Finanšu ministre apzināti maldina sabiedrību par lēmumiem saistībā ar minimālo sociālo iemaksu ieviešanu
Finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola apzināti pauž nepatiesu informāciju un maldina sabiedrību, apgalvojot, ka lēmums par minimālo sociālo iemaksu noteikšanu ir iepriekšējo valdību atbildība, norāda partijas VIENOTĪBA priekšsēdētājs Andris Piebalgs.
VIENOTĪBAS valdes priekšsēdētājs uzsver, ka budžeta sagatavošanas process uzsākts jau pavasarī. To virza un izstrādā tieši Finanšu ministrija un politiski atbildīgs par to ir Ministru prezidents.
“Arguments, ka par plānotajām izmaiņām “neko nezinājām", ir galēji neprofesionāls un norāda uz paviršību vai apzinātu situācijas sagrozīšanu,” pauž Piebalgs.
“No Reiznieces – Ozolas un Kučinska puses izskanējušie apgalvojumi par it kā nezināšanu, mazākais, pārsteidz,” uzsver VIENOTĪBAS vadītājs, atgādinot, ka ministre piedalījusies visās diskusijās un darba grupās, kurās spriests par nepieciešamību un iespējām nodrošināt lielāko sociālo drošību mikrouzņēmumu darbiniekiem.
Mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana bija būtisks nosacījums uzņēmējdarbības vides uzlabošanai Latvijā. Lai risinātu nodokļa maksātāju darbinieku sociālais nodrošinājuma problēmas, jau 2013.gadā tika paredzēts mikrouzņēmumu nodokli pakāpeniski palielināt, sākot no 2015.gada. Arī premjera partiju pārstāvošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) norādīja uz trūkumiem mikrouzņēmumu darbinieku sociālajā aizsardzībā, kad, veicot mazākas sociālās iemaksas, šie cilvēki var rēķināties ar salīdzinoši ļoti nelieliem sociālās apdrošināšanas pabalstiem un nevar nopelnīt pat minimālo pensiju, atgādina VIENOTĪBA.
VIENOTĪBA arī norāda, ka tieši toreizējai ekonomikas ministrei Reizniecei – Ozolai un uzņēmēju organizācijām iebilstot pret nodokļa palielinājumu, šis lēmums tika atcelts. Vienlaikus tika uzsākts darbs pie obligāto iemaksu apmēra noteikšanas mikrouzņēmumu darbiniekiem, lai risinātu mikrouzņēmumu darbinieku sociālās apdrošināšanas problēmu un mikrouzņēmumu nodokļa likmi spētu saglabāt līdzšinējā apmērā. Darba grupā bija pārstāvētas gan Reiznieces-Ozolas vadītā ekonomikas ministrija, gan arodbiedrības un uzņēmēju organizācijas, tostarp Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, uzsver partija.
Nav skaidrs, kādēļ šobrīd gan premjers, gan finanšu ministre šķietami aizmirsuši pašu iepriekš paustos viedokļus un pieņemtos lēmumus, norāda Piebalgs. Šībrīža lēmums atcelt minimālās sociālās iemaksas, strauji ceļot mikrouzņēmumu nodokli, ir pretrunā Kučinska vadītās partijas solījumiem iestāties pret mikrouzņēmuma nodokļa palielināšanu, kā arī iepriekš paustajam uzstādījumam radīt prognozējamu un stabilu nodokļu vidi, uzsver VIENOTĪBAS valdes priekšsēdētājs.
VIENOTĪBA jau iepriekš norādījusi, ka Kučinska rosinājums atcelt obligātās minimālās sociālās iemaksas, vienlaikus nosakot, ka mikrouzņēmumu nodoklis tiek strauji palielināts līdz 15%, ir sasteigts un pretrunā valdības iepriekš pieņemtajiem lēmumiem, apņemoties radīt prognozējamu nodokļu vidi un rūpēties par sociāli neaizsargātākajiem darba ņēmējiem. Nav pamata apgalvojumiem, ka mikrouzņēmuma nodokļa likmes paaugstināšana līdz 15% atrisinās problēmas, ko rada apstāklis, ka 100 tūkstošiem iedzīvotāju nav pienācīgi sociāli apdrošināti.
Premjera piedāvājums atcelt minimālās sociālās iemaksas, tā vietā ceļot mikrouzņēmumu nodokli, atstāj bez risinājuma tā jau sociāli neaizsargātāko darba ņēmēju daļu. Ja par darbinieku nemaksā sociālo nodokli vai to maksā niecīgā apmērā, viņš nevar pretendēt ne vien uz pensiju nākotnē, bet arī pabalstiem slimības, bezdarba vai bērna kopšanas laikā.
VIENOTĪBA no valdības vadītāja sagaida aprēķinos balstītu piedāvājumu, kas ir ne vien sociāli atbildīgs, bet arī nerada pēkšņas straujas izmaiņas nodokļu politikā un ir iedzīvotājiem un uzņēmējiem saprotams.