Skip to main content

Mazumtirdzniecības nozare turpina augt

Mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, ir kāpis par 3,4%. Pieaugumu nodrošina sabalansēts pieprasījuma kāpums – pārtikas preču apgrozījums ir pieaudzis par 3,6%, nepārtikas preču (izņemot degvielu) apgrozījums ir kāpis par 2,5%, savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums ir uzlabojies par 5,2%.

Jāatzīmē, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, īpaši izceļas automobiļu un motociklu tirdzniecība, kurā ir novērojams 14% pieaugums. Visdrīzāk, šādā veidā izpaužas latu uzkrājumu tērēšana pirms eiro ieviešanas.

Eiropas Komisijas apkopotie patērētāju un mazumtirgotāju noskaņojuma indikatori vēl arvien ir noturīgi augsti, tomēr interesanti šķiet dati par lielo pirkumu plāniem nākotnē. Pirms vairākiem mēnešiem vēlme pēc lieliem pirkumiem nākotnē bija būtiski pakāpusies un tagad pakāpeniski samazinās, kamēr šobrīd faktiski pieaug automobiļu tirdzniecības apjomi, kas visdrīzāk iezīmē savstarpēju likumsakarību.

Kā viens no iemesliem varētu būt presē atskanējušās bažas, ka līdz ar eiro ieviešanu varētu sadārdzināties lietotie automobiļi. Šādi izteicieni gan šķiet samērā neloģiski, jo visbiežāk lietotie auto tiek nopirkti tādās valstīs kā Vācija vai Itālija un atgādāti uz Latviju. Būtu diezgan absurdi domāt, ka eiro ieviešana Latvijā varētu ietekmēt auto cenas Vācijā, vēl jo vairāk – izmantojot vienu valūtu, šī tirdzniecība nosacīti kļūs vēl lētāka, jo nevienai no pusēm nebūs jāuztraucas par valūtas konvertācijas izmaksām. Papildus tam netiešā veidā cenas ietekmēs arī iespēja tās brīvi salīdzināt ar analogu preci ārzemēs, kas savukārt būtiski apgrūtinās uzcenojumu paaugstināšanu.

Mazumtirdzniecības nozares attīstību pārsvarā ietekmē uzlabojumi darba tirgū un līdz ar to arī augošie mājsaimniecību ienākumi – mazinās bezdarbs, kāpj algas, pie tam arī inflācija ir noturīgi zema, ļaujot algu pieaugumam uzlabot pirktspēju, nevis tikai nosegt preču un pakalpojumu sadārdzinājumu. Ir gaidāms, ka šāda tendence turpināsies līdz ar situācijas uzlabošanos darba tirgū. Savukārt, turpinoties bezdarba kritumam, pieaugs spiediens uz algu paaugstināšanu, kas perspektīvā varētu kļūt par balstu uz patēriņu orientēto nozaru, tai skaitā arī mazumtirdzniecības, izaugsmei.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu