Skip to main content

Eiropas Parlamentā pieminēs 1949. gada deportācijas

Pieminot traģiskās 1949. gada deportācijas, trešdien Eiropas Parlamentā (EP) tiks demonstrēta dokumentālā filma "Ledus bērni". Pasākumu organizē EP deputātes Sandra Kalniete (Vienotība) un Radvile Morkunaite (Lietuva). Filma "Ledus bērni" stāsta par to bērnu likteņiem, kuri padomju terora gados no Baltijas valstīm tika izsūtīti vai piedzima nometinājumā arktiskajā joslā. Filmas režisors Justinas Lingys filmā ir intervējis tos, kas izturēja necilvēcīgos apstākļus nometinājumā pie Lapteva jūras un atgriezās Lietuvā un Latvijā.

Sandra Kalniete: "1949. gada represijās vairāk nekā 70% no izsūtītajiem bija bērni, sievietes un vecāka gada gājuma cilvēki. Tāpat kā mana grāmata "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", arī lietuviešu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Rutas Šepetis grāmata "Starp pelēkiem toņiem" stāsta par izsūtīto bērnu dzīves likteņiem. Lai arī cik neticami tas mūsdienās neizklausītos, Padomju Savienībā arī uz zīdaiņiem un bērniem attiecināja klasifikāciju "tautas ienaidnieks", kas ļāva tiem piemērot kriminālsodāmību, tos turēt apcietinājumā, ieslodzīt koncentrācijas nometnēs, strādināt spaidu darbos un pat sodīt ar nāvi. Jebkuram pasākumam, kas atmasko noziegumus pret cilvēci EP ir dziļi simboliska nozīme, lai padziļinātu izpratni par totalitārismu un veidotu vienotu Eiropas vēsturi."

Pēc Kalnietes ielūguma Briselē ieradīsies arī Velta Gringofa, kura tika izsūtīta 12 gadu vecumā un izsūtījuma laiku līdz 1958. gadam pavadīja Omskas apgabalā.

Filmu plāno apmeklēt ne tikai EP deputāti, Eiropas Savienības institūciju darbinieki, bet arī Japānas vēstnieks Eiropas Savienībā Kožiro Šiožiri.

Dokumentālās filmas "Ledus bērni" plakāts

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Spravņiks
Parlamentārais asistents
Tālr.: +32476881928
[email protected]

Dalies ar ziņu