Skip to main content

Enriko Leta: tuvākajos gados pieaugs Latvijas un Itālijas sadarbība

11.jūlijā, Latvijas Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim tiekoties ar Itālijas premjerministru Enriko Letu (Enrico Letta), abi valdību vadītāji bija vienisprātis, ka Latvijas un Itālijas divpusējām attiecībām tuvāko gadu laikā jākļūst vēl ciešākām, ņemot vērā Latvijas gaidāmo pievienošanos eirozonai un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD), kā arī abu valstu gaidāmās prezidentūras ES Padomē, kur Latvija 2015.gada 1.janvārī pārņems prezidentūru no Itālijas.

Enriko Leta apsveica Latviju sakarā ar 9. jūlijā ES finanšu ministru sanāksmē pieņemto lēmumu, aicināt Latviju pievienoties eirozonai. Itālijas premjers uzsvēra, ka šis ir nozīmīgs solis visai Eiropai, kas demonstrē pozitīvās izmaiņas ES un eirozonā. „Horvātija, kas 1. jūlijā pievienojās ES, un Latvija ir valstis, kas aiz pašreizējiem sarežģījumiem saskata izaugsmes iespējas, ko Eiropa tuvākajā laikā spēs piedāvāt izaugsmei un attīstībai,” sacīja Enriko Leta.

„Pārvarot šo krīzi, ES kļūst spēcīgāka kā iepriekš un Eiropā jūtama attieksmes maiņa. Pašreizējās ES iniciatīvas kā programma jauniešu bezdarba samazināšanai, banku savienības izveide un citi mehānismi izaugsmes atjaunošanai atbruņo eiroskeptiķus un atjauno ticību Eiropas kopējam projektam,” uzsvēra V.Dombrovskis.

Abi premjerministri pārrunāja pieredzi finanšu stabilizācijas un ekonomikas izaugsmes atjaunošanā, kā arī apmainījās ar viedokļiem par Eiropas konkurētspējas atjaunošanai nepieciešamajām reformām. Latvijas un Itālijas valdību vadītāji bija vienisprātis, ka šī mērķa sasniegšanai, nepieciešams pilnvērtīgāk izmantot ES iekšējā tirgus potenciālu. V.Dombrovskis atzina, ka Itālijas mērķtiecīgā rīcība, samazinot budžeta deficītu un īstenojot virkni reformu, sniedz nozīmīgu ieguldījumu eirozonas krīzes pārvarēšanā.

V.Dombrovskis pateicās Enriko Letam par Itālijas pausto konsekvento atbalstu Eiropas vienotās valūtas ieviešanai Latvijā, kā arī Latvijas iestājai OECD. Latvijas premjers uzsvēra, ka abi šie soļi ļaus uzlabot Latvijas konkurētspēju starptautiskajos tirgos, veiksmīgāk piesaistīt ārvalstu, tostarp, arī Itālijas, investīcijas un paātrināt jaunu darbavietu veidošanos.

Amatpersonas vienojās organizēt apmaiņu ar abu valstu uzņēmēju delegāciju vizītēm, lai meklētu jaunus biznesa kontaktus un sadarbības iespējas. V.Dombrovskis uzsvēra, ka Latvijas ģeogrāfiskais novietojums, attīstītā tranzīta un loģistikas infrastruktūra, pieeja ES un Krievijas tirgiem, kā arī pašreizējie ekonomikas izaugsmes tempi Itālijas uzņēmējiem un investoriem sniedz virkni unikālu iespēju un priekšrocību.

Tāpat abu valstu valdību vadītāji bija vienisprātis, ka gan dalībvalstu, gan ES līmenī mērķtiecīgi jārisina jauniešu nodarbinātības problēma, lai nekavējoties panāktu pozitīvas izmaiņas šajā jomā un sniegtu Eiropas jauniešiem skaidru perspektīvu par karjeras un izaugsmes iespējām savā valstī.

V.Dombrovskis apliecināja, ka Latvija aktīvi gatavojas dalībai EXPO 2015 izstādei Milānā, kas sakrīt ar Latvijas prezidentūru ES. Tāpat V.Dombrovskis uzaicināja Enriko Letu apmeklēt Latviju 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas Kultūras galvaspilsēta.

Itālija pašlaik ir 13. nozīmīgākais Latvijas tirdzniecības partneris. Šī gada pirmo trīs mēnešu laikā abu valstu savstarpējās tirdzniecības apmēri pārsniedza 85 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka importa apjomi no Itālijas ievērojami pārsniedz eksporta apjomus, Latvija ir ieinteresēta meklēt jaunas iespējas Latvijā ražoto produktu un pakalpojumu eksportam uz Latviju.

Foto no tikšanās

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865, +371 26556965
[email protected]

Dalies ar ziņu