Skip to main content

Latvijas un Vatikāna institūciju sadarbībā tiek īstenots kultūrvēsturisks projekts – unikāla albuma faksimilizdevums

17. martā Ārlietu ministrijā notika unikālā albuma ,,Terra Mariana” jeb Marijas zeme 10 lielo faksimilizdevumu apskate. Kopīga sadarbība kultūras mantojuma apzināšanā un popularizēšanā sadarbības projekta veidā ir īpaša pieredze arī Vatikānam, jo Latvija ir pirmā valsts, kura ir uzsākusi šāda veida projektu ar Vatikānu. Albuma ,,Terra Mariana” faksimilizdevuma pirmie eksemplāri tika izgatavoti Modenas izdevniecībā ,,Franco Cosimo Panini Editore”.

Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā atrodas pāvestam Leo XIII 1888.gadā dāvinātais albums „Terra Mariana”, kas vēsta par kristīgās ticības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā – kādreizējā Livonijā, ko mēdz saukt par Marijas zemi. Albuma 70 pergamenta lapās atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas pilīm, pilsdrupām, baznīcām, kapakmeņiem, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem, zīmogiem, vēsturiskām personībām, kā arī senu sudraba un zelta monētu nospiedumi. Ņemot vērā, ka albums ir unikāls tā vēsturiskā, mākslinieciskā un kultūras satura dēļ, bet tā vienīgais oriģināls pieejams tikai Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā, 2007.gadā tika parakstīts līgums starp Latvijas Nacionālo bibliotēku un Vatikāna Apustulisko bibliotēku par albuma "Terra Mariana" faksimilizdevuma izdošanu un zinātnisko komentāru sagatavošanu.

Vēl joprojām turpinās darbs, lai sagatavotu zinātniskos komentārus latviešu, angļu, vācu, poļu un latīņu valodā, ko plānots izdot 1000 eksemplāros līdz ar faksimilizdevuma reducēto versiju. Albuma „Terra Mariana” faksimilizdevuma izdošana un tā zinātnisko komentāru sagatavošana ir pārliecinoša liecība tam, ka Latvija un Vatikāns uztur un aizsargā būtisku kultūras mantojuma daļu un padara to pieejamu sabiedrībai.

Albuma lielo faksimilizdevumu apskatē piedalījās kultūras ministre Sarmīte Ēlerte, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis, Romas Katoļu baznīcas Latvijā Rīgas diecēzes arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankēvičs, Latvijas Nacionālās bibliotēkas izpilddirektore Dzintra Mukāne, mākslas zinātniece Ruta Kaminska, Daugavpils Universitātes Latgales pētniecības institūta direktors Henrihs Soms, kura vadībā tiek gatavoti albuma zinātnisko komentāri. Būtisku ieguldījumu albuma faksimilizdevumu izdošanā veica Ārlietu ministrijas ģenerālinspektors un iepriekšējais Latvijas vēstnieks pie Svētā Krēsla Alberts Sarkanis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un bijusī Saeimas deputāte, albuma izstrādes darba grupas vadītāja Anta Rugāte, kā arī Ārlietu ministrijas, Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas darbinieki.

Foto


Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu