Skip to main content

Igaunijas eksperts atzinīgi vērtē valdībā apstiprināto Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu

Valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas izstrādāto Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu.

Igaunijas eksperts Pēters Ross (Peeter Ross), Tallinas Tehnoloģiju universitātes asociētais profesors, kurš veic pētījumus e-veselības, veselības aprūpes un veselības aprūpes inženierijas jomā, pauž atbalstu Veselības ministrijas iniciatīvai.

Viņš norāda, ka izvirzītais mērķis – noteikt lielāku atbildību iedzīvotājam un saistīt nodokļu maksāšanu ar veselības pakalpojumiem – ir tas, kā Igaunija rīkojās pirms 20 gadiem, nodalot veselības apdrošināšanas nodokli no pārējiem nodokļiem, ko maksā darba ņēmējs vai darba devējs.

Šobrīd finansējums Igaunijas veselības aprūpei tiek balstīts uz obligāto veselības apdrošināšanu, un tā pamatā ir veselības apdrošināšanas nodoklis.

Viņš norāda, ka attiecībā uz Latvijas plāniem īstenot veselības aprūpes reformu, veselības aprūpes sasaiste ar nodokļiem, ko maksā iedzīvotājs, darba devējs, ir viens no veidiem, kā padarīt veselības aprūpi caurskatāmāku, kā arī likt iedzīvotājam pašam uzņemties atbildību par savu veselību. Svarīgi, lai arī iedzīvotāji varētu pārskatāmi redzēt, kur nonāk viņu nodokļos maksātā nauda un kā tā tiek tērēta viņu veselības aprūpei, ārstējot kādas hroniskas vai akūtas saslimšanas. Tāpat svarīgi, lai veselības apdrošināšana balstītos uz solidaritāti. Tas nozīmē, ka iedzīvotājs veselības aprūpes pakalpojumus saņem neatkarīgi no nodokļos iemaksātās summas.

Eksperts atzinīgi novērtē, ka tieši uz šādu risinājumu patlaban tiecas arī Latvijā.

Plašāku eksperta viedokli aicinām skatīt video blogā šeit.

INFOGRAFIKA: reforma Latvijas veselības aprūpē

Papildus informācija:
Signe Znotiņa – Znota
Ministru kabineta preses sekretāre
Tālr.: 67082919, 28803639
[email protected]

 

Dalies ar ziņu