Skip to main content

Desmit patriotiskas idejas novembrim

Novembrī – Latvijas valsts svētku mēnesī – mēs visspēcīgāk izjūtam piederību Latvijai, savu latviskumu. Bet kā mēs to izrādām? Nēsājam pie apģērba piespraustu sarkanbaltsarkano lentīti, dodamies krastmalā iedegt svecītes, klausāmies valsts vadītāju uzrunas? Skaidrs, ka patriotisms ietver sevī daudz vairāk un to var paust neskaitāmos veidos. Šeit ir dažas idejas, ko darīt novembrī (un, protams, arī pārējos gada mēnešos), lai izjustu un izrādītu mīlestību savai Latvijai. 


1. Apciemo vecākus un vecvecākus. 
Ģimene ir sākums, kas veido mūsu apziņu par piederību. Ja mums ir stipras un mīlošas ģimenes, tādu mēs arī veidojam mūsu sabiedrību un valsti. Svētkos pavadi laiku ar saviem tuvākajiem!

2. Aizej uz muzeju.
Tam nav obligāti jābūt Kara muzejam. Atrodi plašajā piedāvājumu klāstā ko tematisku un sev saistošu; tādu, kura ekspozīcijas Tevi patiešām ieinteresē. Tas ir patriotiski – atbalstīt latviešu sniegumus, lai ar kādu tēmu tie būtu saistīti.

3. Esi labvēlīgs.
Gan ar radiem, draugiem, paziņām, gan ar svešiem cilvēkiem uz ielas. Pasmaidi otram, pasaki kādu labu vārdu. Pieturi durvis, lai cilvēkam, kas nāk aiz Tevis, tās neaizcērtas deguna priekšā. Atvēli savu sēdvietu transportā tam, kam tas šķiet vairāk vajadzīgs. Parādi, ka cilvēcība un pieklājība mūs vieno!

4. Sakop savu vidi.
Vai redzi, ka Tavā piemājas parkā, pagalmā vai uz ielas mētājās kāda bundža vai plastmasas maisiņš, kas aizķēries krūmā? Izmet to atkritumu kastē. Katra mazais darbiņš kopā veido ievērojamu rezultātu. Cienām savu zemi un uzturam to sakoptu gan svētkos, gan ikdienā!

5. Apmeklē Rīgas Brāļu kapus vai kādu citu piemiņas vietu.
Visu novembri, bet it īpaši 11. novembrī, Lāčplēša dienā, tur noliekam ziedus, izrādot godu mūsu kritušajiem karavīriem, kuri pašaizliedzīgi un varonīgi aizstāvēja Latvijas brīvību un nosargāja valsts neatkarību 1919.gadā. Šajās sniega pilnajās dienās tas varētu būtu it sevišķi skaisti un aizkustinoši.

6. Uzzini vēl vairāk par tradīcijām.
Mums ir ļoti bagāts kultūras mantojums, kura izzināšana stiprina mūsu latvisko apziņu. Novembrī ir gan Veļu laiks, kas sasaistāms arī ar kritušo piemiņu, gan Mārtiņdiena, kas seko pēc ražas novākšanas un kuru tādēļ var dēvēt par gada bagātīgākajiem svētkiem. Apmeklē Mārtiņdienas pasākumus un gadatirgus, kas jau no šīs nedēļas norisināsies visā Latvijā!

7. Atbalsti latviešu uzņēmumus un iniciatīvas.
Tā vietā, lai nopirktu importa kartupeli, mantu vai pakalpojumu, mirkli padomā – varbūt ir kāds vietējais uzņēmējs, kas piedāvā kvalitatīvu produktu un priecātos par Tavu izvēli.

8. Apmeklē kādu svētku kultūras pasākumu.
Vai tas būtu koncerts, kino vai teātris; folkloras, sakrāla vai laikmetīga žanra. Internetā atradīsi programmas un afišas par svētku pasākumiem ikvienā Latvijas novadā. Izbaudi tos kopā ar saviem tuvajiem!

9. Noskaties tematisku filmu.
Tā var būt gan "Rīgas sargi", gan kāda cita, ko, tuvojoties svētkiem, rādīs televīzijā. Ja vēlies atrast ko mazāk popularizētu, intersējies Nacionālajā Kino centrā, vai sameklē kādu kino pasākumu savā pilsētā. Piemēram, jaunākais Latvijas kino šedevrs "Melānijas hronika", kas Tev noteikti ir jāredz, visu novembri būs skatāms teju visās Latvijas pilsētās. 

10. Izbaudi Latvijas dabu.
Uzvelc siltu apģērbu un dodies ārā! Vai tā būtu kāda dabas taka vai jūras mala – pastaiga šajā rāmajā laikā, kad daba dodas pie miera, ļaus Tev gan nomierināt prātu un nodoties apcerei, gan smelties spēku it visam labajam, ko veiksi sevis, savu mīļo un savas valsts labā.


Ir tik daudz veidu, kā šomēnes izrādīt mīlestību savai valstij. Aicinām izbaudīt visas iespējas un vienlaicīgi arī stiprināt kopības sajūtu. Mūsu nav daudz, bet mēs esam vienoti. Mūsu valsts – tie esam mēs paši. Mūsu vienotībā rodas un pastāv mūsu spēks!

Dalies ar ziņu