Skip to main content

Latvija atmaksā starptautiskā aizdevuma daļu Eiropas Komisijai

Otrdien, 25. martā, Valsts kase atmaksās daļu no ekonomiskās krīzes laikā Latvijai izsniegtā starptautiskā aizdevuma. Eiropas Komisijai (EK) tiks pārskaitīts viens miljards eiro. Pēc EK aizdevuma daļas nomaksas prognozētais resursu atlikums Valsts kasē ir 1,2 miljardi eiro.

„Aizdevums krīzes laikā mūsu valstij bija ļoti būtisks, bet tikpat svarīga bija Latvijas spēja atgriezties uz izaugsmes ceļa. Latvija ar šo maksājumu apliecina, ka pēc krīzes ir spējusi pilnvērtīgi atgriezties ārējos finanšu tirgos un pārfinansēt savu ārējo parādu. Turklāt mēs esam starp pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas spēj savlaicīgi atmaksāt savu aizņēmumu,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Pēc marta maksājuma veikšanas nākamā starptautiskā aizņēmuma programmas daļa Latvijai būs jāatmaksā 2015. gadā, kad EK būs jāatmaksā 1,2 miljardi eiro, bet Pasaules Bankai – 60,05 miljoni eiro.

Saskaņā ar resursu piesaistes plānu šogad Latvijas valstij plānota aizņemšanās gan iekšējā, gan ārējos tirgos. Valsts kase pastāvīgi seko līdzi situācijai finanšu tirgos un atkarībā no tās tiks pieņemts lēmums par nākamā ārējā aizņēmuma laiku, valūtu un citiem nosacījumiem, jo aizņemšanās stratēģija paredz piesaistīt resursus pēc iespējas labvēlīgākā brīdī.

Aizņemšanās starptautiskajos finanšu tirgos 2014. gadā jāturpina, jo saskaņā ar vidēja termiņa aizņemšanās stratēģiju resursi nākamajai 2015. gada sākumā veicamajai EK aizdevuma (1,2 miljardi eiro) atmaksai jānodrošina savlaicīgi, lai izvairītos no riskiem, kas saistīti ar aizņemšanos īsi pirms saistību izpildes.

EK starptautiskā aizņēmuma daļas jāatmaksā arī 2019. gadā – 500 miljoni eiro un 2025. gadā – 200,06 miljoni eiro. Savukārt Pasaules Bankai parāda atmaksa jāveic līdz 2020. gadam. 2016., 2017., 2018. un 2019. gadā jāatmaksā 80 miljoni eiro katru gadu, bet pēdējais maksājums Pasaules Bankai jāveic 2020. gadā, kad jāsamaksā 20,06 miljoni eiro.

Starptautiskā aizdevuma programmas apjoms Latvijai tika plānots 7,5 miljardu eiro apmērā. Ņemot vērā, ka valsts ekonomiskā un finanšu situācija stabilizējās un uzlabojās, Latvija neizmantoja pilnā apmērā aizdevuma pieejamo finansējumu. Latvija programmas ietvaros kopumā ir izmantojusi 4,4 miljardus eiro.

Jāatgādina, ka Latvija jau 2012. gada septembrī pirms termiņa atmaksāja Starptautiskā Valūtas fonda aizņēmuma daļu 1,1 miljarda eiro apmērā.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu