Skip to main content

Kristovskis Luksemburgā – Kohēzijas politikai ir jābūt izaugsmes instrumentam Latvijai

11. oktobrī Luksemburgā ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis piedalījās Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes sanāksmē, kurā Eiropas Komisijas (EK) reģionālās politikas komisārs Johaness Hāns iepazīstināja ministrus ar 6.oktobrī EK publicētajiem Kohēzijas politikas tiesību aktu priekšlikumiem 2014. līdz 2020. gadam.

Diskusijā ārlietu ministrs Ģ. V. Kristovskis norādīja, ka Kohēzijas politika ir izaugsmes instruments Latvijai. Tādēļ Latvijai nav pieņemams EK piedāvājums ierobežot Kohēzijas politikas finansējuma piešķīrumu 2,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tas nozīmētu Latvijai pieejamā finansējuma ievērojamu samazinājumu salīdzinājumā ar pašreizējo Latvijai pieejamo ES fondu finansējumu. Ministrs norādīja, ka šādam EK priekšlikumam nav ekonomiska un loģiska izskaidrojuma, ņemot vērā Latvijas veiksmīgo ES fondu apguvi šajā periodā. EK izmantotais arguments par valstu spēju absorbēt ES fondu finansējumu ir pretrunīgs, nepamatots, un uz Latviju nav attiecināms. Ministrs uzsvēra, ka dalībvalsti, kas ir veikusi drastiskus nacionālā budžeta konsolidācijas pasākumus, rūpīgi ievērojot ekonomikas atveseļošanas programmas nosacījumus, un ir starp līderēm ES fondu finanšu apguvē, nedrīkst sodīt, samazinot Kohēzijas instrumentu atbalstu.

Sanāksmē notika diskusija, gatavojoties oktobra Eiropadomes sanāksmei. Plānots, ka ES valstu un valdību vadītāju sanāksmē līdzās diskusijai par izaicinājumiem globālās ekonomiskās un finanšu krīzes pārvarēšanai īpaši pievērsīsies izaugsmi veicinošiem pasākumiem dalībvalstīs un Eiropas Savienībā kopumā. Nākamās Eiropadomes darba kārtībā ir ekonomiskās politikas ārējie aspekti, ES nostājas sagatavošana nākamajam G20 samitam 3. un 4. novembrī Kannās (Francijā), kā arī gatavošanās ANO klimata konferencei Durbānā.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

 

Dalies ar ziņu