Skip to main content

Apstiprina Latvijas Konverģences programmu

Pirmdien, 29. aprīlī, Ministru kabinetā (MK) tika apstiprināta Latvijas Konverģences programma 2013.-2016. gadam, ko jau 30. aprīlī ir paredzēts iesniegt Eiropas Komisijai. Lai nodrošinātu stingrāku budžeta disciplīnu, uzraugot un koordinējot budžeta politiku eirozonā un Eiropas Savienībā (ES), dalībvalstīm katru gadu jāsagatavo vidēja termiņa programma, kas raksturo valsts fiskālo politiku turpmākajiem četriem gadiem. Eirozonas valstis gatavo Stabilitātes programmas, savukārt pārējās ES dalībvalstis – Konverģences programmu.

„Kopējā ekonomiskā situācija Latvijā 2012. gadā ir bijusi daudz labāka par iepriekš prognozēto. Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsme sasniedza 5,6% gada laikā, ļaujot Latvijai kļūt par ātrāk augošo ekonomiku ES. Finanšu ministrija šā gada martā ir atjaunojusi makroekonomiskās attīstības prognozes, IKP izaugsmes prognozi 2013. gadam palielinot no 3,7% līdz 4%. Arī vidējā termiņā sagaidāms, ka IKP saglabās izaugsmi ik gadu 4% apmērā un to galvenokārt noteiks produktivitātes pieaugums,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Makroekonomiskās attīstības scenārijs paredz, ka ar 2013. gada otru pusi ekonomiskā situācija Eiropā sāks uzlaboties un eirozona atgriezīsies pie pozitīviem izaugsmes tempiem. Latvija turpinās būt viena no straujāk augošajām ekonomikām reģionā un izaugsme turpinās būt sabalansēta starp iekšējo un ārējo pieprasījumu. Ir paredzams arī pakāpenisks pamatinflācijas pieaugums līdz līmenim, kas atbilst sabalansētai izaugsmei. Scenārijs neparedz būtiskas pasaules energoresursu un pārtikas cenu izmaiņas.

Lai sasniegtu vispārējās valdības budžeta mērķus, vienlaikus nodrošinot apstākļus ekonomikas izaugsmei vidējā termiņā, Latvija turpinās īstenot strukturālās reformas, veicot finanšu stabilitāti, stiprinot fiskālo disciplīnu un nodrošinot sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspēju. Tāpat Latvija ir apņēmusies veicināt konkurētspēju, modernizēt valsts pārvaldi, kā arī veicināt investīcijas eksportam un inovācijām, pētniecībai, transportam un enerģētikai. Nepieciešams arī sabalansēt sociālo sistēmu un nodarbinātību un veikt reformas veselības aprūpē, izglītības un zinātnes sistēmā.

Latvijas sagatavotā Konverģences programma ir pirmā programma pēc krīzes bez konsolidācijas pasākumiem, bet ar nelielu fiskālo telpu. Izstrādājot vidēja termiņa budžeta ietvara likumu, valdība atbilstoši precizētajam makroekonomiskās attīstības scenārijam precizēs fiskālās telpas apjomu, pieņems lēmumus par fiskālās telpas sadali, kā arī varēs pieņemt citus lēmumus par ieņēmumu un izdevumu politiku. Konverģences programma un par to Latvijai sniegtās ES Padomes rekomendācijas būs pamats turpmākajam darbam pie 2014. gada valsts budžeta sagatavošanas.

 

Dalies ar ziņu