Skip to main content

Eiropas Parlamentā uzsver Baltijas valstu sadarbības nepieciešamību zinātnes attīstībā

Brisele, 2013. gada 3.oktobris. “Vislabākais veids kā Eiropas Savienībai būt konkurētspējīgai globālajā tirgū ir dalībvalstīm sadarbojoties. No sadarbības mēs neko nevaram zaudēt. No sadarības varam tikai iegūt,” atklājot Baltijas valstu zinātnes attīstībai veltītu konferenci Eiropas Parlamentā, uzsvēra deputāts Krišjānis Kariņš.

Konferences “Kāpnes uz izcilību. Baltijas valstu piemērs” dalībnieki vienojās, ka Baltijas valstu zinātnes attīstībai būtiska ir valstu un zinātnieku spēja sadarboties. Tas noteiks arī to, vai Baltijas valstis tiks pie zinātnes finansējuma caur programmu “Apvārsnis 2020”. Programma paredz 80 miljardu eiro ieguldīšanu pētniecībā un inovācijās nākamajos septiņos gados.

Konferences dalībnieki norādīja, ka sākotnējās pozīcijas zinātnes attīstībai pēc padomju savienības sabrukšanas ir bijušas sliktas, taču attīstības dinamika ir laba. “Lai sasniegtu izcilību, nepieciešams laiks,” teica Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis Indreks Reimands.

“Katrā Baltijas valstī ir zinātnes jomas, kas ir spēcīgas. Saliekot spēkus kopā, mēs varam kļūt daudz stiprākas. Taču nepieciešams novērst pastāvošo sadrumstalotību zinātnisko institūciju starpā un pievērsties sadarbībai,” atzīmēja K.Kariņš.

Latvijas Universitātes pārstāvis prof. Indriķis Muižnieks uzsvēra, ka šajā brīdī atkal ir aktualizējusies Baltijas valstu sadarbība. “Katras valsts iespējas ir vājas, bet kopā mēs noteikti varam sasniegt daudz labākus rezultātus. Mums tikai ir jātiek vaļā no resursu saskaldītības pa ministrijām, jāredz kopīgais mērķis un uz to jāvirzās,” viņš teica.

Savukārt, Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvis prof. Tālis Juhna pēc konferences pauda gandarījumu, ka trīs Baltijas valsts ir vienotas par darāmo zinātnes attīstībā. “Visa Eiropas Savienības politika ir virzīta uz sadarbību. Tas ir ceļš, kurš jāiet arī trīs Baltijas valstīm. Tagad, kad ir skaidrs, kas, kam un kur ir jādara, ir tikai jāvirzās uz priekšu,” norādīja prof. T. Juhna.

Konferences noslēgumā EP deputāts, bijušais EP priekšsēdētājs prof. Jeržijs Buzeks uzsvēra, ka šī konference ir lielisks piemērs Baltijas valstu spējai sasniegt izcilību zinātnē.

Konferences “Kāpnes uz izcilību. Baltijas valstu piemērs” mērķis bija pievērst ES institūciju uzmanību zinātnes un inovāciju attīstībai Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Konferencē piedalījās Baltijas valstu Izglītības un zinātnes ministriju, augstskolu pārstāvji, ES institūciju pārstāvji, zinātnieki un politiķi. To organizēja Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Krišjānis Kariņš (Latvija), Tune Kelams (Igaunija) un Alģirds Saudargas (Lietuva).

Papildus informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: + 371 29484828
[email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu