Skip to main content

Eiropas Parlamentā lems par vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidi Eiropas Savienībā

Rīt, 6. maijā, Eiropas Parlamenta (EP) Ekonomikas un monetāro lietu komiteja balsos par Eiropas Padomes pieņemto gala tekstu likumprojektam, kas paredz Eiropas Savienībā (ES) izveidot vienotu patiesā labuma guvēju reģistru, kurā būs pieejama informācija par uzņēmumu, tai skaitā, ofšoru īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem. Likumprojektu virza Latvijas pārstāvis Eiropas Parlamentā Krišjānis Kariņš.

“Izveidojot vienotu patiesā labuma guvēju reģistru, tiks noņemts slepenības plīvurs no ofšoriem. Tas būs nozīmīgs devums cīņai pret naudas atmazgāšanu, kā arī nodokļu krāpšanās shēmām,” uzsver EP deputāts un likumprojekta virzītājs Krišjānis Kariņš. Reģistra izveidošana padara daudz stingrāku sākotnējo Eiropas Komisijas piedāvāto likumprojektu un ir Latvijas Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa virzīts priekšlikums.

2014. gada decembrī ES trīspusējās sarunās starp Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju tika panākta vienošanās par gala tekstu likumprojektam, kas vērsts pret naudas atmazgāšanu. Lai likumprojekts varētu tikt virzīts uz gala balsojumu Eiropas Parlamentā, panāktā vienošanās par tā tekstu bija jāatbalsta Padomei un EP atbildīgajam komitejām – Ekonomikas un monetāro lietu un Pilsoņu brīvības, tiesību un iekšlietu. Plānots, ka Eiropas Parlaments par likumprojektu balsos 20. maijā Strasbūrā.

Likumprojekts paredz uzlabojumu veikšanu uzņēmumu reģistros un starpvalstu sadarbību, atklājot patiesos labuma guvējus. Tas ļautu uzzināt kam un kur ir jāmaksā nodokļi, veicinātu godīgu konkurenci un līdz ar to arī uzlabotu investīciju klimatu dalībvalstīs. Panāktā vienošanās nozīmē, ka tiesībsargājošajām iestādēm, kā arī bankām, juristiem, auditoriem un likumprojektā atrunātajām institūcijām būs pieejama informācija par patiesā labuma guvējiem visā ES teritorijā. Tāpat informācija būs pieejama mediju pārstāvjiem un citām institūcijām un personām, veicot reģistrāciju.

Darbs pie direktīvas izstrādes tika uzsākts jau iepriekšējā EP sasaukuma laikā un par tā virzītāju kolēģi no Ekonomikas un monetāro lietu komitejas nominēja Krišjāni Kariņu. 2014. gada martā Eiropas Parlaments ar nozīmīgu balsu vairākumu atbalstīja likumu 1. lasījumā.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Papildu informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: [email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu