Skip to main content

Kristovskis: Zemessardzes vīri ir Latvijas lepnums

Šodien, 19. augustā ārlietu ministrs un Vienotības līdzpriekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis piedalījās zinātniski praktiskajā konferencē „Zemessardzes izveide, tās nostiprināšanās 1991. – 1993. gadā un iekļaušanās Nacionālajos bruņotajos spēkos”, kas notika Latvijas Kara muzejā. Ģ. V. Kristovskis kā Latvijas Republikas Zemessardzes izveidotājs un pirmais komandieris uzstājās ar ziņojumu „No barikādēm līdz Zemessardzei, Zemessardzes diskusija Augstākajā Padomē likuma izstrādes laikā”.

Kristovskis savā ziņojumā raksturoja laiku, kad Latvijā pēc 50 gadu pārtraukuma bija jāatsāk veidot pirmās nacionālās militārās vienības. „Tas bija laiks, kad visapkārt saimniekoja PSRS drošības un aizsardzības vienību personāla un ar tiem saistīto personu simti un tūkstoši. Bija nepieciešama drosme un uzņēmība, lai stātos šāda pārspēka priekšā. Tādi vīri Latvijā bija. Viņi veidoja Zemessardzes vienību cīnītāju rindas, kas veica daudzas operācijas valsts drošības interesēs. Viņu devums būtiski palīdzēja paātrināt valsts varas un tiesiskās kārtības atjaunošanu Latvijas valstī,” norāda Ģ. V. Kristovskis.

Ģ. V. Kristovskis kā AP deputāts uzņēmās janvāra barikāžu pieredzes apkopošanu un vadīja Zemessardzes likuma sagatavošanu, vienlaikus arī izstrādājot nevardarbīgās pretošanās centra nolikumu. Tālaika Augstākās padomes Prezidijs 1991. gada vasarā Kristovskim uzdeva sākt darbu pie Latvijas Zemessardzes praktiskās veidošanas.

Simboliski, ka Zemessardzes likumu trešajā lasījumā Augstākā Padome pieņēma tieši augusta puča dienās. 1991. gada septembrī Augstākā Padome Kristovski apstiprināja par Zemessardzes štāba priekšnieku. Laikā līdz 1993. gada augustam viņa vadībā visā valstī tika izveidots 17 000 vīru liels bruņots brīvprātīgo militārs spēks. Šajā laikā izveidota arī joprojām lielākā Latvijas jaunatnes organizāciju – Jaunsardze.

Šis laiks prasījis milzīgu visas Latvijas patriotiskās sabiedrības darbu, ļāva ātri panākt Zemessardzes struktūru izveidošanu atbilstoši skandināvu Home Guard, un ASV National Guard konceptiem, kā arī saskaņā ar Lielbritānijas sauszemes spēku militārās taktikas principiem. Rezultātā Zemessardze ir savietojama ar NATO militārajiem principiem, un tā kļuva par uzticamāko sabiedroto un vēlāk – integrālu Latvijas Bruņoto spēku sastāvdaļu.

„Tas, ka Zemessardze joprojām ir uz brīvprātības principa veidota organizācija, apliecina mūsu tautas atbildību par savu valsti; tas parāda, ka tūkstošiem cilvēku to ir izvēlējušies kā īpašu dzīves veidu, nevis formālu atrašanos dienestā. Zemessardzes vīri ir īsts Latvijas lepnums!,” uzsvēra tagadējais ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis.

Informāciju sagatavoja:
Dace Balode
ārlietu ministra padomniece preses jautājumos
Tālr.: 28675857
[email protected]

 

Dalies ar ziņu