Skip to main content

Izdevumi sociālās apdrošināšanas budžetā joprojām pārsniedz ieņēmumus

Izdevumi sociālās apdrošināšanas budžetā kopš 2009. gada joprojām pārsniedz ieņēmumus. Tikai, pateicoties godīgiem nodokļu maksātājiem un viņu veiktajām sociālajām iemaksām, no minētā budžeta iespējams izmaksāt pensijas un pabalstus tiem, kam tas ir nepieciešams, neaizņemoties trūkstošos līdzekļus no valsts pamatbudžeta. Tā, raksturojot situāciju sociālajā budžetā skaidro Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

„Sociālās apdrošināšanas budžets nav virtuāls, jo visi tajā esošie budžeta līdzekļi „pieder” tikai sistēmas dalībniekiem, un tos izlieto dalībnieku vajadzībām. Līdz ar to minēto budžetu plāno tā, lai izdevumus varētu segt no strādājošo iemaksām. Tas nozīmē – jo lielāks ir legāli nodarbināto cilvēku skaits, kuri saņem legālus ienākumus, jo lielākas ir sociālā budžeta iespējas,” uzsver LM valsts sekretāre.

Neraugoties uz iepriekšminēto, 35,4% no darbiniekiem iemaksas veic no minimālās mēneša darba algas. Tas nozīmē, ka šie cilvēki ir sevi nolēmuši sociālajam riskam, jo, veicot mazas iemaksas sociālajā budžetā, arī pensijas un pabalstus var saņemt minimālā apmērā. Turklāt kopš 2009. gada tā ir diezgan stabila tendence.

Statistika liecina, ka kopš 2009. gada, kad sociālā budžeta uzkrājums bija 951,1 milj. latu, tas katru gadu pakāpeniski samazinās, jo sociālā budžeta ieņēmumi nesedz kārtējos izdevumus. Arī 2012.un 2013.gadā sociālā budžeta izdevumi joprojām pārsniegs ieņēmumus, līdz ar to budžeta uzkrājums samazināsies līdz 142,3 milj. latu.

Runājot par 2013. gadā plānotajiem sociālā budžeta pasākumiem, I. Jaunzeme uzsver, ka tie ir vairāki:
– bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilguma pagarināšana līdz 9 mēnešiem,
– maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu izmaksu griestu divkāršošana (par vienu kalendāra dienu izmaksājot Ls 23,02 un 50% no summas virs Ls 23,02),
– obligāto sociālo apdrošināšanas iemaksu dubultošana pensiju apdrošināšanai vecākiem, kuri kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam.

Atgādinām, ka 2012. gadā sociālās apdrošināšanas iemaksu likme ir 35,09%. No tās 26,7% tiek novirzīti pensiju apdrošināšanai, 3,2% – invaliditātes apdrošināšanai, 2,3% – maternitātes un slimības apdrošināšanai, 1,5% – bezdarba apdrošināšanai, 1% vecāku apdrošināšanai, 0,4% darba negadījumu apdrošināšanai.

Attiecīgi 78,7% no kopējiem sociālā budžeta izdevumiem paredzēti vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijām, 7% – invaliditātes pensijām, 5,1% slimības, maternitātes, paternitātes pabalstiem, 3,4% – bezdarbnieku pabalstiem, 2,3% – vecāku pabalstiem, 1,1% pabalstiem un atlīdzībām saistībā ar nelaimes gadījumu darbā, 2,5% – pārējiem pabalstiem un izdevumiem.

Ar prezentāciju var iepazīties LM mājas lapā sadaļā Aktuāli. Fotogrāfijas no preses brīfinga var lejuplādēt šeit

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67021581, 29538825
[email protected]

 

Dalies ar ziņu