Skip to main content

Mežaparka ilggadējiem iedzīvotājiem jāpiemēro nekustamā īpašuma atlaides

Īpašumiem, kam strauji pieaugusi vērtība, jāsamazina nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN), ja tas ir neatbilstošs ilggadējo iedzīvotāju maksātspējas līmenim. Tā šodien, tiekoties ar Mežaparka attīstības biedrību, norādīja partijas VIENOTĪBA Rīgas domes deputāti.

Ņemot vērā Mežaparkā strauji pieaugošo zemes kadastrālo vērtību, iedzīvotāju NĪN ir strauji kāpis. Daļai Mežaparku iedzīvotāju, kuriem šajā teritorijā pieder nekustamais īpašums paaudžu paaudzēs, nodokļa apmaksa kļūst apgrūtinoša, jo summa ir neadekvāti liela attiecībā pret iedzīvotāju ienākumu līmeni. Piemēram, pensionāram ar pārsimts latu lielu pensiju nākas par savu īpašumu maksāt līdz pat 3000 latu gadā.

“Mežaparks ir īpašs pilsētbūvniecisks ansamblis ar kultūrvēsturisku vērtību. Diemžēl daļa no ģimenēm, kas Mežaparkā dzīvojušas paaudžu paaudzēs, ir nonākušas neapskaužamā situācijā – tās ir spiestas maksāt saviem ieņēmumiem nesamērīgi lielu nekustamo īpašuma nodokli tikai tāpēc, ka ir pieaugusi īpašumu kadastrālā vērtība, jo pēdējos gados Mežaparks ir kļuvis par eksluzīvu vietu, kurā īpašumus pērk ļoti turīgi pircēji. Rīgas domei ir jāatbalsta tie ilggadējie iedzīvotāji, kam lielo nodokli nav iespējams samaksāt, piemērojot atvieglojumus,” norāda partijas VIENOTĪBA Rīgas saraksta līdere Sarmīte Ēlerte.

Jāņem arī vērā, ka Mežaparks ir noteikts par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu teritoriju, kas nozīmē, ka iedzīvotāji nav tiesīgi sadalīt savus zemes īpašumus, lai tadā veidā samazinātu maksājamo NĪN apmēru.

Arī VIENOTĪBAS deputāts Valdis Gavars norādīja, ka pašvaldības uzdevums ir strauji rīkoties un tās rokās ir vairāki instrumenti, lai situāciju mainītu. Jau šobrīd ar likumu noteikts, ka pašvaldībai ir gan tiesības, gan pienākums piešķirt virkni nodokļu atlaižu dažādām sabiedrības grupām, tostarp, trūcīgām vai maznodrošinātām personām un ģimenēm, politiski represētajiem, daudzbērnu ģimenēm.

“Tāpat likums nosaka, ka pašvaldības var izdot saistošus noteikumus, kuros paredzēti atvieglojumi atsevišķām nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju kategorijām. Tas nozīmē, ka Rīgas domes vilcināšanās risināt Mežaparka un citu līdzīgu Rīgas teritoriju iedzīvotāju problēmas nav attaisnojama,” piebilst V. Gavars.

Papildus informācija:
Valdis Gavars
Tālr.: 25486042

 

Dalies ar ziņu