Skip to main content

Ģ. V. Kristovskis: Austrālijas latvieši ir par Vienotību!

Partijas “Pilsoniskā savienība” (PS) un partiju apvienības VIENOTĪBA priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis ir gandarīts par braucienu uz Austrāliju, kura laikā tikās ar latviešiem visās lielākajās kontinenta pilsētās un guva lielu atbalstu partiju apvienības darbībai. „Austrālijas latvieši uzskata, ka šīs vēlēšanas ir izšķirošas tālākai Latvijas attīstībai, un viņi ir izvēlējušies atbalstīt Vienotību, jo uzskata, ka tieši Vienotības politiķiem jāveido nākamā valdība,” saka PS un VIENOTĪBAS priekšsēdētājs.

„Interese par Latvijas politiskajām aktualitātēm un Vienotības darbību ir milzīga. Tautieši Austrālijā atzinīgi vērtē Vienotības vērtības un darbību, mūsu apvienības politiķi viņos raisa uzticību un pārliecību, ka tieši Vienotība spēs nodrošināt Latvijas izaugsmi un izeju no krīzes. Trimdas latviešiem ir ļoti svarīgi, kāds liktenis Latviju piemeklēs pēc 10.Saeimas vēlēšanām, tāpēc viņi ir nolēmuši aktīvi iesaistīties,” stāsta Ģ.V.Kristovskis.

Kristovskis uzskata, ka Austrālijas latviešu iniciatīva izveidot Vienotības atbalsta grupu un tikties klātienē bija nenovērtējama iespēja aci pret aci sarunāties ar vēlētājiem, kas dzīvo tālumā no Latvijas. „Latvieši visā pasaulē grib redzēt ilglaicīgu, taisnīgu un solidāru Latviju. Daudzi, kuri izceļojuši, vēlas atgriezties Latvijā. Vairs ne brīvais tirgus, bet tieši valsts cilvēkiem šķiet galvenais attīstības garants. Tieši no valsts šie cilvēki sagaida tālredzīgus risinājumus, prasa atbildīgu un mērķtiecīgu rīcību, kādu piedāvā Vienotības. Lielu atzinību izpelnījusies Ministru prezidenta Valda Dombrovska sekmīgā darbība, kas pēdējā gada laikā patīkami kontrastē ar Vienotības politiskajiem konkurentiem, kuri, cīnoties par oligarhu „iekarojumiem”, cenšas apgrūtināt valdības mērķtiecīgu darbu, kaut vai uz spēles jāliek neatkarīgas Latvijas intereses. Austrālijā to labi saprot, tāpēc viņi izsaka atzinību Vienotībai. To labi saprata arī Amerikā un Kanādā, kad es apmeklēju latviešu centrus šajās valstīs,” uzsver Kristovskis.

Līdz ar interesi par sociāli ekonomiskajiem aspektiem, īpaši atzinīgi Austrālijas latvieši uzņēma Pilsoniskās savienības un VIENOTĪBAS atbalstošo nostāju dubultpilsonības jautājumā. Atšķirībā no citiem politiskajiem spēkiem, VIENOTĪBU veidojošās partijas ir deklarējušas, ka atbalsta ārzemēs strādājošo un dzīvojošo iespēju iegūt dubultpilsonību, ar tās palīdzību saglabāt juridiski noturīgu saiti ar Latviju kā garantiju latvietības uzturēšanai un kopšanai.

Kā jau ziņots, pēc Pasaules brīvo latviešu apvienības datiem, patlaban ir apmēram 23000 latviešu, kas ir Otrā pasaules kara bēgļu un viņu pēcnācēji, bet nevar iegūt Latvijas pilsonību, jo dažādu iemeslu dēļ nav reģistrējušies vai nevarēja reģistrēties LR Iedzīvotāju reģistrā līdz pašreizējā kārtībā norādītajam laikam – 1995.gada 1.jūlijam. Šis ierobežojums pašlaik liedz iegūt dubultpilsonību arī tiem latviešiem, kuri jau ilgstoši strādā ārvalstīs un var pretendēt uz mītnes zemes pilsonību, tāpat problēmas ar dubultpilsonību ir šo latviešu pēcnācējiem.
Kristovskis arī izsaka nožēlu par spekulācijām, kas viņa Austrālijas apmeklējuma laikā parādījās atsevišķos medijos, un kur tika apgalvots, ka viņš aizbraucis prasīt vēlēšanu kampaņai naudu un ka tā tiks sarūpēta likumu normām neatbilstošā veidā.

„Domāju tā ir pļauka visiem Austrālijas latviešiem. Kādam Latvijā joprojām šķiet, ka trimdas latvieši ir „naudas krāns”, no kura var pasmelties katrs, kuram nav slinkums. Joprojām dzīvs ir mīts, ka ikviens trimdas latvietis, daudz nedomājot, var atmest daudzus tūkstošus dažādiem pasākumiem Latvijā. Šie cilvēki savu naudu ir nopelnījuši grūtā darbā un viņi labi zina katra sava dolāra vērtību tāpat kā to zina mūsu ļaudis, kuri strādā godīgu darbu. Var saprast politisko konkurentu vēlmi radīt sagrozītu iespaidu par manu braucienu, taču kāpēc Latvijas medijos tik necienīgi tiek vērtēts Austrālijā vēlētājs?” jautā Kristovskis.

Kā šā gada aprīlī savā aicinājumā atbalstīt VIENOTĪBU rakstīja J.Vējiņš, turpat 20 gadus Austrālijas latvieši ir palīdzējuši Latvijai ar ziedojumiem. Pēc Vējiņa un citu iniciatīvas dažādos projektos šajā laikā ir ziedots ap pusmiljonu Austrālijas dolāru.
Kristovskis skaidro, ka Austrālijas latvieši ļoti labi zina, ka Latvijas politiskās partijas drīkst pieņemt ziedojumus tikai no Latvijas pilsoņiem. Tieši tādēļ Austrālijas atbalsta grupa, konsultējoties ar Korupcijas apkarošanas un novēršanas biroju, ir izstrādājusi savu mehānismu, kā ziedot sev tīkamai politiskai partijai.

Ģ.V.Kristovskis tika uzaicināts apmeklēt latviešu centrus Adelaidē, Pertā, Melburnā, Kanberā, Brisbenā un Sidnejā. Šo braucienu organizēja atbalsta grupa, kuru pavasarī, uzreiz pēc VIENOTĪBAS dibināšanas kongresa, Melburnā nodibināja trimdas latvieši. Atbalsta grupas iniciators ir Jānis Vējiņš, tās kodolu kopā ar Vējiņu veido Miervaldis Balodis, Jānis Daliņš, Ivete Lainis, Elvīra Latiša, Elfrīda Rimšāns, Aivars Saulītis un Edmunds Smalkais. Atbalstītāji izveidoja mājaslapu, kurā lasāma jaunākā informācija par notikumiem Latvijā, tiek atspoguļota VIENOTĪBAS politiķu darbība un vākti ziedojumi vēlēšanu kampaņai.

Ģirts Valdis Kristovskis ir ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās plaši pazīstams politiķis, kurš pēdējā gada laikā apmeklējis ne vien Austrāliju, bet arī vairākus latviešu centrus ASV un Kanādā. Kristovskis arī turpmāk plāno piedalīties dažādās priekšvēlēšanu aktivitātēs Latvijā, tajā skaitā apsver iespējas atsaukties un apmeklēt latviešu kopienu Īrijā.

Informāciju sagatavoja:
Dace Balode
Pilsoniskās savienības preses sekretāre
[email protected]
Tālr.: 29289491

Dalies ar ziņu