Skip to main content

ES institūcijas vienojas par publiski pieejamu patiesā labuma guvēju reģistru

 “Pēc 10 mēnešu ilgām diskusijām Eiropas Parlaments ir vienojies ar dalībvalstīm par pret-naudas “atmazgāšanas” likuma pastiprināšanu un patiesā labuma guvēju reģistra pilnveidošanu, apgrūtinot darbību tām personām, kas ļaunprātīgi un apzināti apzog sabiedrību, izmantojot ārzonas jeb ofšorus,” norāda Krišjānis Kariņš (Vienotība/ETP), kurš ir viens no likumprojekta autoriem un Parlamenta pilnvarotajiem sarunu vedējiem ar Padomi.

Likumprojekts papildina esošo likumdošanu pret-naudas “atmazgāšanas” jomā, ierobežojot anonimitāti, kuru sniedz virtuālā nauda un anonīmās maksājumu kartes. Vienošanās par likumprojekta gala tekstu paredz iekļaut patieso labuma guvēju reģistrā arī trastu un tamlīdzīgu nodibinājumu īpašniekus. Pēc plašām diskusijām dalībvalstis piekāpās Parlamenta pozīcijai padarīt patiesā labuma guvēju reģistru publiski pieejamu. Tāpat likumprojekts paredz izveidot banku konta un seifu īpašnieku reģistru.

Krišjānis Kariņš kā likumprojekta atbildīgais virzītājs un patiesā labuma guvēju reģistra idejas autors pauž gandarījumu par sarunu procesā panākto vienošanos: “Lai gan sarunas ar dalībvalstīm bija sarežģītas un kompromisa panākšana prasīja krietni vairāk laika kā plānojām, tomēr uzskatu, ka likuma papildinājumi būs nozīmīgs solis cīņā pret naudas “atmazgāšanu”, kā arī nelikumīgi iegūtu līdzekļu izmantošanu terorisma finansēšanai,” uzsver Krišjānis Kariņš.

Atbilstoši ES likumdošanas kārtībai, panāktās vienošanās par likumprojekta tekstu ir jāapstiprina Eiropas Parlamentam un Padomei.

Kā zināms, š. g. martā tika uzsākta Eiropas Parlamenta un Padomes sarunu procedūra par likumprojektu, kas paredz papildināt esošo likumdošanu, lai ierobežotu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, tostarp to izmantošanu terorisma finansēšanai. Likums ir daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu, atsaucoties arī uz Panamas dokumentu skandāla laikā publiskoto informāciju.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

 

 

Papildu informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa padomniece
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: [email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu