Skip to main content

Kristovskis: Ušakova izteikumi par moratorija noteikšanu nacionālajiem un vēstures jautājumiem neatbilst mūsdienu Eiropas garam

Vienotības līdzpriekšsēdētājs un Latvijas ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis norāda, ka Saskaņas centra (SC) valdes priekšsēdētāja un Rīgas Domes priekšsēdētāja Nila Ušakova piedāvājums noteikt trīs gadu moratoriju nacionālajiem un vēstures jautājumiem ir vienkārši absurds un nav nopietni apspriežams. Tas neatbilst ne mūsdienu modernās Eiropas garam, ne arī attiecību veidošanā ar Krieviju abpusēji panāktajam progresam. Šāds priekšlikums ir izteikts īstermiņa politisko interešu vārdā un gaidāmo 11. Saeimas ārkārtas vēlēšanu kontekstā.

„Vienotība uz šāda plika āķa neuzķersies, un Pilsoniskā savienība to nepieļaus,”
uzsver Kristovskis un norāda, ka SC valdes priekšsēdētāja priekšlikums vispirms nozīmē apturēt Latvijas–Krievijas vēsturnieku komisijas darbu, par ko aizvadītā gada decembrī Maskavas vizītes laikā vienojās Latvijas un Krievijas valstu prezidenti.

„Tas nozīmē arī apturēt Krievijas prezidenta Medvedjeva solījumu nodrošināt Latvijas vēsturnieku piekļuvi Krievijas arhīvos esošajām liecībām par Latvijai būtiskiem vēstures jautājumiem. Tādu priekšlikumu var izdomāt tikai cilvēki, kuriem nav priekšstata par Eiropas kopējām vērtībām, ne arī par Latvijas–Krievijas dialoga formātiem un tajos noritošo darbu,”
norāda Kristovskis.

„Ušakovs rosina politiku, kas neatbilst manis kā Latvijas ārlietu ministra un Krievijas ārlietu ministra Lavrova nesen pārrunātajai abu valstu attiecību darba kārtībai, kurā nesenās totalitārās vēstures izpēte ir neapšaubāma sastāvdaļa.”
Latvijas ārlietu ministrs norāda, ka Rīgas kā Eiropas Savienības dalībvalsts galvaspilsētas mēram Ušakovam būtu pienākums sekot līdzi ES pieaugošajai izpratnei par Austrumeiropas valstu neseno totalitāro vēsturi.

Kristovskis ir viens no Eiropas Parlamenta 2005. gada rezolūcijas „Par Eiropas nākotni 60 gadus pēc Otrā pasaules kara” teksta autoriem, un viņš atgādina, ka šajā rezolūcijā ir nepārprotami pateikts: nacistiskā un komunistiskā režīma noziegumu izpēte ir neatliekama Eiropas Savienības sabiedrības nepieciešamība. Politiķis arī norāda, ka Eiropā jau daudzās valstīs, tajā skaitā Latvijā, 23. augusts tiek atzīmēts kā totalitāro un autoritāro režīmu upuru piemiņas diena. Vēl vairāk – pagājušā gada decembrī arī Eiropas Komisija uzsvēra, ka visas Eiropas mērogā aicina atzīmēt šo atceres dienu.

Kā viens no Vienotības līderiem Ģirts Valdis Kristovskis norāda, ka Nila Ušakova piedāvājums nav pieņemams ne Pilsoniskajai savienībai, ne arī Vienotībai kopumā. Tā neatteiksies no nacionālās pašcieņas un mūsdienīgas un civilizētas eiropeiskas politikas, kas sakņojas vēstures patiesā un godīgā atspoguļošanā, nevis noliegšanā vai „apturēšanā”, kas ir viens un tas pats.

„Tik ilgi, kamēr būs šāda attieksme pret Latvijas valsts un tautas pamatvērtībām, būs neiespējami Saskaņas centru vērtēt kā kandidātu darbam valdībā. Vienotības izvirzītie jautājumi Saskaņas centram kopš 10. Saeimas vēlēšanām ir spēkā un atkāpju no prasībām, tajā skaitā par vēsturiskās patiesības nenoliegšanu un okupācijas fakta atzīšanu nebūs,” norāda Ģirts Valdis Kristovskis.

Informāciju sagatavoja:
Informāciju sagatavoja ārlietu ministra padomniece preses jautājumos
Dace Balode
Tālr.: 28675857
[email protected]

 

Dalies ar ziņu