Skip to main content
Latvija atbalsta ASV

Foto: Ārlietu ministrija

Latvija atbalsta ASV, Francijas un Lielbritānijas centienus apturēt un novērst Sīrijas kara noziegumus

Ārlietu ministrija uzskata, ka ASV, Francijas un Lielbritānijas veiktie raķešu triecieni Sīrijas militārai infrastruktūrai ir atbilstoša rīcība, lai nepieļautu turpmāku ķīmisko ieroču izmantošanu pret Sīrijas civiliedzīvotājiem. Ķīmisko ieroču pielietošana ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums, smags noziegums, kam nav un nevar būt attaisnojuma.

Paužam nožēlu par Krievijas 10. aprīļa lēmumu izmantot veto tiesības ANO Drošības padomē, apturot rezolūcijas projektu par jauna neatkarīga izmeklēšanas mehānisma par ķīmiskajiem uzbrukumiem Sīrijā izveidi. Šī ir jau sestā reize, kad Krievija izmanto veto tiesības saistībā ar ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā. Šāda rīcība negatīvi ietekmē starptautiskās sabiedrības diplomātisko rīcībspēju novērst ķīmisko ieroču izmantošanu.

Arī turpmākajās Drošības padomes sēdēs Krievija rīcība skaidri apliecināja to, kas ir bijis redzams jau vairākus gadus, kopš Krievija ar militāriem līdzekļiem iesaistījās Sīrijas konfliktā. Krievija aizstāv Sīrijas oficiālo varu, piesedzot un atbalstot tās noziedzīgo rīcību.

Tādējādi šīs nedēļas laikā tika izsmeltas iespējas, lai panāktu diplomātisku risinājumu 7. aprīlī Dumā veiktā ķīmisko ieroču uzbrukuma seku izmeklēšanai.

7. aprīlī Ārlietu ministrija nosodīja kārtējo ķīmisko ieroču uzbrukumu Dumā, Sīrijā, kā rezultātā, saskaņā ar 11. aprīlī publicētajiem Pasaules Veselības organizācijas datiem no smagiem toksiskiem ievainojumiem gāja bojā 43 civiliedzīvotāji un 500 saņēma medicīnisku palīdzību.

7. aprīlī veiktais ķīmisko ieroču uzbrukums ir smags starptautisko normu un tiesību, tostarp Konvencijas par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu, pārkāpums. Kā konvencijas dalībvalsts Sīrijas valdība ir atbildīga par tajā noteikto saistību ievērošanu.

Ņemot vērā kritisko humanitāro situāciju Austrumgutā un Sīrijā kopumā, ministrija aicina visas puses, īpaši Sīrijas valdību un Krieviju nekavējoties un pilnībā visā Sīrijas teritorijā ievērot ANO Drošības padomes rezolūciju 2401 par pamiera ieviešanu.

Vienlaikus ārlietu ministrija aicina konfliktā iesaistītās puses konstruktīvi iesaistīties ANO vadītajā miera sarunu procesā, lai panāktu konflikta politisku risinājumu saskaņā ar 2015. gada 18. decembrī pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju nr. 2254 par politiskās pārejas procesa elementiem Sīrijā.

 

 

Uzziņai:
ASV, Francijas un Lielbritānijas raķešu triecieni ir atbilde uz 7. aprīlī Sīrijas valdības spēku veiktajiem uzbrukumiem Dumas pilsētā nemiernieku kontrolētajām pozīcijām Austrumgutā, netālu no Damaskas.

ASV, Francijas un Lielbritānijas militāra rīcība Sīrijā ir vienreizēja akcija, lai apturētu Sīrijas valdības spējas izmantot ķīmiskos ieročus.

 

Iepriekšējais šāda mēroga uzbrukums ar ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā tika veikts 2017. gada 4. aprīlī, kad Sīrijas gaisa spēki veica uzbrukumus nemiernieku pozīcijām Idlibas provinces Hān Šeihūnas pilsētā. Uzbrukumā gāja bojā vairāk nekā 80 civiliedzīvotāju, tai skaitā vismaz 30 bērni, un tika ievainoti vēl vairāki simti cilvēku.

 

 

Papildus informācija:
LR Ārlietu ministrijas Komunikācijas grupa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu