Skip to main content
Hosams Abu Meri: iedzīvotājiem ir tiesības zināt

Foto: Saeima

Hosams Abu Meri: iedzīvotājiem ir tiesības zināt, kā tiek izvēlēts Valsts prezidents

Jau vairāk nekā 10 gadus šis jautājums parādās Saeimas darba kārtībā. Un jau vairāk nekā 10 gadus Saeima nespēj pieņemt lēmumu beidzot izbeigt politisko tirgošanos ap mūsu valsts augstāko amatpersonu – amatpersonu, kas ir mūsu valsts seja pasaules politikā. Slēgtie balsojumi Saeimā pazemojuši daudzus talantīgus un spējīgus profesionāļus – lai gan publiski viņi saņēma vairākuma atbalstu, tomēr netika ievēlēti. Tikai politisko intrigu un dažādu personīgo interešu dēļ.

Atgādināšu, ka savulaik par ģenerālprokurora amata kandidātu Jāni Maizīti nobalsoja 45 Saeimas deputāti, taču laikraksta Diena aptaujā 58 parlamentārieši apgalvoja, ka atbalstīs viņa kandidatūru. Tātad 13 deputāti meloja, bet sabiedrība tā arī neuzzināja ne viņu vārdus, ne šo balsojumu cenu. Mēs, apņemoties pildīt deputāta pienākumus, solām aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas, bet tomēr ir deputāti, kas vēlas turpināt laipot.

Šie vienkāršie grozījumi Satversmē, prasītu tikai nomainīt vārdu “aizklāti” ar vārdu “atklāti”, kas padarītu vēl pēdējo slēpto politisko tirgu kāda deputātu balsojuma ietvaros par neiespējamu. Tik vienkārši, taču katru reizi, kad šis jautājums nonāk līdz deputātu lemšanai, tas gluži kā piešķiļ uguni pakulās. Atsevišķu partiju pretestība un pūles, kas pieliktas šīs iniciatīvas bloķēšanai un sarkano līniju novilkšanai, acīmredzami parāda, cik ārkārtīgi svarīgs šis aizklātums ir oligarhiem. Tomēr lēmums par Valsts prezidentu ir jāpieņem šeit, Saeimā, nevis Rīdzenes viesnīcā, un nevis Puzē vai Mākoņos, un tam ir jābūt atklātam.

Arī tagad nelolosim ilūzijas, ka šajā Saeimā šim likumprojektam ir nākotne. Taču, kolēģi, mums retoriski jājautā – vai Jums nav kauna par savu balsojumu? Vai varat to paskaidrot sabiedrībai? Vai Jums nešķiet, ka jūsu personīgā viedokļa neaizskaramība nedrīkst būt svarīgāka par parlamentāras demokrātijas pamatprincipiem – mēs šeit nepārstāvam katrs sevi, mēs pārstāvam Latvijas iedzīvotājus, un viņiem ir tiesības zināt, ko un kādēļ viņu priekšstāvji izvēlas par Valsts prezidentu.

Dalies ar ziņu