Skip to main content

Kariņš iesniedz deputāta jautājumu ES Augstajai pārstāvei par iespējamām ekonomiskajām sankcijām pret Baltkrieviju

Šodien, 12. martā, Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš (Vienotība, ETP) ir nosūtījis Eiropas Savienības (ES) Augstajai pārstāvei Katrīnai Eštonei oficiālu deputāta jautājumu, prasot sniegt skaidrojumu, vai plānotās ES ekonomiskās sankcijas pret Baltkrieviju tiek vienlaikus izskatītas ar kompensācijas mehānismiem dalībvalstīm un to uzņēmējiem, kas arī cietīs šo sankciju gadījumā.

Kariņš uzsver: „Ir skaidrs, ka Lukašenko režīma metodes nav savienojamas ar ES pastāvošajiem demokrātijas principiem. Tomēr pirms izlemt par sankciju paplašināšanu ekonomikas virzienā ir jāapzinās, ka Baltkrievija nonāks vēl lielākā izolācijā no Rietumiem un tiks iegrūsta Krievijas apskāvienos. Tāpat cietīs to ES dalībvalstu tautsaimniecības un uzņēmēji, kuriem ir ciešas ekonomiskās saites ar Baltkrieviju.”

Aizstāvot Latvijas intereses, Kariņš pieprasa ES Augstajai pārstāvei sniegt skaidrojumu, vai tiek plānots piedāvāt ieviest sankcijas pret Baltkrieviju, kuras sniegtos tālāk par ceļošanas ierobežojumiem Baltkrievijas amatpersonām un skartu šīs valsts tautsaimniecību, kā arī vai ir aprēķināts, kāda ekonomiskā ietekme šādām sankcijām pret Baltkrieviju būtu uz ES dalībvalstīm.

Tāpat Kariņš jautā, ja gadījumā tiks ieviestas sankcijas pret Baltkrieviju ar mērķi ierobežot tās tautsaimniecības darbību, pēc kādas metodoloģijas tiks aprēķinātas kompensācijas un no kādiem avotiem tās tiks izmaksātas tām ES dalībvalstīm, kuru uzņēmumi arī cietīs šo sankciju rezultātā.

Iesniegumā Kariņš norāda, ka nozīmīgu daļu atsevišķu Latvijas uzņēmumu apgrozījuma veido darījumi ar Baltkrieviju. Ekonomisko sankciju gadījumā tie cietīs ievērojamus zaudējumus. Turklāt laikā, kad ES par mērķi ir definējusi panākt ekonomisko attīstību, ekonomiskās sankcijas būtu pretrunā ar pašas ES politiku un kavētu ekonomikas izaugsmi dalībvalstīs, kurām ir ekonomiskas saites ar Baltkrieviju.

Atbilstoši Eiropas Parlamenta procedūrai, ES Augstajai pārstāvei atbilde jāsniedz trīs nedēļu laikā.

Krišjānis Kariņš strādā EP Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: +371 29484828
[email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu