Ašeradens ar Ķīnas vicepremjeru pārrunā ekonomiskās sadarbības paplašināšanas iespējas
Turpinot vizīti Ķīnā Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens šodien, 8.septembrī, tikās ar Ķīnas Tautas Republikas vicepremjeru Wang Yang, kā arī piedalījās Ķīnas Starptautiskajā Tirdzniecības un investīciju izstādē CIFIT un Starptautiskajā Investīciju forumā Ķīnas pilsētā Sjameņā.
Latvijas vicepremjers A. Ašeradens tikšanās laikā ar Ķīnas Tautas Republikas vicepremjeru Wang Yang pārrunāja abu valstu divpusējās ekonomiskās sadarbības jautājumus. Atzīmējot Latvijas un Ķīnas diplomātisko attiecību izveidošanas 25. gadadienu, abu valstu vicepremjeri augstu novērtēja Latvijas – Ķīnas politisko dialogu, vienlaikus uzsverot ekonomisko attiecību tālākās attīstības potenciālu.
A. Ašeradens pateicās Ķīnas pusei par sadarbību un atbalstu, lai šā gada septembrī noorganizētu gan Latvijas dienas Ķīnā Taste Latvia, gan biznesa forumus dažādās Ķīnas pilsētās, gan plašas Latvijas uzņēmēju delegācijas uzņemšanu. “Virkne mūsu uzņēmumu jau ir atraduši vietu Ķīnas tirgū, taču turpmākās sadarbības potenciāls vēl ir liels – Latvijas uzņēmēji ir ieinteresēti sadarbības paplašināšanā transporta un loģistikas, pārtikas pārstrādes, kokapstrādes, IT un komunikāciju, izglītības, kā arī tūrisma jomā,” sarunas laikā uzsvēra A.Ašeradens.
Ķīna Latvijai ir augstas prioritātes valsts ārvalstu investīciju piesaistē.
“Latvija ir pagodināta, ka ikgadējais 16+1 formāta valstu vadītāju Samits šogad norisināsies Rīgā, kas stiprinās ne tikai ES un Ķīnas ekonomiskās attiecības, bet sniegs iespēju paplašināt arī Latvijas – Ķīnas ekonomisko sadarbību,” norādīja Latvijas vicepremjers.
Samita laikā Rīgā plānots parakstīt abu valstu vienošanos par sadarbības paplašināšanu tūrisma jomā, ekonomisko un tirdzniecības attiecību sekmēšanu, kā arī izglītības un tehnoloģiju jomā, kas būs par pamatu tālāko abu valstu ekonomisko attiecību paplašināšanai.
Ķīnas vicepremjers Wang Yang sarunas laikā uzsvēra, ka ir gatavs iesaistīties, lai nodrošinātu Rīgas samitā augsta līmeņa Ķīnas uzņēmēju pārstāvniecību, kas palīdzēs atrast efektīvus un kvalitatīvus sadarbības veidus transporta, loģistikas, tūrisma jomās, investīciju piesaistē un eksporta veicināšanā.
Tāpat Ķīnas vicepremjers tikšanās laikā apliecināja, ka Ķīnas iedzīvotāji augstu novērtē Latvijas pārtikas nozares produktus to augstās kvalitātes un drošuma dēļ. Vicepremjers pauda arī, ka Ķīna ir gatava palielināt pārtikas produktu importa apjomus.
Ķīnas iniciatīvas 16+1 mērķis ir aktivizēt sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm un 5 Balkānu valstīm (Albānija, Bosnija-Hercegovina, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija, Melnkalne, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija) investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās. Samita ietvaros Rīgā notiks arī Latvijas – Ķīnas biznesa forums un uzņēmēju divpusējās tikšanās.
Savukārt uzrunājot Starptautiskā Investīciju foruma dalībniekus Ašeradens uzsvēra, ka “Latvija piešķir lielu nozīmi stratēģiskai sadarbībai ar Ķīnu un uzskatām, ka 16+1 iniciatīva ir lielisks instruments sadarbības paplašināšanai. Vienlaikus, Eiropas Savienība un Ķīna augsta līmeņa sarunās ir vienojusies par sadarbības platformas izveidi, lai sekmētu sadarbību investīciju jomā, tai skaitā iniciatīvas Zīda Ceļš ietvaros.”
Ministrs aicināja Investīciju foruma dalībniekus apmeklēt Biznesa forumu Rīgā šā gada novembrī, kura laikā abām pusēm būs unikāla iespēja satikt jaunus sadarbības partnerus.
19. Starptautiskajā Tirdzniecības un investīciju izstādē CIFIT Ķīnas dienvidaustrumu krasta pilsētā Sjameņā šogad piedalās 700 delegācijas no vairāk kā 100 valstīm un reģioniem.
Kā ziņojām iepriekš, Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens no 3. līdz 11. septembrim atrodas darba vizītē Ķīnā, kuras laikā pārrunās Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības paplašināšanas iespējas ar augsta līmeņa Ķīnas amatpersonām, kā arī piedalīsies Latvijas dienās Ķīnā un Latvijas – Ķīnas biznesa forumā.
Līdz ar ministru vizītē uz Ķīnu devušies vairāk nekā 20 Latvijas uzņēmēji no transporta, kokapstrādes, pārtikas, tekstila dizaina, kā arī juridisko un tulkojumu pakalpojumu sniegšanas nozarēm. Lielāko uzņēmēju delegācijas skaitu sastāda kokrūpniecības nozares uzņēmumu pārstāvji – 11 Latvijas kompānijas.
Papildus informācija:
Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
E-pasts: [email protected]; [email protected]