Skip to main content

Kristovskis: diplomāti līdz ar visu tautu ir Latvijas laimes kalēji

26. janvārī ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis izstādes atklāšanā par godu Latvijas Republikas starptautiskās de iure atzīšanas 90. gadadienai uzsvēra „savai valstij Latvijai novēlēsim to pašu, ko Latvijai vēlēja ārlietu ministrs Zigfrīds Anna Meierovics – ,,ka izlietosim visus ceļus, lai sagādātu un izauklētu Latvijas laimi!’’ Tas ir visaugstākais mērķis, par kuru mums visiem kopā jācīnās. Diplomāti līdz ar visu tautu ir šīs laimes kalēji”.

Ministrs ar klusuma brīdi lūdza godināt visus diplomātus un ārlietu dienesta darbiniekus, kas veltījuši savu dzīvi Latvijas labā visos laikos, pildot savu pilsoņa, patriota un profesionāļa pienākumu.

Piedaloties izstādes atklāšanā, Valsts prezidents Valdis Zatlers akcentēja: ,,de iure atzīšana – tas bija viegli vai grūti? Viennozīmīgi grūti. Šajā dienā pirms 90 gadiem Latvija ieguva pilntiesīgas tiesības veidot diplomātiskās attiecības ar citām valstīm. Šodien mēs atzīmējam 90.gadadienu dienestam, kas strādājis šos gadus bez pārtraukuma. Šī izstāde, lai palīdz atcerēties un iedvesmo nākotnes darbam”.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis norādīja, ka „Latvijas Republika atzīta de iure, pateicoties Latvijas diplomātiem, kas turpmāk to nosargāja visus 50 okupācijas gadus”. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pasniedza Ministru kabineta Atzinības rakstu Drošības politikas departamenta NATO un Eiropas drošības politikas nodaļas vadītājam Jurim Pēkalim, kā arī Ministru kabineta Pateicības rakstu Eiropas departamenta Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un reģionālās sadarbības nodaļas 1.sekretārei Katarinai Plāterei. Ministru kabineta Atzinības raksts tika piešķirts arī Latvijas Republikas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Ēģiptes Arābu Republikā Mārim Selgam.

Savukārt ārlietu ministrs Ģ. V. Kristovskis pasniedza Ārlietu ministrijas Atzinības rakstus par nozīmīgu ieguldījumu ārlietu dienesta darbības veicināšanā. Ārlietu ministrijas Atzinības raksti piešķirti 22 Ārlietu ministrijas darbiniekiem, tajā skaitā trijiem bijušajiem diplomātiem, kā arī 25 citu organizāciju pārstāvjiem par veiksmīgu sadarbību un sniegto ieguldījumu Latvijas Republikas stiprināšanā.

Izstādes veidotāja, Politiskā arhīva vadītāja Sarmīte Šāvēja norādīja, ka „ šajā izstādē mēs parādām ceļu, ko nogāja tauta no valsts idejas caur dažādiem posmiem – starptautisko sadarbību un sadarbību ar kaimiņvalstīm līdz atzīšanai de iure”.

Ekspozīcija noslēdzās ar pieņemšanu Saeimas deputātiem, ārvalstu diplomātiskajam korpusam Latvijā, bijušajiem ārlietu ministriem, bijušajiem Latvijas vēstniekiem un masu mediju pārstāvjiem.

To sagatavojis Ārlietu ministrijas Politiskais arhīvs. Izstādē izmantoti Latvijas Valsts vēstures arhīva un Ārlietu ministrijas Politiskā arhīva vēsturiskās liecības.

Ekspozīciju atbalsta un papildina valsts glabātavas: Latvijas Kara muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Valsts arhīvs, Latvijas Rakstniecības un mūzikas muzejs, Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Valsts Arhīvu speciālā bibliotēka, Krievijas Valsts sociāli politiskās vēstures arhīvs.

Minētā ekspozīcija būs apskatāma no 27. janvāra līdz 27. martam. Dalību tās apmeklēšanā lūdzam pieteikt Ārlietu ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā pa tālruni 67016447.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu minsitrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

Dalies ar ziņu