Skip to main content

Kalniete ogranizē konferenci “Tiesiskums 2.0”

FOTO no pasākuma

Sandra Kalniete šonedēļ Eiropas Parlamentā organizēja konferenci "Tiesiskums 2.0′. Šī konference bija noslēdzošais posms starptautiskam izpētes projektam, kura laikā juridiskie eksperti un pētnieki apzināja virkni noziegumu, intervējot cietušos un lieciniekus, kā arī veicot arhīva dokumentu izpēti.

Tika identificēti un publiskoti vairāki noziegumu veicēji no Centrālās un Austrumeiropas. Šie cilvēki ir nodrošinājuši sev veiksmīgas karjeras un ekonomiskos ieguvumus, kas izriet no viņu aktīvā atbalsta totalitārajam režīmam. Tajā pašā laikā cietušie vēl joprojām nav saņēmuši atbilstošu morālo atlīdzību un rehabilitāciju sabiedrībā. Dažādu iemeslu dēļ nav pilnībā notikusi komunistiskās pagātnes izvērtēšana un taisnīguma atzīšana, un šie cilvēki nav stājušies tiesas priekšā.

Eksperti aicināja Eiropas valstis izmantot universālas jurisdikcijas principus un saukt pie kriminālatbildības bijušo komunistisko režīmu politiskos darboņus par noziegumiem pret cilvēci. Viņi arī rosināja valstis apsvērt starptautiska tribunāla izveidi, kur tiesāt komunistisko noziegumu pastrādātājus.

Ievadot konferenci, Sandra Kalniete un Komisārs Navračičs atklāja čehu mākslinieku laikmetīgās mākslas instalāciju pie Eiropas Parlamenta. Deputāte uzsvēra, ka ‘komunisma laikā pastrādātie noziegumi nav mazāk svarīgi par nacisma laikā veiktajiem noziegumiem. Tie visi ir mūsdienu Eiropas vēstures daļa."

Mākslinieki par darba pamatu izmantoja vienu no izmeklētajiem noziegumiem – kā 18 gadīgs Austrumu Vācijas jaunietis mēģina "šķērsot dzelzs priekškaru" no Slovākijas uz Austriju 1986. gada 8. augustā, bet uz robežas to līdz nāvei saplosa suņi robežsargu klātbūtnē.

Projektu veica Eiropas atmiņas un sirdsapziņas platforma, bet konferenci kopā ar platformu organizēja Eiropas vēstures izlīguma grupa Sandras Kalnietes vadībā.

Sandra Kalniete ir Eiropas Parlamenta lielākās frakcijas – Eiropas Tautas partijas grupas – priekšsēdētāja vietniece un darbojas Parlamenta Ārlietu un Lauksaimniecības komitejā.

Informāciju sagatavoja:
EP deputātes Sandras Kalnietes birojs

Dalies ar ziņu