiropas saimē – drošā, stiprā, stabilā un vienotā Eiropas Savienībā, aizstāvot mūsu kopīgās intereses un vērtības, kas liktas par pamatu vienotas Eiropas izveidei. Šodien Eiropu un lielu daļu pasaules ir satricinājis populisma drauds, kurā cilvēkiem cenšas atņemt vai ierobežot iespēju pašiem lemt par savu nākotni, domām un darbiem, nomācot tos ar tukšiem un īslaicīgiem saukļiem, apdraudot stabilitāti un izaugsmi.
 

Sabiedrības informētība ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, spēja patstāvīgi un nepastarpināti saņemt precīzu un nesagrozītu informāciju par norisēm pašu valstī un ārpus tās. Mūsu lielākais izaicinājums ir kliedēt mītu, kas reizēm parādās publiskajā telpā, par Latviju kā neizdevušos valsti. Mums jāspēj turēties pretim viltus ziņām, kas tiek izplatītas ar mērķi destabilizēt Latvijas iekšpolitisko situāciju. Esam priecīgi, ka Ārlietu ministrija līdz šim ir izrādījusi aktīvu un patiesu pretestību viltus ziņu izplatībai, visiem spēkiem cenšoties tās atspēkot.
 

Runājot par drošību, mēs varam teikt, ka Latvija ir bijusi ne tikai drošības patērētāja, bet arī drošības veicinātāja. To šodien apliecina arī mūsu sabiedroto klātesamība un viņu vairākkārt paustais par Latviju kā uzticamu sabiedroto. Arī turpmāk Latvijas uzdevums būs pildīt savas uzņemtās saistības, lai tie nebūtu tikai tukši vārdi, bet konkrētas darbības.

 

Godātais ministra kungs, ekselences, kolēģi!


Ārpolitiskā stabilitāte ir ticība valsts spējai aizsargāt savus iedzīvotājus un pārstāvēt to intereses starptautiski. Es gribu ticēt tam, ka mēs atbalstīsim ikvienu, kas ir gatavs doties ārpus Latvijas robežām, lai attīstītu savas prasmes, uzņēmumus vai iemaņas, tādā veidā nesot Latvijas vārdu pasaulē. Mēs negribam vairs redzēt to, ka atsevišķu partiju, organizāciju vai pašvaldību pārstāvji, kā arī citi indivīdi, pretnostatītu sevi Latvijas valstij, īstenojot individuālu ārpolitiku pretēji Latvijas valsts interesēm.


Nākamajos simts gados mums jāstrādā, lai varam nemainīgi lepoties ar Latviju kā valsti, kas aktīvi aizstāv savas intereses starptautiskajā vidē un ir uzticams sabiedrotais demokrātisko valstu kopienai.


Paldies!

Dalies ar ziņu