Skip to main content

Latvijas ārlietu ministrs Maskavā pārrunā situāciju Ukrainā un drošības jautājumus reģionā

12. janvārī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Maskavā tikās ar Krievijas Federācijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu (Sergey Lavrov), transporta ministru, Latvijas-Krievijas Starpvaldību komisijas līdzpriekšsēdētāju Maksimu Sokolovu (Maksim Sokolov) un Eiropas Savienības (ES) delegācijas vadītāju Vīgaudu Ušacki (Vygaudas Ušackas).

Ārlietu ministrs iepazīstināja ar Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritātēm un uzsvēra nepieciešamību rast iespējami ātru risinājumu konfliktam Ukrainā. Ministrs norādīja, ka ES ir ieinteresēta attiecību normalizēšanā un konstruktīvā sadarbībā, kas balstīta uz vispāratzītām starptautiskajām normām, kā arī starptautisko tiesību ievērošanu. „Attiecību nākotne, pat „atslēga” ir Krievijas rokās – tās turpmākā rīcība Ukrainā, Minskas vienošanās saistību izpilde, konflikta deeskalācija būs kā apliecinājums vārdiem par mieru”, uzsvēra E. Rinkēvičs.

Nedz ES, nedz citas valstis ir ieinteresētas Krievijas izolācijā. Tās vēlas to redzēt kā atbildīgu sadarbības partneri starptautiskajās attiecībās. Uzticības atjaunošana būs ilglaicīga, bet tā nav neiespējama.

Latvijas ārlietu ministrs vērsa uzmanību uz drošības situāciju Baltijas jūras reģionā. „Tā diemžēl ir būtiski pasliktinājusies. Nav arī saprotams Krievijas militāro aktivitāšu pieaugums, tai skaitā civilo gaisa satiksmi apdraudošie militāro lidmašīnu lidojumi. NATO ir spiesta reaģēt un pastiprināt savu klātbūtni. Nepieciešams atjaunot uzticības gaisotni, esam par dialogu arī šajā jautājumā”, norādīja ministrs. Latvija savas prezidentūras laikā ES Padomē vēlas Krievijas un ES attiecību normalizāciju. Tas nevar un nebūs, neievērojot vai aizmirstot par vispārdemokrātiskajiem principiem vai starptautiskajām normām. ES pozīcija ir vienota un stingra, arī Krimas aneksija netiks atzīta. Demokrātiskajai pasaulei ir jau pieredze ar neatzīšanas politiku. Tā veicināja brīvības garu Austrumeiropā.

Ministrs informēja arī par plānoto Austrumu partnerības samitu Rīgā, uzsverot tā nozīmi arī praktisku jautājumu risināšanā, lai reģionā veicinātu stabilitāti un labklājību. Austrumu partnerība nav vērsta ne pret vienu, bet ir iekļaujoša politika atbilstoši katras valsts vēlmēm un iespējām.

ASEM (Asia–Europe Meeting) formātā Rīgā paredzam ieraudzīt arī Krievijas pārstāvību – izglītības, kā arī transporta sanāksmēs.

Sarunās tika skarti arī divpusējo attiecību jautājumi, turpinot praktiskos un nozaru kontaktus.

Papildus informācija:
Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (+371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu