Skip to main content

Koalīcijas partiju sadarbības padomes atbalstītie budžeta konsolidācijas pasākumi

Pirmdien, 7. februārī, valdību veidojošo partiju apvienību sadarbības padomei Finanšu ministrija piedāvāja iespējamos budžeta papildus konsolidācijas pasākumus, kas ietver izdevumu samazināšanu un ieņēmumu palielināšanu. Koalīcijas partiju sadarbības padome vienojās par pasākumiem, kas šobrīd tiek atbalstīti budžeta papildus konsolidācijai.

Ieņēmumu palielināšanu plāno nodrošināt, realizējot efektīvāku ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumus, tādējādi iegūstot budžetā papildu 12,8 miljonus latu. Īpašu uzmanību pievēršot nelegālās akcīzes preču aprites samazināšanai attiecībā uz degvielas un tabakas izstrādājumiem, kā arī akcentējot VID sadarbību ar nozaru asociācijas uzņēmumiem.

Finanšu ministrijas izstrādātais konsolidācijas priekšlikums piedāvā samazināt nodarbināto skaitu valsts tiešās pārvaldes iestādēs (ministrijās) par 10 %, tādējādi nodrošinot 2 miljonu latu ietaupījumu valsts budžetā, kā arī par 1 % samazināt strādājošo skaitu Valsts policijā, Valsts robežsardzē, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Ieslodzījumu vietu pārvaldē, Valsts ieņēmumu dienestā un Ārlietu ministrijā. Tādējādi 10 % samazinājums attiektos uz 9,6 tūkstošiem tiešajā valsts pārvaldē nodarbināto, 1 % uz 32,3 tūkstošiem nodarbināto, bet 21 tūkstotim valsts budžeta iestādēs nodarbinātajiem netiks piemērota samazināšana.

Ņemot vērā nepamatoti strauji pieaugošo nebanku sektora patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu, kā arī to, ka šis sektors netika pienācīgi uzraudzīts, tiek piedāvāts ieviest nodevu šādiem uzņēmumiem speciālās atļaujas (licences) saņemšanai. Lai saņemtu pirmreizējo licenci šādai uzņēmējdarbībai būs jāsamaksā nodeva Valsts kasē 50 tūkstošu latu apmērā, savukārt, lai turpmāk pārreģistrētu šādu uzņēmumu ikgadēja nodeva būs 10 tūkstoši latu. Plānots, ka ieviešot šādas uzņēmējdarbības licenzēšanu, papildu valsts budžetā varētu iegūt līdz 8,3 miljoniem latu.

Tāpat tiek piedāvāts pārskatīt akcīzes nodokli benzīnam un dīzeļdegvielai, lai to izlīdzinātu Baltijas valstu līmenī.

Tiek piedāvāts palielināt nodokli azartspēlēm, konkrēti aprēķini šobrīd tiek veikti.

 

Informāciju sagatavoja:
LR Finanšu ministrija

Dalies ar ziņu