Skip to main content

Dombrovskis pārliecinās par LNB jaunās ēkas augstajiem drošības standartiem

FOTO no vizītes

Ceturtdien, 28. novembrī, Valdis Dombrovskis un kultūras ministre Dace Melbārde apmeklēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jauno ēku „Gaismas pils”, lai kopā ar būvdarbu ģenerāluzņēmēju, būvuzraugu un Sabiedrības par atklātību DELNA pārstāvjiem iepazītos ar ēkas būvniecības procesa virzību, būvuzraudzību un atbilstību drošības standartiem, kā arī apmeklētu telpas, kurās notiks svarīgākie Latvijas prezidentūras ES Padomē pasākumi 2015. gadā.

Pēc ēkas apskates un sarunas ar būvuzraugu un celtniecības kompāniju pārstāvjiem V.Dombrovskis atzina, ka attiecībā uz būvniecību, projekta kontroli un būvuzraudzību LNB projekts ir piemērs visai būvniecības nozarei. „No LNB projekta varam mācīties, kā ir jāveic būvniecības projektu uzraudzība. Šī pieredze parāda, ka sākotnēji pretrunīgi vērtētais lēmums piesaistīt būvuzraudzībai starptautisku kompāniju ar augstu reputāciju un plašu pieredzi ir izrādījies pareizs, un tas ļauj mums šobrīd būt pārliecinātiem par „Gaismas pils” atbilstību augstākajiem drošības standartiem,” atzina Valdis Dombrovskis.

Arī kultūras ministre Dace Melbārde norādīja, ka „būvuzrauga Hill International darbs atmaksājas gan no drošības viedokļa, gan finansiāli, no sākotnēji paredzētā budžeta ietaupot vairāk nekā 9 miljonus latu”. „LNB projekta augstā autoruzraudzības un būvuzraudzības kvalitāte ir piemērs visiem. Šī labā būvniecības prakse, kas balstīta uz starptautiskiem standartiem, būtu pārnesama uz visu būvniecības nozari,” piebilda ministre.

Savukārt Nacionālās Būvkompāniju apvienības (NBA) padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns pauda gandarījumu par atzinīgi vērtēto darbu, norādīja, ka būvdarbu teritorija ir paraugs arī darba drošības jautājumos.

Gan ēkas projektēšanā, gan celtniecībā visa projekta laikā nodrošināta ārējā uzraudzība, ko veic starptautiska inženierkonsultāciju kompānija Hill International – kompānija ar augstu reputāciju, kura veic būvprojektu vadību un uzraudzību vairāk nekā 60 valstīs visā pasaulē. Līgums, kas regulē Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbu veikšanu, ir veidots atbilstoši pasaulē pieņemtiem labas būvniecības prakses standartiem, un būvdarbi notiek saskaņā ar Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (FIDIC) Būvniecības darbu līguma noteikumiem. LNB jaunās ēkas būvniecībā tiek izmantotas modernākās tehnoloģijas gan ēkas apdarē, gan ugunsdrošības sistēmā un citviet.

Jaunā Latvijas Nacionālā bibliotēka ir viens no nozīmīgākajiem 21. gadsimta projekti¬em Latvijā, kas bibliotēkai dod iespēju kļūt par modernu pasaules līmeņa informācijas un kultūras centru.

Ēku projektējis izcilais latviešu izcelsmes arhitekts no ASV Gunārs Birkerts, kurš izceļ ilgmūžību kā vienu no LNB ēkas pamatvērtībām: „Ilgmūžība ir viena no Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas pamatvērtībām. Ilgmūžība iekodēta arī ēkas praktiskajā būvniecības procesā, jau no pirmsākumiem ēkas projektēšanu uzticot profesionāļiem, kuri ir pierādījuši sevi starptautiski un projektējot pēc standartiem, kas pieņemti ASV un Eiropā. Pasaules mēroga speciālisti ir piedalījušies visā būves tapšanas procesā, pildot skrupuloza būvuzrauga un autoruzrauga pienākumus. Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka būs arhitektūras notikums ar starptautisku skanējumu, un tās projektēšanas un būvniecības procesā ievēroti visaugstākie starptautiskie standarti, neaprobežojoties vien ar lokālajiem normatīviem un prasībām, tādējādi nepakļaujot Gaismas pili šauri birokrātisku iemeslu dēļ pieļautām kļūdām.”

Projekts tapis sadarbībā ar vienu no ievērojamākajiem Latvijas arhitektiem – Modri Ģelzi. Būvdarbus veic „Nacionālā Būvkompāniju apvienība”, ko veido trīs lielākie Latvi¬jas būvuzņēmēji – AS "RBSSKALS", SIA „Re&Re” un SIA „Skonto Būve”. Bibliotēkas pasūtītājs ir LR Kultūras ministrija, un ēkas būvniecība pēc pašreizējām aplēsēm izmaksā 114,6 miljonus latu. Visos darbos, cik vien iespējams, tiek izmantoti Latvijā ražotie materiāli – piemēram, celtniecības armatūra, transportbetons, mūrjava, stikla paketes u. c.

Likumu par LNB būvniecību Saeima pieņēma 2002. gadā. Ēku plānots nodot ekspluatācijā 2013. gada nogalē, bet apmeklētājiem tā tiks atvērta 2014. gadā. Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens var sekot tiešraidē www.lnb.lv www.nba.lvwww.gaisma.lv Vairāk par Nacionālo bibliotēku www.lnb.lv

Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens var sekot tiešraidē šeit. Vairāk par Nacionālo bibliotēku www.lnb.lv.

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865, +371 26556965
E-pasts: [email protected]

Informāciju sagatavoja:
Dagnija Grīnfelde
Kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: +371 67082828
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu