Skip to main content

FM: aizvadītais gads mazumtirdzniecībai ir bijis veiksmīgs

Aizvadītais gads mazumtirdzniecības nozarei ir bijis veiksmīgs, un mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums 2012. gadā salīdzinājumā ar 2011. gadu, pieauga par 9,7%. Pēc devuma kopējā ekonomikas izaugsmē šī nozare bija viena no vadošajām aizvadītajā gadā.

Jāatzīmē, ka krīzes gados šajā nozarē bija vērojami vieni no lielākajiem apgrozījuma kritumiem ekonomikā, un 2007. gadā sasniegtais vēsturiski augstākais līmenis vēl joprojām nav sasniegts. Tai pat laikā mazumtirdzniecības nozare no krīzes zemākā punkta, kas bija 2009. gada beigās, jau ir augusi par aptuveni 25%, kas ir panākts bez vērienīga kreditēšanas atbalsta, kāds bija pirmskrīzes periodā.

„Šobrīd darbojas pavisam cits valsts izaugsmes mehānisms – balstot izaugsmi uz eksportu un rūpniecību, pakāpeniski samazinās bezdarbs un palielinās algas, kā rezultātā uzlabojas iedzīvotāju pirktspēja. Zema inflācija veicina reālās pirktspējas pieaugumu, kas, savukārt, pozitīvi ietekmē vietējo mazumtirdzniecības un pakalpojumu uzņēmumu izaugsmi. Lai arī šāds izaugsmes modelis ir atkarīgs no investīciju ieplūdes un jaunu darba vietu radīšanas, tas ir ilgtspējīgs un nerada parādu slogu,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, 2012. gada decembrī mazumtirdzniecības apgrozījums kāpa par 0,7%. Apgrozījums ir nedaudz samazinājies pārtikas preču tirdzniecībā – par 0,8%, taču tikpat ir pieaudzis nepārtikas preču (izņemot degvielu) tirdzniecībā. Salīdzinoši liels apgrozījuma kāpums bija novērojams degvielas tirdzniecībā – par 3,6%.

Kā liecina Eiropas Komisijas publicētie konfidences rādītāji, Latvijā ir būtiski uzlabojies gan tirgotāju, gan arī patērētāju noskaņojums. Tas liecina par labu vidi turpmākai nozares attīstībai. Jāatzīmē, ka vēl papildu stimulu radīs samazinājums iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmē, kas stājās spēkā no 2013. gada 1. janvāra.

Informācijas sagatavotājs:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu