Skip to main content

Atskats uz diskusiju “Politika kā karjera jaunietim”

Otrdien, 16. aprīlī, ES mājā Vienotības Jaunatnes organizācija sadarbībā ar ES māju un K. Adenauera fondu rīkoja diskusiju “Politika kā karjera jaunietim”. Diskusiju moderēja LU Sociālo zinātņu fakultātes docents un politologs Ivars Ijabs, bet par savu pieredzi pastāstīt bija ieradušies Latvijas Republikas Saeimas deputāti Evards Smiltēns, Inga Vanaga un Vladimirs Reskājs.

Atklājot pasākumu, I. Ijabs izklāstīja divas pretējas teorijas – vienu, kura uzsver nepieciešamību politiķim būt jaunam, jo fortūna ir sieviete un sievietēm patīk jauni cilvēki, bet otru, kura uzsver nepieciešamību politiķim būt nobriedušam, sasniegušam noteiktu vecumu. Pēc šo un vēl citu faktu izklāstīšanas, vārds tika dots visiem trim gados jaunajiem deputātiem, kuri pastāstīja par savu ceļu uz politiku.

Tie bija dažādi – ja E. Smiltēns politiku bija izvēlējies kā karjeru pēc aptuveni 10 gadus ilgas karjeras privātajā sektorā, tad V. Reskājs par šādu variantu kā karjeru bija sācis domāt jau tālajā 1996. gadā, sekojot Krievijas prezidenta vēlēšanām, bet I. Vanaga savukārt norādīja uz zināmu pēkšņas izdevības faktoru, kas viņu noveda pie politiķes karjeras. Visi trīs deputāti tāpat norādīja uz priekšrocībām, kuras jaunam Saeimas deputātam parādās, ja ir iegūta juridiskā vai ar ekonomiku saistīta augstākā izglītība.

Tāpat deputāti apstiprināja I. Ījaba pieminēto faktu, ka atsevišķās Rietumu demokrātijās par līdzvērtīgu politiķi uzskata tikai cilvēku ar sirmumu matos. Bez tā tika pieminēti arī virkne sabiedrības kļūdaino priekšstatu par politiku kā ienesīgu amatu, vieglu darbu u.c. Neizpalika arī jautājumi no publikas, kuri bija saistīti ar politiķa ilgtspēju Latvijas politikā (rietumos ir politiķi, kuri parlamentā atrodas ilgāk nekā 50 gadus), sociālo tīklu nozīmi politikas veidošanā (izrādās klātesošie politiķi aktīvi esot dzēsuši savas galerijas sociālajos tīklos draugiem.lv pēc vietas iegūšanas partijas Saeimas vēlēšanu sarakstos) un jaunatnes politikas nozīmi un vietu visas politikas kontekstā.

Kopumā diskusija bija patiešām saistoša un informatīvi ļoti vērtīga, jo divas tai atvēlētās stundas aizritēja ļoti ātri un nemanāmi. Sakām lielu paldies diskusijas moderatoram, jaunajiem deputātiem un visiem skatītājiem, kuri ieradās uz diskusiju!

Informāciju sagatavoja:
Mikus Žagata
VJO Izglītības darba grupas vadītājs
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu