Skip to main content

Kristovskis: zāles Latvijas demokrātijai

Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils pilsētas domes deputāts

Administratīvā apgabaltiesa ar savu 2020. gada 8. jūnija spriedumu ir devusi jūtamu triecienu Ventspils pilsētas domes “troļļu fermai” jeb īstajā vārdā pašvaldības oficiālajam interneta portālam. Kā plaši zināms, gadiem ilgi to ekskluzīvi apsaimnieko no domes priekšsēdētāja pienākumiem atstādinātais deputāts Aivars Lembergs.

Tagad saskaņā ar minēto spriedumu jādod iespēja arī opozīcijas deputātam Ģirtam Valdim Kristovskim (un arī citiem mazākuma deputātiem) uz līdztiesības un proporcionalitātes principu pamata atspēkot Lemberga “portālā – fermā” tik ierasti un regulāri izplatītās nepatiesības un dezinformējošo informāciju. Tādejādi ir gaidāms, ka jau tuvākajā laikā Lemberga patvaļai pienāks gals! Turpmāk viņam būs jādomā, ko un kāpēc teikt.

Jā. Tā ir arī laba ziņa. Tomēr ar šo tiesu instances spriedumu demokrātijas un tiesiskuma panākums ceļā uz pilnīgu uzvaru vēl nav beidzies. Visticamāk, Ventspils pilsētas dome ne Kristovskim, ne arī pārējiem mazākuma deputātiem šādu iespēju, tiesas noteikto piekļuvi domes oficiālajam interneta portālam nedos. Tā ķersies pie pēdējā salmiņa un centīsies šo spriedumu pārsūdzēt Augstākās tiesas Senātam, pat ja visu trīs tiesu instanču spriedumi, ieskaitot Senāta sākotnējo 2018. gada lēmumu, ir bijuši domei nelabvēlīgi.

Šādas prognozes pamats ir domes rīcība, pārsūdzot Administratīvās apgabaltiesas šī gada 27. marta spriedumu citā lietā. Ar to Ventspils pilsētas domei tika uzlikts pienākums arī mazākuma deputātus (ne tikai partiju “Latvijai un Ventspilij” pārstāvošos) iekļaut domes komisijās. Ja šo spriedumu pildītu, dome un pašvaldība pārtrauktu deputātu Daces Kornas, Aivja Landmaņa, Ivara Landmaņa un Ģirta Valda Kristovska diskriminēšanu, šķēršļu likšanu tiem pilnvērtīgi strādāt ventspilnieku labā. Tā kā dome šādas prettiesiskas darbības negrasās pārtraukt, tad tā ir pārsūdzējusi apgabaltiesas spriedumu Senātam, bezkaunīgi uzstājot uz savu apkaunojoši prettiesisko gribu. Tā teikt, lai kaut mirkli vēl… pastieptu garumā un baudītu Ventspils totalitāri autoritārā pārvaldes režīma augļus.

Un tomēr, pat ja tā, abi apgabaltiesas spriedumi, vienam otru papildinot, ir nepārprotama zīme, ka aiz kalniem vairs nav tā diena, kad Ventspils pilsētas domes oficiālā “troļļu ferma”, kas gadiem izvērsusi dezinformācijas operācijas pret Latvijas valsti, opozīciju un ventspilniekiem, tiks slēgta! Tas būs tikai taisnīgi. Ne velti Pasaules ekonomikas forums jau 2014. gadā par vienu no desmit lielākajiem draudiem sabiedrībai indicēja dezinformācijas izplatīšanos internetā, un aicināja pret to izvērst mērķtiecīgu cīņu.

Iespējams, jūtot šādas cīņas panākumus, smagos noziegumos apsūdzētā persona Lembergs tieši pēdējo nedēļu laikā ir uzsākusi īpaši apjomīgu un agresīvu nepatiesas, maldinošas un sagrozītas informācijas par Latvijas valdības un Ventspils brīvostas darbību izplatīšanu. Valsts pārvaldes un drošības iestādēm būtu pēdējais laiks pievērsties Lemberga iknedēļas preses konferenču satura pārbaudei un vērtēšanai atbilstoši likuma bardzībai.

Īpaši tāpēc, ka ir nepārprotami redzams, ka mērķtiecīgā dezinformācija ir sagatavota un tiek publiski izplatīta, lai Lembergs vēl iespētu gūt sev kādu politisku labumu, veicinātu politisko nestabilitāti un radītu neapšaubāmu kaitējumu Latvijas sabiedrībai un ventspilniekiem. Arī tāpēc, ka nepatiesās, maldinošās un sagrozītās informācijas izplatīšanā aktīvi līdzdarbojas laikraksts “Ventas Balss”. Ar neapbruņotu aci ir redzams, ka šāda organizēta, neētiska sadarbība, kuras pamatā nav nekādi laikraksta centieni nodrošināt objektīvas informācijas publiskošanu, ir kļuvusi par īpaši nopietnu draudu demokrātiskam valsts pārvaldes procesam, ir drauds patiesībai un sabiedriskajam labumam.

Lai to mazinātu, ne tikai apgabaltiesas 2020. gada 8. jūnija spriedums, bet abi iepriekš pieminētie spriedumi būtu jāīsteno dzīvē nekavējoties, pat ja Ventspils pilsētas domes vairākumam un pašvaldības politiskajai un administratīvajai vadībai tas nepatīk. Pat vēl vairāk. Visi trīs tiesu instanču līmeņi ar saviem lēmumiem un spriedumiem ir nepārprotami nostājušies Ventspils mazākuma deputātu tiesību aizstāvības pusē. Arī tāpēc, ka šos autoritatīvos atzinumus par pārkāpumiem pret mazākuma deputātiem, Ventspils pilsētas domes vairākums vairs nevar izdzēst no tiesu spriedumiem. Domāju, ka pat viskaismīgākie Lemberga atbalstītāji ir spiesti piekrist, ka domes vadībai ir pienācis laiks savas kļūdas atzīt.

Protams, lai tās atzītu, ir nepieciešams kaut nedaudz godaprāta un atbildības sajūtas sabiedrības un valsts priekšā. Tuvākā mēneša laikā tiks saņemta atbilde, vai Ventspils pilsētas domei kāda druska šādu īpašību un tiesiskās apziņas vēl piemīt. Visticamāk, spriežot no līdzšinējās pieredzes, tā nepildīs apgabaltiesas 2020. gada 8. jūnija spriedumu un izmantos pēdējo iespēju, lai to pārsūdzētu AT Senātam. Paredzamais zaudējums tur būs īsta domes un tās oficiālā interneta portāla administratoru, “troļļotāja” Lemberga sakāve. Iespējams, ka šāds iznākums ir vislabākās zāles demokrātijai, kura neapturami Latvijā pieņemas spēkā!

Dalies ar ziņu