Skip to main content

Kalniete: ES ekonomikas atveseļošana pēckrīzes periodā nedrīkst notikt uz citu Latvijai būtisku ilgtermiņa politiku rēķina

Eiropas Tautas partijas grupa ir izvirzījusi striktus nosacījumus Eiropas Komisijai attiecībā uz nākamā ES daudzgadu budžeta priekšlikumu – tā uzskata, ka ir jāparedz pietiekams finansējums līdzšinējām ilgtermiņa politikām, jānodrošina iespēja attīstīt jaunās politikas iniciatīvas, kas ģeopolitiskās sāncensības situācijā nostiprinās ES ietekmi, jāizstrādā apjomīgs rīcības plāns pēckrīzes ekonomiskās un sociālās atveseļošanās periodam, paredzot arī īpašu fondu ES dalībvalstu veselības aprūpes sistēmu stiprināšanai, kā arī jānodrošina finanšu rezerves neprognozējamām krīzes situācijām nākotnē. Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente Sandra Kalniete atzīst, ka vīrusa izraisītā krīze ir radījusi nenoteiktības sajūtu par nākotni, kas sarunas starp dalībvalstīm, Eiropas Komisiju un Eiropas Parlamentu par daudzgadu budžetu un ES ekonomikas atjaunošanas fonda līdzekļiem padara īpaši spriegas.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente: „Konstruktīvu darbu apgrūtina neskaidrība par Eiropas Komisijas jauno budžeta priekšlikumu. Tas bija plānots jau 6. maijā, bet tagad ir zināms, ka būs maija beigās. Šajā baumu un dažādu interešu savstarpējā cīkstiņā Eiropas Tautas partijas grupa piedāvā skaidru pozīciju par budžeta veidošanas principiem, kas tiks nostiprināti Eiropas Parlamenta rezolūcijā, par kuru deputāti šonedēļ balso plenārsēdē. Mums, Baltijas valstu deputātiem, ir īpaši svarīgi raudzīties, lai, koncentrējoties uz ekonomikas atveseļošanu pēckrīzes periodā, netiek atstātas novārtā līdzšinējās Eiropas ilgtermiņa politikas, kas ir ļoti nozīmīgas arī Latvijai un tās cilvēkiem. Neredzu par iespējamu atkāpties no Latvijas nostājas jautājumā par finansējuma palielinājumu kopējai lauksaimniecības politikai, iespēju robežās ir jākāpina finansējums kohēzijai jeb reģionālajai attīstībai, tāpat ne mazāk svarīgs ir stabils finansējums drošībai un kaimiņu politikai. Jo ātrāk kaimiņi varēs atgriezties pie normālas dzīves, jo ātrāk tur atkopsies ekonomika.”

Sandra Kalniete kopumā atbalsta ieceri līdzās ES daudzgadu budžetam veidot ES ekonomikas atjaunošanas fondu, bet vienlaikus uzsver, ka tā finansēšanai jārod papildus instrumenti, lai saglabātu stabilitāti pamatos. “Grūtības vienoties par ES daudzgadu budžetu nākamajam periodam bija jau pirms krīzes, cīņas starp Eiropas Savienības institūcijām un starp “maksātājiem” un “tērētājiem” bija skarbas. Tagad tam vēl pievienojas neskaidrība par Atjaunotnes fonda izmatošanas principiem. Latvijai ir svarīgi, lai šis fonds, kura līdzekļus Eiropas Komisija plāno aizņemties finanšu tirgos, piedāvājot kā garantiju ES daudzgadu budžetu, nekļūtu par smagu parādu “bumbu”, kas atstātu negatīvu iespaidu uz lauksaimniecībai un kohēzijai paredzēto līdzekļu daudzumu. Tas var notikt, ja Atjaunotnes fonda līdzekļus dalībvalstis saņems kā dotāciju, ko vēlāk finanšu tirgiem būtu jāatmaksā no ES budžeta.”

Līdzās diskusijām par ES daudzgadu budžetu, Eiropas Parlaments šonedēļ lēmis piešķirt 3 miljardus eiro kaimiņvalstu ekonomikas atbalstam pēc pandēmijas. “Šis ir operatīvs un ļoti svarīgs lēmums, jo dod skaidru signālu, ka Eiropas Savienībai ir svarīga kā politiskā, tā ekonomiskā stabilitāte Austrumu un Dienvidu kaimiņu valstīs, lai tās tiktu galā ar vīrusa nodarītajiem postījumiem,” atzīst S. Kalniete.

Eiropas Savienības kopējais ieguldījums globālajā cīņā pret pandēmiju sasniedz 20 miljardus eiro, sniedzot atbalstu kā bloka kaimiņvalstīm, tā arī citām visvairāk skartajām valstīm pasaulē. “Eiropas atbilde cīņā ar pandēmiju ir ātra un dāsna, tomēr ziņu izplatība par ES palīdzību un par mūsu ieguldījuma patieso mērogu, atpaliek no Ķīnas “masku diplomātijas” panākumiem vai Krievijas aktīvās dezinformācijas kampaņas, kuras mērķis ir vājināt Eiropas Savienību. Mums jāmācās runāt skaļāk par saviem labajiem darbiem,” uzskata S. Kalniete.

Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA. Pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, Kalniete strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, kā arī Drošības un aizsardzības apakškomitejā. Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskā grupā strādā 187 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Vienīgais Latvijas politiskais spēks, kas pārstāvēts vadošajā Eiropas politiskajā saimē, ir partija VIENOTĪBA/partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA. 

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīgs
Tālr.: 29405397
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu