Skip to main content

Kalniete: Karš Ukrainā ir atvēris Eiropai acis par Kremļa ilgstošo agresīvo dabu

Eiropas Parlaments pārliecinošā balsojumā – 552 deputātiem balsojot “par” – atbalstījis deputātes Sandras Kalnietes sagatavoto ziņojumu par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju. Ziņojums ietver gan plašu analīzi par riskiem, gan rekomendācijas ES dalībvalstu koordinētām darbībām, lai novērstu hibrīddraudus.

Šonedēļ, uzstājoties Eiropas Parlamenta plenārsēdē, Sandra Kalniete aicināja apzināties, ka Krievija, Ķīna un citi autoritāri režīmi gadu gaitā ir novirzījuši vairāk nekā 300 miljonus ASV dolāru, lai iejauktos demokrātiskajos procesos 33 valstīs. Ziņojumā secināts, ka puse no šiem gadījumiem saistīti ar Krievijas slēptām darbībām Eiropā.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupa: “Kremļa propagandas mašīna netika ieslēgta 24. februārī, kad Putins iebruka Ukrainā. Propagandas mašīna Eiropā darbojas jau gadu desmitiem ar vienu mērķi – naidot un šķelt mūsu sabiedrību. Tagad, kad ir sācies karš, tiešsaistes platformu turētājiem un tehnoloģiju uzņēmumiem beidzot ir jārīkojas proaktīvi. Ikviena tehnoloģiju platforma, kas dod iespēju izplatīties Kremļa propagandai, ir līdzdalīga agresijā pret Ukrainu, tādēļ sociālo mediju platformās ir jāslēdz konti, kas slavina Putina agresiju, noliedz vai attaisno kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci. Lai pretotos Kremļa dezinformācijas spiedienam, tiešsaistes platformām būtu daudz lielāki resursi jānovirza satura monitorēšanai krievu un ukraiņu valodās. Savukārt Eiropas Savienībai steidzami jāpalielina ES digitālās drošības un aizsardzības spējas, jāpaplašina šajā jomā sadarbība ar partneriem ES kaimiņvalstīs, bet Ukrainai jāpalīdz ar kiberekspertiem.”

Eiropas Parlamenta īpašā komiteja par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju, tika izveidota 2020. gada rudenī. Gatavojot ziņojumu, komitejā uzklausīti vairāk nekā 100 eksperti, kuru pieredze un secinājumi iestrādāti dokumentā. Sandra Kalniete norāda, ka pēc gandrīz divu gadu darba ir sagatavots ziņojums, ko, tēlaini izsakoties, var iedalīt divās daļās – pirmajā tiek noteikta diagnoze jeb konstatētas vājās vietas, kas padara ES informatīvo telpu un demokrātiju ievainojamu, bet otrajā tiek izrakstīti medikamenti jeb ieteikta neatliekamā rīcība noturības veidošanai un stiprināšanai.

“No Eiropas Komisijas mēs sagaidām, ka tiks izstrādāta un iesniegta Eiropas Parlamentā efektīva stratēģija cīņai pret hibrīddraudiem, mēs prasām nepieļaut kritiskās infrastruktūras nonākšanu trešo valstu rokās, tāpat ir nepieciešama visaptveroša ES likumdošana, lai sociālo tīklu platformas būtu atbildīgas par saturu, kas tajās tiek publicēts, un lai būtu caurspīdīgs mehānisms, ar kādu notiek informācijas tālāka izplatīšana, lai būtu caurskatāmība par to, kā platformas ievāc, uzglabā, apmaina, pārdod datus par simtiem miljonu ES pilsoņu,” uzsver S. Kalniete.

Deputāte arī aicina vistuvākajā laikā pieņemt lēmumu un izstrādāt mehānismu pastāvīgam ES finansiālam atbalstam tradicionālajiem medijiem.

“Bez kvalitatīvas žurnālistikas sabiedrībai samazinās pieeja patiesībai, bet, lai veidotos izpratne, lai cilvēki prastu atpazīt dezinformāciju, tradicionālo mediju loma nav pārvērtējama,” ir pārliecināta S. Kalniete.

———–

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA un, pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, Drošības un aizsardzības apakškomitejā, kā arī īpašajā komitejā par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju. Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskajā grupā strādā 178 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Nevalstiskās organizācijas “VoteWatch Europe” reitingā Sandra Kalniete ierindota starp 100 ietekmīgākajiem Eiropas Parlamenta deputātiem.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīdze
Tālrunis: 29405397
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu