Skip to main content

Ēku siltināšanai jāveido speciāls finansējuma fonds

Partija VIENOTĪBA un Latvijas Komercbanku asociācija pārrunājušas nepieciešamību izveidot ilgtspējīgu finanšu fondu, kas sekmētu ēku siltināšanu un renovāciju Rīgā. Viens no risinājumiem ir Igaunijā un Lietuvā veiksmīgi izmantotais Rotācijas fonds, kas izveidots, pateicoties Eiropas Savienības finanšu līdzekļiem. Iedzīvotājiem tas ļauj vieglāk saņemt nepieciešamo finansējumu ēku siltināšanai, tūlītēji neieguldot savu naudu.

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis un viceprezidents Aivars Graudiņš, iepazīstinot ar kaimiņvalstu pieredzi, norādīja – kā liecina Igaunijas piemērs, Rotācijas fondā ir apvienoti Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi un Eiropas Padomes attīstības bankas aizdevuma līdzekļi ar mērķi panākt vismaz 20% enerģijas patēriņa samazinājumu. Daudzdzīvokļu namu īpašniekiem tas ļauj pretendēt uz renovācijas aizņēmumu, galvojumu, kā arī tā saucamo renovācijas grantu.

VIENOTĪBAS Rīgas vēlēšanu līdere Sarmīte Ēlerte norāda, ka ideja par Rotācijas fondu ir atbalstāma un tā sakrīt ar partijas mērķi Rīgā palielināt nosiltināto ēku skaitu, lai iedzīvotājiem ilgtermiņā samazinātu rēķinus par siltumu.

“Energoefektivitātes pasākumu ieviešana, mazāki siltumrēķini ir viena no VIENOTĪBAS programmas prioritātēm. Latvijas Komercbanku asociācijas priekšlikums ir nopietnu diskusiju vērts, vērā ņemama ir arī Igaunijas un Lietuvas pieredze. Sadarbībā ar valdību meklēsim risinājumus tam, kā panākt būtiskus uzlabojumus Rīgas ēku energoefektivitātē. Vienmēr esam teikuši, ka pašvaldības rokās ir daudz instrumentu, ar kuriem tā var sekmēt ēku siltināšanu pilsētā. Diemžēl Rīga līdz šim šo potenciālu nav izmantojusi, par ko liecina fakts, ka pašvaldības uzņēmums Rīgas namu pārvaldnieks tā arī nav nosiltinājis nevienu ēku,” uzsver Ēlerte.

VIENOTĪBAS piedāvājums energoefektivitātes pasākumiem Rīgā paredz izveidot Mājokļa fondu, kas ietver pilsētas, ES, investīciju fondu, banku, pensiju fondu līdzekļus siltināšanas un renovācijas projektu finansēšanai, kā arī līdzfinansējumu ēku energoauditiem līdz pat 80% no to izmaksām, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa atlaides renovētiem un siltinātiem namiem.

Dalies ar ziņu