Skip to main content

Dombrovskis aicina ASV atbalstīt Latvijas pievienošanos OECD

Šodien, 28. jūnijā, tiekoties ar ASV Valsts sekretāri Hilariju Klintoni, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pateicās par ASV atbalstu, neatzīstot Latvijas un pārējo Baltijas valstu okupāciju, veicinot to neatkarības atjaunošanu un integrāciju ES un NATO, un aicināja ASV atbalstīt arī Latvijas vēlmi pievienoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD).

Premjers informēja, ka Latvija OECD ir iesniegusi oficiālu pieteikumu, paužot vēlmi pievienoties. H.Klintone uzsvēra, ka Latvijas paveiktais ekonomikas stabilitātes un izaugsmes atjaunošanā, kas Eiropā un citur pasaulē tiek stādīts par piemēru citām valstīm krīzes pārvarēšanai, ir pārliecinošs arguments, ko jāizmanto, lai nodrošinātu nepieciešamo partneru atbalstu Latvijas mērķim pievienoties OECD. Dalība OECD Latvijai sniegs iespēju veiksmīgāk īstenot valsts ekonomiskās intereses pasaulē un nostiprināt starptautisko reputāciju.

H. Klintone uzsvēra, ka Latvija ir sevi parādījusi kā drošu un uzticamu partneri gan divpusējās attiecībās, gan starptautisko organizāciju ietvaros, kā arī interesējās par Latvijas tālākajiem mērķiem, lai nodrošinātu panāktās izaugsmes ilgtspēju. V. Dombrovskis norādīja, ka Latvjia saglabās piesardzīgu fiskālo politiku, kas radīs priekšnoteikumus eiro ieviešanai 2014. gadā. „Tajā pat laikā rūpīgi sekojam līdzi eirozonā notiekošajam, lai pārliecinātos, ka tā attīstās mums vēlamajā virzienā. Mūsu kaimiņvalsts Igaunijas piemērs, pievienojoties eirozonai 2011. gadā apstiprina pārliecību, ka šim solim pozitīvo efektu ir vairāk kā negatīvo, taču vēlamies redzēt izlēmīgu rīcību problēmu risināšanai Dienvideiropas valstīs”, sacīja premjers.

Pārrunājot sadarbību NATO, ASV Valsts sekretāre pauda gandarījumu par Latvijas apstiprināto plānu līdz 2020. gadam palielināt valsts aizsardzības budžetu līdz 2% no IKP. „Tas pārējiem partneriem apliecina Latvijas apņēmību sniegt savu ieguldījumu kolektīvās drošības stiprināšanā”, uzsvēra H. Klintone. Amatpersonas pārrunāja arī Ziemeļu distribūcijas tīkla attīstību, kur Latvija pilda vadošās valsts lomu. Premjers informēja, ka pašlaik notiek darbs, lai uzsāktu apkalpot no Afganistānas izejošo kravu plūsmu, un tiek vērtētas arī šī transporta koridora komercializācijas iespējas.

Tāpat premjers norādīja, ka viens no veidiem kā stiprināt abu valstu ekonomisko sadarbību būtu atbalsts Latvijas uzņēmumiem, kas ir ieinteresēti piedāvāt savu produkciju ASV kontingenta Afganistānā vajadzībām. Premjers arī aicināja ASV pusi pārskatīt uzņēmumam „Liepājas metalurgs” noteikto tirdzniecības ierobežojumu pamatotību ASV tirgū.

Pārrunājot situāciju enerģētikas nozarē H. Klintone minēja, ka Latvijā saskata lielu potenciālo ieguvumiem no energoefektivitātes uzlabošanas un enerģijas ieguvi, izmantojot biomasu. ASV ir ieinteresēta atbalstīt Eiropas vēlmi uzlabot enerģijas patēriņa efektivitāti, energodrošību un neatkarību, tādēļ ASV ir gatava Latvijai piedāvāt savu enerģētikas ekspertu palīdzību. Arī V. Dombrovskis apstiprināja Latvijas gatavību turpināt ciešu kopdarbību ar ASV kā enerģētikas, tā arī citās jomās.

Audio – V. Dombrovska un H. Klintones paziņojumi pirms tikšanās

Foto no tikšanās

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865, +371 26556965
[email protected]

Dalies ar ziņu