Skip to main content

FM: spēcīgs privātais patēriņš kompensē vāju ārējo vidi

Salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada aprīlī ir audzis par 6,2%, kas norāda uz stabilu un spēcīgu nozares izaugsmi. Mazumtirdzniecības apgrozījums pārtikas precēm ir pieaudzis par 2,8%, nepārtikas precēm (neieskaitot degvielu) tas pieauga par 8,4%, savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums kāpa par 8,8 procentiem.

Ārējā vide joprojām saglabājas negatīva, kas būtiski ietekmē Latvijas ekonomikas dinamiku, tomēr, spriežot pēc mazumtirdzniecības apgrozījuma dinamikas, pieprasījuma iztrūkumu no ārējās vides var daļēji kompensēt iekšējais patēriņš. Kā liecina jaunākie dati, ekonomikas izaugsme Eiropas Savienībā 2013. gada pirmajā ceturksnī ir pasliktinājusies un, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni, iekšzemes kopprodukts saruka par 1 procentu. Šāda ārējās vides dinamika liek sagaidīt zemākus eksporta un investīciju pieaugumus arī Latvijā, tomēr spēcīgāks iekšzemes patēriņš kādu brīdi ļaus noturēt samērā augstu kopējo ekonomikas pieauguma tempu. Turpmāk gan ir jācer, ka ārējā vide sāks atkopties, jo iekšzemes patēriņš vēl arvien nav tik spēcīgs, lai ilgstoši uzturētu ekonomikas izaugsmi.

Patēriņa pieaugumu rada labvēlīga darba tirgus dinamika – pieaug nodarbinātība un algas, uzlabojas arī iedzīvotāju aktivitāte. Būtiski uzsvērt, ka zemais patēriņa cenu pieaugums vēl vairāk veicina iedzīvotāju pirktspēju. Gaidāms, ka šādas pozitīvas tendences gan patēriņā, gan arī darba tirgū saglabāsies arī turpmāk.

Sekojot kāpumam martā, mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, ir samazinājies par 2%, ar to vēl spilgtāk iezīmējot šī rādītāja svārstīgo dabu. Šāda uzvedība, pamīšus mainoties pieaugumiem ar kritumiem, rādītājam piemīt jau diezgan sen, līdz ar to izdarīt kādus konkrētus secinājumus no mazumtirdzniecības apgrozījuma mēnešu dinamikas ir samērā grūti.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu