Skip to main content

Kalniņa-Lukaševica: attīstības sadarbība ir instruments konfliktu novēršanai ES kaimiņu reģionos

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica 1. un 2. februārī Amsterdamā, Nīderlandē, piedalījās Eiropas Savienības (ES) attīstības sadarbības ministru neformālajā sanāksmē.

Tajā notika diskusijas par attīstības sadarbības lomu ES Globālajā ārpolitikas un drošības politikas stratēģijā, ko Eiropadomē plānots apstiprināt šovasar. Parlamentārā sekretāre uzsvēra: “Attīstības politika ir iespēja un instruments gan cīņai ar esošo krīžu cēloņiem, gan nākotnes krīžu un konfliktu mazināšanai. Tādēļ ilgtspējīgas attīstības, likuma varas, sieviešu tiesību veicināšana ārpus ES ir iespēja mazināt draudus ES drošībai.” Z. Kalniņa-Lukaševica vērsa uzmanību, ka “Globālajai stratēģijai jāparedz ES rīcība krīžu un konfliktu novēršanai ES kaimiņu reģionos. Tas nozīmē fokusu gan uz ES Austrumu kaimiņiem, gan Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm”. Globālās stratēģijas mērķis ir ES pilsoņu drošība, labklājība un interešu īstenošana.

Tāpat sanāksmē tika pārrunāts, kā ar attīstības sadarbības instrumentiem mazināt migrācijas krīzi. Z. Kalniņa-Lukaševica diskusijā akcentēja: “Vienlaikus ar meklējumiem pēc ilgstoša politiska risinājuma Sīrijas konfliktam ir izšķiroši palielināt palīdzību sīriešiem un reģiona valstīm, kuras uzņēmušas Sīrijas bēgļus, īpaši Jordānijai un Libānai. Papildu tūlītējai humānajai palīdzībai ir svarīgi bēgļiem nodrošināt darba vietu un izglītības iespējas, īpaši uzmanību pievēršot sieviešu un meiteņu drošībai un tiesībām.” Tāpat Z. Kalniņa-Lukaševica apstiprināja nepieciešamību sniegt atbalstu Turcijai, kura ir uzņēmusi lielu skaitu Sīrijas bēgļu savā valstī.

Sanāksmē tika vērtēta arī ES nākotnes sadarbība ar Āfrikas, Karību un Klusā okeāna valstīm, lai nodrošinātu ES interešu realizāciju un nabadzības, migrācijas, klimata pārmaiņu mazināšanu.

Tās ietvaros notika arī ES attīstības sadarbības ministru un ES tirdzniecības ministru kopēja diskusija par saikni starp tirdzniecības un attīstības politikām, lai veicinātu ilgtspējīgu un atbildīgu uzņēmējdarbību attīstības valstīs.

 

Papildus informācija:
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu