Skip to main content

Apstiprina Vaideres pilotprojektu cīņai pret pārtikas nonākšanu atkritumos

Šodien, kad pasaulē atzīmē ANO Starptautisko dienu pret pārtikas nonākšanu atkritumos, Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (ETP grupa) ar gandarījumu informē, ka Vides, Sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja ir apstiprinājusi viņas pilotprojektu, kas nākamā gada Eiropas Savienības (ES) budžetā paredz atvēlēt nozīmīgus līdzekļus, lai samazinātu pārtikas nonākšanu atkritumos.

“Ik gadu Eiropā atkritumos nonāk miljoniem tonnu ēdiena, kura saražošanai vajag teju vai visu ES gada budžetu. Tā ir izšķērdība, kas mērāma miljardos eiro. Ar veiksmīgiem risinājumiem varēsim ne tikai ietaupīt, bet arī samazināt ietekmi uz vidi un palīdzēt trūcīgajiem. Tādēļ Eiropas Parlamentā par vienu no sava darba prioritātēm esmu izvirzījusi cīņu pret labas pārtikas nonākšanu atkritumos. Apstiprinātais pilotprojekts būs nozīmīgs solis situācijas uzlabošanai, lai pētītu nepilnības šobrīd un izstrādātu jaunus, efektīvus risinājumus,” skaidro deputāte.

Viņa informē, ka šis pilotprojekts jeb ierosinājums piešķirt līdzekļus no ES budžeta paredz izveidot Eiropas līmeņa forumu, kurā apvienosies vadošie eksperti – zinātnieki, ražošanas un tirdzniecības tīklu pārstāvji, NVO un lēmumu pieņēmēji –, lai apkopotu datus un izstrādātu virkni pamatotu, praktisku ierosinājumu, kā samazināt pārtikas izmešanu mājsaimniecībās un patērētāju līmenī. I. Vaidere uzsver, ka tieši mājsaimniecības rada lielāko daļu – vairāk nekā pusi – no visiem pārtikas atkritumiem, tādēļ arī viņa izvēlējusies sākt problēmu risināt tieši šajā līmenī.

Skaidrojot šī jautājuma aktualitāti, deputāte norāda, ka izmestā pārtika sadalās atkritumu poligonos, radot kaitīgus izmešus un piesārņojot vidi.

“Ar Eiropas zaļo kursu visas dalībvalstis ir apņēmušās līdz 2050. gadam padarīt Eiropu par pasaulē pirmo oglekļa ziņā neitrālo kontinentu. Mērķa sasniegšanai būtisku ieguldījumu var dot pārtikas atkritumu novēršana, jo tie ir atbildīgi par 6% no visiem Eiropas CO2 izmešiem, turklāt tās saražošanai tiek veltīgi patērēti vērtīgi dabas resursi.”

Gala balsojums par šī pilotprojekta iekļaušanu nākamajā ES budžetā paredzēts gada nogalē, un tas varētu saņemt aptuveni pusmiljonu eiro. Jāpiebilst, ka jau iepriekš I. Vaidere ir veiksmīgi izstrādājusi vairākus pilotprojektus, ar kuru palīdzību risinātas Latvijai nozīmīgas problēmas. Pagājušajā sasaukumā viņa panāca vairākus miljonus eiro cīņai pret Krievijas viltus ziņām, kā arī, lai pierādītu un novērstu divējādo produktu kvalitāti Rietumeiropas un Austrumeiropas tirgos.

Pilotprojektus ES budžetā ir tiesīgi iesniegt EP deputāti, lai novirzītu līdzekļus jaunām svarīgu problēmu novēršanas metodēm, kuras finanšu plāni neietver.

Informāciju sagatavoja:
EP deputātes
Ineses Vaideres birojs

Dalies ar ziņu